Sürpriz gibi karşınıza çıkan mekanlar vardır. Sokakta yürürken hiç beklemediğiniz zamanda, köşeyi döndüğünüzde bir anda karşılaşıp, ne güzel dediğimiz, varlığına şaşırıp hemen keşfetme isteği duyduğumuz. ‘sntrldükkan’ da benim için böyle bir mekan oldu. Kalamış’ta önce uzaktan görüp anlamaya çalıştığım sonra bir arkadaş tavsiyesiyle yine yeniden hep gelmek istediğim. Üstelik bir kafeden öte, sanat galerisi hissi yaratması da cabası.

sntrldükkan
sntrldükkan | Fotoğraf: sntrldükkan

Sanatı severiz, alışverişi severiz ve bir kafede oturup sohbet etmeyi de severiz. Bunların hepsi tek bir yerde birleşirse, o zaman çok seviniriz. Erguvan Sokak’taki bir apartmanın altına konuşlanan sntrldükkan, önce kırmızı çerçeveleri ve sakin oturma köşeleriyle dikkatimi çekti. İçeriye şöyle bir bakıp hatta birkaç adım attıktan sonra, artık kapsama alanındaydım. İlk hedefim, tasarımlarla dolu ince uzun masa oldu. Üzerindeki renkli, desenli, şekilli tasarım harikası fincanları, tabakları, tepsileri ve aksesuarları, bir sanat eserine bakıyor edasıyla inceledim. Masadakilere, sakarlığımın kurbanı olacağım endişesiyle de olsa, dokunduktan ve satın almada kararsızlığımın doruğunu yaşadıktan sonra (bana göre) galerinin hemen arkasındaki bölüme geçtim. Almaktan asla usanmayacağım, “Ama bu renkte bir küpem yoktu” diye, hep haklı nedenler yarattığım takılarda sıra. Duvarı boydan boya kaplayan cam raflarda sergilenen el yapımı, nevi şahsına münhasır bu takılar da, birer tasarım güzeli. Bakmaya doyamadığım bu takıları, alan kimin olursa eminim takmaya da doyamayacak.

sntrl3
Fotoğraf: sntrldükkan

Dikkatimi ilk olarak bunlar çekse de, aydınlatmadan kırtasiyeye, deri tasarım ürünlerinden, tekstile kadar geniş bir yelpazede sunulan ürünlere de mutlaka göz atın derim. Burada ufak bir not eklemek istiyorum: sntrldükkan’da bulabileceğiniz markalardan biri olan Be Cormorant’ın basic tshirt’leri, sweat shirt ve hoodie’lerinin satışının belli bir kısmı sokak hayvanlarının beslenmesi ve tedavi masraflarına gidiyor. Böylesi bir sosyal sorumluluk projesinin bir parçası oldukları için çok mutlular, bizler de satın aldığımız ürünlerle onların mutluluğuna neden ortak olmayalım?

Keşif gezimizden ve gözlerimizi sevindirdikten sonra demli bir çayı ve köpüklü kahveyi hak ettik demektir. Yanında da, o güne özel taze yapılan kurabiye, kek, tartlar ve ilk fırsatta deneyeceğim ‘smitchettalar’ hayır diyemeyeceklerimizden. Menüleri bunlarla sınırlı değil elbette; günün çorbasından kruvasanına, salatadan açık sandviçlere kadar zengin seçenekler, damağımızı şenlendirmeye hazır.

sntrldükkan’ın, müdavimler edinmesini sağlayan bir diğer özelliği ise etkinlikleri. Bunların başında pazar günleri düzenledikleri Jazz Brunch’ları geliyor. Müzik de, sohbet de kaldırımların dışına taşıyor. Hemen bir duyuru yapayım: Ekim ayı sonunda ise Cadılar Bayramı etkinliği olacak. Bunun yanı sıra, kendi kutlamalarınız, partileriniz ve aktiviteleriniz için de tercih edebilirsiniz. Davetleriniz, istediğiniz konsepte göre hazırlanıyor ve önerilen menü masada yerini alıyor. Sonrasında gelsin sohbetler, yenilsin yemekler! Sosyal medyadaki fotoğraflarını, kurulan sofraları gördükten sonra hep davet verme, olmadı her davete Tanrı misafiri olarak katılma isteğime karşı koymam imkansız. 🙂   

img-20221022-wa0010
Fotoğraf: sntrldükkan

Mekandan ayrılmadan sahibi Defni Sofuoğlu ile de tanışma ve buranın hikayesini dinleme fırsatı yakalıyorum. 2007 yılında Bilgi Üniversitesi’ne bağlı santralistanbul kampüsünün içinde açılan müze dükkanı ile başlamış hikayesi. Daha sonra beş yıl Galata’nın en işlek sokaklarından Serdar-ı Ekrem’de butik bir otelin altında tasarım dükkanı formatına eklenen kafe konseptiyle, şimdi ise Kalamış’ta mahalle kafesi konseptiyle yolculuğuna devam ediyor. Defni Hanım, sohbetimize minik bir not düşüyor: “Aldığım güzel sanatlar eğitiminin, görsel düşünce biçiminin mekan düzenlemesinde bana çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. Mekan yaratmak, arkadaşlarımı ağırlamak, davetler vermek hep çok keyifle yaptığım bir şeydi. Bunu hizmet sektörüne yansıtmak da çok zor olmadı.

Muhabbetinize, Mina ve Yoda isimli sahiplenilmiş dört ayaklı dostların eşlik edeceğini ayrıca belirteyim. Zaten amaçlarından biri de hayvan dostu bir mekan alternatifi olmak. Kapıları patili dostlara her zaman açık, beraberinde mama ve su kaplarından sokak kedi ve köpeklerine sürekli servisleri var. Mekanda ne kadar zaman geçireceğiniz bilinmez ama kendi can dostlarınızın da, böyle bir ortamda en az sizin kadar keyif alacağından eminim.

Özetle, sntrldükkan Türk tasarımcılara ait seçkin ürünlerin satıldığı, workshopların, konsept partilerin yapıldığı, caz eşliğinde pazar kahvaltılarının verildiği, naftalinli plak geceleriyle nostaljik gecelerin yapıldığı çok amaçlı bir mahalle kafesi. Haftanın her günü oturmak, keşfetmek, dinlenmek, çalışmak, okumak, yemek, içmek için sizleri bekliyor. Zaman fark etmez, siz çıkın gelin yeter ki!   

Kapak Fotoğrafı: sntrldükkan

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Potage Moda