Zorlu PSM’yi iki gün boyunca (18 ve 19 Mart) dans pistine çevirecek olan Sónar Istanbul, prestijli isimleri ağırlamaya hazırlanıyor. Biz de Sónar programında yer alan sanatçılar arasından; üretimlerine başladıkları 2001 yılından bu yana rotalarını sürekli geleceğe çeviren ve elektronik müziğin yeniliklerini kucaklayarak parçalarına dahil eden ikili Ȃme ve elektronik müziğe getirdiği klişelerden uzak yaklaşımla son yılların aranan ekiplerinden birine dönüşen Red Axes ile kısa bir sohbet şansı yakaladık.

Red Axes
Red Axes | Fotoğraf: Zorlu PSM

Sónar Istanbul 2022 Sanatçılarıyla

Red Axes

Sizle konuşma şansı bulduğumuza çok sevindik. Gelin en baştan başlayalım. Birbirinize dair ilk izleniminiz neydi ve nasıl bir ‘duo’ halini aldınız?

Biz aslında çok gençken tanıştık; 14 yaşlarındayken. Niv, evinde bir part veriyordu ve partinin odağı masa tenisi oyunuydu. O zamanlar ben de tenis oyuncusuydum bu yüzden tam da benim gecemdi. Böylece arkadaş olduk; sanat ve müzik adına pek çok ortak noktamız olduğunu fark ettik. Birkaç akor çalmayı biliyorduk. Şarkılar çalmaya ve yazmaya başladık. Sonra uzun bir dönem bir rock grubumuz vardı. Grup sonlandığında Red Axes’ı başlattık. Tüm bunlarsa 20’lerimizde oldu.

Sizin müziğiniz her zaman punk’tan ilham aldı. O zaman size asıl soruyu soralım: Punk öldü mü? 🙂

Punk her zaman buradaydı ve hep burada olacak. Ölemez. Bir yaşam biçimi. İlk günden beri burada ve biz öldükten sonra da burada olmaya devam edecek.

Sizi yeniden İstanbul’da görmek için çok heyecanlıyız. Her bir şehrin kendine özgü bir enerjisi olduğuna ve bunun da performansa yansıdığına inanıyoruz. Siz yeniden İstanbul’da olmakla ilgili neler hissediyorsunuz?

İstanbul çok sevdiğimiz bir şehir. Burada çok güzel anılarımız ve arkadaşlarımız var. Enerji tıpkı İsrail’de olduğu gibi çok sıcak ve tabii ki yemekler harika!

Bu tanıştığımız tüm müzisyenlere sormayı sevdiğimiz bir soru. Sizi tanımayan birinin Spotify’ınızda görse şaşıracağı bir şarkı var mı? Ya da ‘guilty-pleasure’ınız var mı? Size ilham veren sanatçılar hangileri?

The Captain Of Her Heart, ikimizin de değişik bir ilgisi olan bir şarkı ama doğru anlarda dinlemeyi seviyoruz. Bize ilham veren birçok sanatçı var ama bir tane seçmemiz gerekirse: Elvis Presley.

İşiniz için bolca seyahat ediyorsunuz. Eminiz yeni şehirler ve insanlarla tanışmak heyecan vericidir. Başka bir sanatçıyla ya da hayranınızla olan en akılda kalıcı anınız hangisi?

Birçok sanatçıyla tanıştık ve dünyanın farklı yerlerinde birçok anı biriktirdik. Bir seferinde bizim de hayranı olduğumuz bir sanatçıyla tanışmıştık. Meksika Acapulco’da konser vermiştik ve asansör bekliyorduk. Kapı açıldı ve Giorgio Moroder sarhoş bir şekilde karşımıza çıktı. Asansörde birlikte aşağı indik ve festivale de beraber gittik.

Âme

Her bir şehrin kendine özgü bir enerjisi olduğuna ve bunun da performansa yansıdığına inanıyoruz. Siz yeniden İstanbul’da olmakla ilgili neler hissediyorsunuz?

İstanbul kesinlikle büyülü bir şehir. Çeşitliliğin ve özgürlüğün (klişenin kusuruna bakmayın) yemekler, mimari ve insanlarla bir araya gelişi harika.

Sonar Istanbul’da birlikte performans sergileyeksiniz. Peki nasıl tanıştınız ve birlikte çalışmaya karar verdiniz. Büyük akşam için beklentileriniz var mı?

Dixon ve ben birbirimizi yirmi yıldan uzun süredir tanıyoruz. Birlikte çalışmayı çok seviyoruz. Konfor alanımızın dışındaki en rahat ve eğlenceli çalışma şekli.

Sizce elektronik müziğe dair en büyük yanlış anlaşılma nedir?

Bunun hakkında hiçbir fikrim yok belki de bu yüzden bu müziği yapmayı seviyorumdur 🙂

Sizi tanımayan birinin Spotify’ınızda görse şaşıracağı bir şarkı var mı?

Alman rapçi Haiyti, onun tavrını ve zamanlamasını seviyorum.

Guilty pleasure’ınız var mı?

Berlin’deki Panoroma Bar’ın kapanışına dek kalmak.

Size ilham veren sanatçılar hangileri?

Spotify’daki Ame Mixtape listemize göz atabilirsiniz. İçinden seçilebilecek çok fazla seçenek var orada.

İlginizi çekebilir. Melo Magger’dan Sónar Istanbul 2022