Sonbahar tüm nostaljisiyle kapıda. Ağaçların üzerindeki yaprakların renkleri sarıya bürünmeye başladı bile. Havalar soğuyor, sıcak yaz akşamlarının yerini ılık, biraz da rüzgarlı sonbahar akşamlarının alması yakın. Peki siz yepyeni bir mevsime girmek için kendinizi hazır hissediyor musunuz? Her mevsim geçişinde olduğu gibi, sonbahara girerken de özen gösterebileceğiniz birtakım noktaların, güze en güzel şekilde merhaba demenize yardımcı olacağını düşünüyoruz. İşte bu yüzden, bedeninizi, ruhunuzu ve zihninizi sonbahara hazırlarken size yol göstereceğine inandığımız öneriler listemiz sizlerle.  

Dolabınızı düzenleyin
Dolabınızı düzenleyin | Fotoğraf: Unsplash / Amanda Wwick

Dolabınızı düzenleyin, sadeleşin.

Yaz mevsiminin coşkusu, yerini sonbaharın dinginliğine bırakırken; şüphesiz bu geçiş, giyinme şeklinizden yaptığınız programlara, hayatınızın pek çok alanını etkileyecek. Bu da, sıcak yaz günlerinde hızlıca üzerinize geçirdiğiniz uçuş uçuş bluz ve elbiselerin, esintili sonbahar akşamlarına uygun kazaklar ve sweatshirt’ler ile yer değiştirmesi anlamına geliyor. İşte bu yüzden, sonbahara hazırlanmak için atacağınız ilk adım, dolabınızı düzenlemek olabilir.

Aynı zamanda, yeni bir sezona mümkün olduğunca arınmış hissederek başlamak için, dolabınızı düzenlerken ‘sadelik’ düşüncesini aklınızın bir köşesinde tutmaya özen gösterebilirsiniz. Bu düşünceyi uygulamaya geçirmek içinse size önerimiz, ihtiyacınız olmayan, uzun süredir giymediğinizi gözlemlediğiniz veya size mutluluk vermeyen tüm kıyafetlerinizle vedalaşmanız ve böylelikle sonbaharın getireceği tüm yeniliklere alan açmanız. 

Yavaşlamanızı sağlayan bir alışkanlık edinin.

Günlük tutun
Günlük tutun | Fotoğraf: Unsplash / Carolyn V

Yeni bir mevsime yeni bir alışkanlıkla başlamaya ne dersiniz? Önerimiz, hayatınıza dahil etmeyi seçtiğiniz alışkanlığın zihninizi dinginleştirmeye, sizi yavaşlatmaya ve huzurla doldurmaya yönelik bir alışkanlık olması. Elbette ki, herkese iyi gelen şey farklı olacaktır: Kimi meditasyonla öz benliğinin derinliklerini araştırmak isteyecek, kimi yoga pratikleriyle hem bedenini hem hayata karşı tutumunu esnetmeyi hedefleyecek, kimiyse mandala boyayarak rahatlayacaktır. Veya günlük tutarak yazı yazmanın şifalandırıcı gücünü hissetmek size iyi gelirken, bir başkası her gün yaptığı düzenli nefes egzersizleriyle huzur bulacaktır. Size en iyi gelen yolu bulun ve onu istikrarlı bir şekilde uygulamayı deneyin. Bakalım ne gibi dönüşümler bekliyor olacak sizi…

Bakım ritüellerinizi gözden geçirin.

Bakım ritüellerinizi gözden geçirin
Bakım ritüellerinizi gözden geçirin | Fotoğraf: Unsplash / Toa Heftiba

Yaz boyunca güneşe maruz kalan cildinizi sonbaharla birlikte yeni bakım ritüelleriyle buluşturmanız gerektiğini düşünüyorsanız, doğru yoldasınız. Bu noktada, düzenli bir temizlik rutini cildinizi ölü hücrelerden arındırıp rahatlatacağı gibi, sonrasında uyguladığınız peeling de, bu etkiyi katlayabilir. Peeling’inizi ister kil maskesiyle, ister buhar ve kese yöntemiyle, ister cildinize iyi geldiğini keşfettiğiniz tamamen farklı bir uygulamayla gerçekleştirebilirsiniz.

Evet, mevsim geçişiyle birlikte soğuyan havalar, daha çok evde geçen zamanlar, yoğunlaşan iş programları derken; birçoğumuz sonbaharı biraz melankolik, biraz da üşengeç ve tembel geçirmeye meyilli olabiliriz. Yine de, modunuzu yüksek tutmak ve yaz sonrası rehavetine kapılmamak için her zamanki bakım ritüellerinizi gerçekleştirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Örneğin istenmeyen tüylerinizden kurtulmak için Veet Tüy Dökücü Kremleri tercih edebilir, pratik ve kolay uygulamasıyla bakımınızı çok zaman harcamadan, istediğiniz sonuçları alarak tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde, düzenli olarak nemlendirici kullanmaya özen gösterebilir; kış güneşinin de yaz güneşi kadar cildinize etki edebileceğini unutmayarak vücudunuzdaki nem oranını koruyabilirsiniz.

İyi beslenme ve düzenli egzersizi hayatınızda tutun.

İyi beslenmeyi hayatınızda tutun
İyi beslenmeyi hayatınızda tutun | Fotoğraf: Unsplash / Brooke Lark

Kaliteli bir yaşamın iki olmazsa olmazını da, sonbahara girerken hayatınızda tutmanızı öneriyoruz: İyi bir beslenme düzeni ve düzenli egzersiz rutini. Her ikisi de, sonbaharla birlikte artığı gözlenen grip, nezle, yorgunluk gibi rahatsızlıklara karşı güçlü birer önleyici. İyi bir beslenme düzeni oluşturmak için, öncelikle doğal ve organik ürünler tüketmeye özen gösterebilir, mevsimselliğe önem verebilir, doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz. Bol su içmek, çokça sebze ve meyve tüketmek, tükettiğiniz paketli atıştırmalıkları sağlıklı ve metabolizmanızı güçlendirecek alternatifleriyle değiştirmek de bu konuda yapabilecekleriniz arasında.

Egzersiz konusuna gelirsek, kendinize bir yandan düzenli hareket ederken, bir yandan sonbaharın kendine özgü atmosferini doyasıya hissettiğiniz bir rutin yaratmaya ne dersiniz? Deniz kenarında yürüyüşler sonbaharın ilk aylarıyla birlikte rafa kalkacak olabilir, yine de sizi her açıdan dengeye getirecek yoga pratiklerine, pilates gibi kaslarınızı güçlendirecek bir egzersize veya zumba gibi eğlence dolu aktivitelere hayatınızda alan açabilirsiniz.

Kaliteli bir uyku düzeni oluşturun.

Kaliteli bir uyku düzeni oluşturun
Kaliteli bir uyku düzeni oluşturun | Fotoğraf: Unsplash / Becca Schultz

Çoğunlukla spontane, hareketli ve coşkulu geçen yaz günlerinden sonra, sonbahara kaliteli bir uyku düzeniyle başlamak, bedeninize ve ruhunuza yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olabilir. Nasıl mı? Her şeyden önce, istikrar çok önemli. Elbette ki zaman zaman istisnalar olabilir, ancak her gün aşağı yukarı aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya özen gösterebilirsiniz. Aynı zamanda, uykuya dalmadan iki saat önce telefon ve bilgisayarlarınızla ilişkinizi keserek bu cihazların yaydığı mavi ışığa maruz kalmamayı seçebilir, yine uykudan önce dinginleştirici ve yatıştırıcı etkileriyle bilinen papatya, kedi otu, lavanta, nane, melisa gibi bitki çayları tüketebilirsiniz. Uykuya yakın saatlerde ağır yiyecekler tüketmemeniz de ayrıca önem taşıyor. Mümkünse en az 3 saat öncesinde yemek yemeyi bırakmanızı öneriyoruz. Akşam saatlerinde kahve ve enerji içecekleri gibi uyku kalitesini olumsuz etkileyen ürünlerden de uzak durabilirsiniz.

Bu önerilerin hepsinin karşısına koca bir tik atabiliyorsanız, tebrikler – sonbahara hazır olmak adına kayda değer adımlar atmışsınız. Merhaba güz!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Evie S

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri