Hepimiz hemfikirizdir, sağlıklı bir yaşam için iyi beslenmek kadar spor yapmak da fazlasıyla gerekli. İşte bu yüzden yeni yıla gireli bu kadar az bir zaman olmuşken ve hepimiz yeni kararlar almak, yeni alışkanlıklar edinmek konusunda bu denli hevesliyken 2018’in son dönemlerinde bir hayli popüler olmuş, 2019’da da başı çekmeye aday spor trendlerine yakından bakmak istedik. 

Anti-gravity Yoga (Aerial Yoga)

Huzur dolu bir uçma keyfine var mısınız? Anti-gravity yoga, sporda yaratıcılık arayışında olanlar için muhteşem bir aktivite! Basitçe, ipek paraşüt kumaşı üzerinde geleneksel yoga hareketlerinin yapılması aslında. Bedenin yerle teması kesiliyor, yerçekimsiz bir ortamda spor yapmanın zevkine varıyorsunuz. Yoga hareketlerini havada yapmaya olanak sağladığından oldukça farklı bir deneyim olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda vücut enerjisinin düzenlenmesine yardımcı oluyor, bedensel denge kurmaya çalışırken zihinsel ve duygusal olarak da dengede kalmanın kapılarını aralıyor. Sıkılaştırıyor, esnetiyor; eğlencesi de cabası!

İlginizi çekebilir: “Türkiye’de Yoga ve Meditasyon Kampları”

Jungle Challenge

İlhamını vahşi doğadan alan yepyeni bir spor akımı var sırada: Jungle Challenge! Son zamanların en fazla konuşulan aktivitelerinden biri olmanın yanında, her katılanın motivasyonunu zirveye çıkarıyor oluşuyla da çok seviliyor. Yüksek bir tempoda yapılan ve kardiyo egzersizine yeni bir bakış açısı getiren bir akım Jungle Challenge. Ders boyunca yapılan tüm hareketlerin çıkış noktası hayvanların vahşi yaşamın içinde hayatta kalmak için geliştirdiği özellikler. Peki nedir bu özellikler? Çitanın hızı, gorilin gücü veya leoparın esnekliği. Yani vahşi doğada görebileceğiniz tüm hayvanların en güçlü yönleri. Bu hareketleri gerçekleştirdiğinizde kısa sürede tüm kas gruplarınız çalışıyor; güç, esneklik ve çevikliğiniz artıyor. Jungle Challenge’ın bir özelliği de dinamik ruhuna uygun tekno-rock fusion müzikler eşliğinde yapılması. En kısa zamanda şehrin koşturmacasına ara verip Jungle Challenge’ın bir parçası olun ve doğanın içinde yerinizi alın deriz!

Boks

Boks

Boks son zamanlarda fazlasıyla ilgi gören, eğlenceliliği ile cezbetse de zorlu oluşuyla da cesaret gerektiren bir spor. Farklı bir spor denemeyi düşünüyorsanız, boks öğrenmek iyi bir seçenek olabilir. Öncelikle sizi hiç sıkmayan, sürekli uyanık ve aktif olmanızı gerektiren bir spor. Dolayısıyla olağanüstü bir kalori yakımı da söz konusu. Arkada sizi enerjiyle dolduracak bir müzik çalıyor olsun, takın eldivenlerinizi; vücudunuzu, gücünüzü ve zihninizi keşfedin,

Pole Dancing

Direk dansı olarak da bilinen pole dancing, dans ile akrobasinin bir araya gelmesi aslında. Performans, dikey bir direğin etrafında gerçekleştiriliyor. Ciddi bir güç, esneklik ve denge isteyen bu sporda dönüşler ve ters duruşlar gibi hareketler olduğundan üst bedendeki kasların güçlü çalışıyor olması önemli. Kadınların olduğu kadar erkeklerin de ilgi gösterdiği pole dancing, alışma sürecinden sonra fazlasıyla eğlenebileceğiniz, kendi sınırlarınızı keşfedip onları zorlayabileceğiniz bir spor. “Neden olmasın?” diye düşünüyorsanız; Beyoğlu’nda AfroCubanos ve My Dream, Şişli’de Wow Classes ders alabileceğiniz stüdyolar arasında.

Bouldering

Bouldering

Spor salonunda kaya tırmanışı yapmaya ne dersiniz? Son zamanların trend sporlarından biri olan bouldering, yapay kaya tırmanışı anlamına geliyor. Gerçek kaya tırmanışından tek farkı, alçak kayalar üzerinde yapılıyor olması. Bouldering, fiziksel olduğu kadar zihinsel güç de gerektiren bir spor. Neden mi? Çünkü çeviklik ve kuvvete ihtiyacınız olduğu kadar, kendini yönetebilme becerisine ve organize olma yeteneğine de ihtiyacınız oluyor. Hafta içi veya hafta sonu, hava iyi veya kötüyken; her şartta kaya tırmanışı heyecanını doyasıya yaşamak için bouldering’i tercih edebilirsiniz!

2019’da sporu düzenli olarak hayatına dahil edeceklere küçük bir beslenme önerisi: Bedeni güçlü tutmak için beslenme programını ara öğünlerle desteklemek ve bol su tüketimi ile vücuttaki sıvı dengesini korumak önemli! Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyvelerin; içerdiği yüksek lif ve dengeli besin değerleriyle ara öğünleriniz için en iyi alternatif olduğunu unutmayın 🙂

4