Doğayla bütünleşip, bedensel ve ruhsal arınmanın huzurunu hissetmek isteyenler… Rotanıza karar vermeden önce Türkiye’de yoga ve meditasyon için en ideal yerler listemize göz atın!

Turan Hill Lounge Konum

Turan Hill Lounge
Turan Hill Lounge

Türkiye’de yoga ve meditasyon için en ideal yexrlerden bahsediyorsak, Kabak Koyu’nun en eski mekanlarından 1987 yılında kurulan Turan Hill Loung’a değinmemek olmaz. Likya Yolu’nun Faralya (Uzunyurt) Köyü’ne rastlayan birinci bölümünde yer alan Turan Hill Lounge’un eşsiz konumu sayesinde burada konakladığınız süre boyunca Likya Yolu üzerinde yürüyüşlere çıkabilir, Akdeniz doğasının büyülü atmosferini deneyimleyebilirsiniz.

Yerel köy ürünleriyle hazırlanmış lezzetlerini beyaz minderli teraslarında keyif yaparak tadabileceğiniz bu huzur cennetinde, dilediğinizce zaman geçirebileceğiniz kocaman bir kütüphane de mevcut. Konaklama seçeneklerine gelince; burada butik veya özel banyolu balkonlu evler, bungalovlar ve ahşap platform üzerinde deluxe çadırlar yer alıyor. Her birinde Kabak Koyu’nun en güzel manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Turan Hill Lounge’un bahsedilen eşsiz atmosferinden yola çıkarak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, yoga ve meditasyon burada en sık gerçekleştirilen aktivite. Ormanın içinde yer alan ve yağmur geçirmez bir brandayla korunan yoga platformunda bugüne kadar sayısız başarılı yoga etkinliği gerçekleşmiş. Yapılan etkinliklerle bağlantılı olarak talep gelmesi durumunda vejeteryan, vegan ya da gluten içermeyen öğünler hazırlayabiliyorlar. Burada organize edilen yoga ve meditasyon kamplarının yanında ayrıca her sabah ve akşamüstü Ceren Atlı tarafından Türkçe ve İngilizce vinyasa yoga dersleri veriliyor.

Turan Hill Lounge’da bedeninizi ve ruhunuzu beslemek için yapabileceğiniz tek aktivite yoga ve meditasyon değil. İsterseniz doğal kaynak suyunun doldurduğu serinleme havuzunda keyif yapabilir, arka bahçede yer alan ve 1-1.5 saat yürüyerek ulaşabileceğiniz şelaleye yürüyebilir, akan suyun sesini dinlerken ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Dilediğinizde koyda yaşayan balıkçı kaptanların tekneleriyle çıkılan deniz turlarına katılabilir, Cennet Koyu’nun turkuaz deniziyle tanışabilirsiniz. Veya yine bu turda, eski çağlarda korsanların hazinelerini gizlediği söylenen Korsan Köyü’ne doğru yola çıkabilir, yolda dev caretta-carettalar ile karşılaşabilirsiniz. Tüm özellikleriyle Turan Hill Lounge, şehir hayatının keşmekeşinden uzaklaşmak ve kendini doğanın ortasına bırakmak için en doğru adreslerden biri.

Turan Hill Lounge’a ulaşım seçenekleri için tıklayın.

Adres: Kabak Mahaallesi, Faralya Mevkii, No: 46, 48300 Fethiye/Muğla

Telefon: 0252 642 12 27 turancamping.com

Karakaya Retreat Konum

Karakaya Retreat
Karakaya Retreat

Bodrum, Gümüşlük’te bulunan Karakaya Retreat doğanın tam ortasında bir inziva merkezi. Yogadan dansa, meditasyondan permakültüre birçok alanda etkinlikler sunmasının yanında Karakaya Retreat, muhteşem bir manzaraya sahip kafe-restoran bölümüyle de ilgi çekiyor. Kafe-restoran bölümünde beden ve zihin sağlığınızı düşünerek sizin için özenle hazırladıkları vejeteryan menüleri inceleyebilir, büyüleyici parıltısıyla Ege Denizi’ne bakarak yalnızlığın tadına varabilir, buranın huzur dolu sessizliğinin içinde kitap okuyabilirsiniz. Karabuğdaylı Tabule, Çekirdekli Yeşil Salata ve Zerdeçallı Latte ise kafe-restoran bölümünün özel tariflerinden.

Karakaya Retreat’te kamp alanında çadır kurabilir, tek ve çift kişilik odalarda kalabilir, daha kalabalık olacaksınız dört ve altı kişilik taş evleri tercih edebilirsiniz. Buranın bir diğer konaklama seçeneği ise “Musandra” adı verilen iki katlı taş evler.

Karakaya Retreat’te düzenlenen etkinliklere gelince, burada en sık gerçekleştirilen aktivite yoga. Meditasyon ve yoga için konum itibariyle biçilmiş kaftan diyebileceğimiz Karakaya Retreat’te Yin, Hatha, Tantra ve Kundalini Yoga gibi farklı yoga stillerini keşfetme imkanı bulabilirsiniz. Burada yoganın yanısıra; aile dizimi, nefes çalışmaları ve şamanik çalışmalar, şifa sanatları eğitimleri, Osho atölyeleri, kutsal danslar ve seremoniler gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ayrıca dilerseniz siz de Karakaya Retreat ailesine dünyanın çeşitli yerlerinden gönüllü olarak katılanlardan biri olabilirsiniz. Bir Karakaya Retreat gönüllüsü olarak misafirleri karşılayabilir, bahçeyi sulayabilir, glutensiz ekmek ve kurabiye pişirerek kafe-restoran bölümüne yardımcı olabilir, çocuklarla oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca burada gönüllü olmanın her gün en az bir yoga ve meditasyon dersine katılma gibi çeşitli avantajları mevcut.

Karakaya Retreat’te gönüllü olmayı düşünürseniz detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Gümüşlük Mah. Mimar Sinan Cd. 48970 Bodrum/Muğla

Telefon: 0538 873 04 11 karakayaretreat.com/

Shanti Garden Konum

Shanti Garden
Shanti Garden

Shanti Garden Kabak Vadisi’nin ilk kamp alanlarından biriymiş aslında. 2009’da 30 kişilik nüfuslu ve Kaş’a bağlı bir köy olan İzne’de yeniden doğmuş. Badem, şam fıstığı, incir ve pınar ağaçlarıyla çevrili bu huzur köyü yoga ve meditasyonla iç sesine kulak vermek isteyenler için en doğru adreslerden biri. İki büyük yoga ve mediyasyon alanına ek olarak burada farklı alanlarda çok sayıda kaynağa ulaşabileceğiniz bir kütüphane, bir marangoz atölyesi ve hobi alanı bulunuyor. Ruhunuz yoga ve meditasyonla hafiflerken, bedeniniz de rahatlasın diye düşündüklerinden sizlere derin bağ doku masajı, Thai masajı, İsveç masajı gibi çok sayıda masaj seçeneği de sunuyorlar.

Shanti Garden’da yenen tüm yemekler kendi bahçelerinden topladıkları ve çevre köylerden alınan taze sebze ve meyvelerle hazırlanıyor. Vegan, vejetaryen ve glutensiz olarak hizmet veren mutfaklarında aynı zamanda kendi ekmeklerini de yapıyorlar.

Konaklama seçeneklerine gelince; burada her biri birbirinden farklı tasarımlara sahip ağaç evler bulunuyor. Tüm evler tam izolasyonlu olduğu için, kışın kurulan sobalarla da birlikte yılın her mevsimi burada konaklayabilirsiniz. Zeytin, sedir, badem, pınar gibi isimlere sahip ağaç evler adlarını yörenin ağaçlarından alıyor. Ayrıca ağaç ev seçeneğine ek olarak Shanti Garden’da oda tipi çadırlar var. İsterseniz burada kalabilir, isterseniz kendi çadırınızı da kurabilirsiniz.

Shanti Garden’daki etkinliklerle ilgili bilgi almak için tıklayın.

Adres: Gökçeören Mahallesi, İzne Mevkii No:7/1 07580 Kaş/Antalya

Telefon: 0242 839 10 90 shantigardenkas.com

Hızır Kamp Konum

Hızır Kamp
Hızır Kamp

Hızır Kamp, tam bir doğa harikası olarak tasvir edilebilecek Kazdağları’nın Kirişlik Vadisi eteğinde bulunuyor. Mehmetalan Köyü’ne 2 km uzaklıkta olan kamp, aynı zamanda Kazdağı Milli Parkı sınırlarına yürüyüş mesafesinde. Burada üç farklı konaklama imkanı mevcut: taş ve ahşap evler, ağaç evler veya gelirken yanınızda getireceğiniz çadırınız. Konaklama fiyatlarına sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil.

Buraya gitmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalara değinelim: Hızır Kamp’ta sadece nakit ödeme geçerli, kredi kartı kabul edilmiyor. Ayrıca rezervasyonsuz misafir almıyorlar, kendi çadırınızla gidiyorsanız bile gitmeden önce mutlaka arayıp yer ayırtmak gerekiyor.

Burada yapılan aktivitelere gelince, öncelikle böylesine doğal bir alanda hiçbir şey yapmadan otursanız bile ruhunuzun dinlenmesine engel olamıyorsunuz. Kampın içinden Zeytinli Çayı akıyor; çayın serin suyunda yüzmek ve Kazdağları’nın muhteşem doğasında yürüyüşe çıkmak burada her istediğinizde yapabileceğiniz aktivitelerden.

Ayrıca Hızır Kamp’ta her yıl çok sayıda yoga ve meditasyon organizasyonları gerçekleştiriliyor. Çeşitli yoga tatilleri, meditasyon eğitimleri, aile dizimi, Afrika dansları, Skinner Releasing Technique gibi dans atölyeleri bu organizasyonlardan bazıları.

Hızır Kamp’ın yaklaşan etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Mehmetalanı Mah., 10300 Edremit/Balıkesir

Telefon: 0554 438 98 33 hizirkamp.com/

İlginizi çekebilir: “Larissa Varol ile Yoga Macerası, İnzivaları, Hindistan Deneyimleri Üzerine”