Neil Gaimann ve Terry Pratchett’in aynı adlı romanından muhteşem bir İngiliz dizisine dönüşen Good Omens’i izlemiş veya en azından adını duymuş olabilirsiniz. Biraz esprili, biraz nükteli fantastik bir eser olan roman, “bir kıyamet komedisi” olarak dilimize geçmiş. BBC yapımı olan bu fantastik mini dizide başroller David Tennant ve Michael Sheen’e ait. Diziyi veya en azından fragmanı izlediyseniz, Tennant ve Sheen arasındaki harmoniyi fark etmiş olmanız muhtemel. Aralarındaki kimya televizyona ve seyirciye pozitif bir şekilde yansımış olacak ki, Tennant ve Sheen bunu Staged adında her bölümü 15’er dakikalık eğlenceli bir diziye taşımışlar. Haydi diziyi daha iyi tanımak için spoiler vermeden Staged’i yakından inceleyelim.

Staged
Staged | Fotoğraf: Imdb

Staged BBC yapımlı İngiliz bir sitcom dizisi ve ayrıca karantina komedisi olarak adlandırılıyor. Ancak Good Omens kadar büyük prodüksiyonlu bir yapım değil. Durum komedisi diyebileceğimiz 2 sezonluk dizi, video konferans şeklinde oluşturulmuş. Ortada belirli bir kurgu var, diyaloglar belirli, provalar yapılmış, prodüksiyon tastamam. Olay örgüsü ve karakterizasyon oyuncuların gerçek hayatlarından kurgulanıyor.

BBC yapımı bir İngiliz dizisi olan Staged karantina sürecinde çekilen dizilerden. “Kurmaca, düzmece” anlamına gelen Staged konusunu da buradan alıyor. Koronavirüs dolayısıyla kapatılan tiyatrolardan biri olan West End’de ücretsiz izine ayrılmak zorunda kalan Tennant ve Sheen’in Pirandello’s Six Characters in Search of an Author adlı oyunları prova edilemeden yarım kalır. Oyunun yönetmeni olan Simon Evans ilk bölümde ortaya bir fikir atar. Simon provaları video konferans şeklinde yapmayı önererek diziye start verir.

staged_0103
Staged | BBC

Dizi hakkında röportaj veren Simon Evans, Staged için: “Can sıkıntısı ve karantina sürecinin doğal ilerleyişi hakkında Zoom tabanlı bir gösteri, izleyiciye değişik gelebilir.” diye belirtiyor. Sürecin neden olduğu genel ruh halini yansıtmak için trajikomik bir absürt fikir; insanların kendi yansımalarını gördükleri oyuncuların komik yaşamları, kendilerini ciddiye almayışları ve alay etmeleri gibi etmenler dizinin popülaritesine olumlu etki yaratıyor.

Dizinin kemik kadrosu Michael Sheen, David Tennant ve Simon Evans’dan oluşuyor. Staged bu oyuncuların günlük ev yaşamlarını absürt ve eğlenceli bir yoldan ele aldığı için, diziye ayrıca oyuncuların eşleri, yani Anna Lundberg ve Georgia Tennant da katılıyor. Bunun yanı sıra, Staged’in başarıyı yakalamasının temel nedenlerinden olan şey, aslında konuk oyuncuları. Söz gelimi, ben Staged’i 2. sezonun 7. bölümünde Michael Sheen’in “f**k me, it’s Cate Blanchett” repliğiyle tanımıştım. Yine aynı bölümde diziye Phoebe-Waller Bridge konuk oyuncu olarak katılmıştı.

Staged
Staged | Fotoğraf: Youtube

Karantina kaosu sürecinde kendi hayatlarının kurgulaştırmış, abartılı ve absürt uyarlamasını oynayan West End tiyatro ekibi, her ne kadar prova amacıyla Zoom’da toplanmış olsalar da; genellikle aralarındaki komik atışmalar, nükteli konuşmalar ve can sıkıntısı dolu karantina deneyimleri bu amaca engel oluyor. Dolayısıyla, hem sarkastik hem de gülünç diyaloglar oluşturularak izleyici gerçekçi ve samimi bir dizinin içine sürüklüyorlar. 6 bölümlük ilk sezonda, ikinci sezona nazaran pek fazla konuk oyuncu yer almıyor. Dame Judi ve with Samuel L. Jackson gibi ünlü oyuncular ilk sezona konuk olanlardan. Yine de oyuncuların aralarında geçen diyaloglar ve problemler izleyiciye tanıdık geliyor ve fazlasıyla doyuruyor.

Staged
Staged | Fotoğraf: Amazon

İlk sezon altyazısız da olsa internette bulunuyor ancak ikinci sezon yayınlanalı çok olmadığından dolayı şu anda yalnızca BBC iPlayer üzerinden İngiltere’de izlenebiliyor. Devam eden karantina sürecinde tanıdık ve eğlenceli bir ekran arıyorsanız Staged’i izlemenizi tavsiye ederim!

Kapak Fotoğrafı: rts.org.uk

İlginizi Çekebilir: Mert Tanöz’den Sitcom Severler Buraya