High Fidelity, Fever Pitch kitaplarının yazarı Nick Hornby’nin “A Marriage in Ten Parts” kitabından uyarlanan her bölümü sadece 10 dakikadan oluşan ve sanki 100 dakikalık bir filmi izliyormuşçasına seyir zevki veren Sundance TV’nin bu mini İngiliz komedisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şey Chris O’dowd ile Rosamund Pike’ın 40’lı yaşlarında evlilik terapisine gitmeye karar veren bir çifti canlandırmasıyla başlıyor…

State of the Union
State of the Union | Fotoğraf: The Guardian

Dizinin konusuyla başlamak gerekirse; Tom (Chris O’dowd) ve Louise (Rosamund Pike) 15 yıldır evlidir ancak evliliklerindeki sorunlar yüzünden evlilik terapisine gitmeye karar verirler. Her hafta terapi seansından önce terapiye geldikleri sokağın karşısındaki barda bir şeyler içmek için buluşurlar. Dizinin her bir bölümünde bu barda seans öncesi yaptıkları konuşmalara tanıklık ediyoruz. Bu diyaloglar; terapide ne konuşmak istedikleri, Brexit gibi güncel konular hakkındaki tutumları, geçmişteki hataları ve onlardan önce terapi seansından çıkan çiftlerin dalgasını geçmelerine kadar birçok konuyu içeriyor. Şunu da söylemeliyim ki diyaloglar yüksek derecede İngiliz sarkazmı içermekte olup bu mizah anlayışına uzak olanlar için çiftimizin konuşma biçimi ilk seferde tuhaf gelebilir.

Diyalogların sizi sürüklemesi için kırklı yaşlarda evli bir birey olmanız gerekmiyor. Diziyi izlerken kendinizi çoğu zaman masanın bir diğer ucunda oturmuş konuştukları konu hakkında ben ne söylerdim acaba diye düşünürken buluyorsunuz. Siz de eğer bir çırpıda izlemelik, hızla olayların içine girebileceğiniz bir dizi arıyorsanız; State of the Union doğru tercih olabilir.

Dizinin ikinci sezonu Şubat ayında Sundance TV’de yayına girecek ve farklı oyuncularla farklı bir evliliğin hikayesini anlatacak. Ülkemizde de BluTV platformu üzerinden diziye kolaylıkla ulaşmak mümkün. Yazımı, dizinin Instagram sayfasında paylaşılan, sevdiğim bir cümleyle bitirmek istiyorum; “I cried about Brexit, not the terrible state of our relationship!”. (İlişkimizin berbat hali için ağlamadım, Brexit için ağladım!)

Kapak Fotoğrafı: imdb.com

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay Neler Var