İsveç’in kültür ve ekonomi başkenti Stockholm… Vikingler tarafından kurulmuş olan şehri görmek tüm İskandinavya hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. 15’e yakın adadan oluşan şehir; tarihi sokakları, sayısız köprüleri, renkli binaları, eğlence hayatı, ‘old town’ı ile sizi büyülemeye yetecektir ancak daha fazlasını isterseniz yer altında sizi bekleyen güzellikleri görmek için bir metro bileti alın, Stockholm metro istasyonları arasında bir gezintiye çıkın, hepsi bu...

Stockholm Metro İstasyonları, Stadion | Fotoğraf: Visit Stockholm

Gelmeden havaalanında ve uçakta bolca Stockholm Sendromu esprisi yapılacaktır bu sebeple kulaklıklarınızı yanınızda bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu kısmı başarı ile tamamlarsanız; sürekli Neutrogena kullanmanıza sebep olacak havası, denizi, lezzetli somonları, düzenli sokakları, insanları, ‘old town’ı ve pahalılığı ile kendinizi tam bir İskandinavya şehrinde bulacaksınız, hoş geldiniz.

Sizi bu şehirde türünün tek örneği olan ve her bir platformunda, duvarlarında veya bekleme salonunda benzersiz sanat eserleri bulunan yüz istasyon bekliyor. Stockholm metrosunda bir gün geçirmek, temelde dünyanın en uzun sanat sergisini ziyaret ettiğinizi hissettirecektir. Yer altında keşfedilmeyi bekleyen güzelliğin sadece küçük bir örneği yazımda sizleri bekliyor.

Stockholm Metro İstasyonları

Solna Centrum 

Stockholm İstasyonları, Solna Centrum
Stockholm Metro İstasyonları, Solna Centrum | Fotoğraf: Unsplash/@matiasmalka

Beni en çok etkileyen istasyon ile başlamak istedim. Lav görüntüsünde olsa da, istasyonda bulunan kırmızı renk ormanların ardından batan güneşi ve yeşil ise ormanı temsil ediyormuş.

Stadion

Stockholm İstasyonları, Stadion
Stockholm İstasyonları, Stadion | Fotoğraf: Visit Stockholm

İstasyon, 1973 yılında inşa edildiğinde Stockholm’un ilk mağara istasyonlarından biriymiş. İnsanların bu mağara istasyonlarını cehennem veya korkunç bir yer ile ilişkilendireceğine dair korkular varmış. Dolayısıyla mavi ve gökkuşağı resmedilerek yukarıda olmayan bir gökyüzünün bu istasyonda olduğunu hatırlatmak için yapılmış. 

T-Centralen

Stockholm İstasyonları, T- Centralen
Stockholm İstasyonları, T- Centralen | Fotoğraf Kaynağı: Unsplash/@bastienrv

T-Centralen yer altında sanatın sergilendiği ilk metro istasyonu olma özelliğini taşıyan Stockholm’un ana metro durağı. Dolayısıyla insanların en aceleci davrandığı, trenleri başka bir metro hattına veya başka bir banliyö trenine bağlayan ana durak olduğundan sanatçı bu durak için sakinleştirici bir atmosfer yaratarak mavi renk ve basit motiflerle birlikte yolculara duraklama ve zihinlerini boşaltma şansı vermek istemiş. 

Kungsträdgården

Stockholm İstasyonları, Kungsträdgården
Stockholm İstasyonları, Kungsträdgården | Fotoğraf: Visit Stockholm

Kungsträdgården, Stockholm’ün en eski parklarından biridir. İsmi “Kralın Bahçesi” anlamına geliyormuş. Stockholm’ün en çarpıcı istasyonlarından biri de tam olarak burada bulunuyor. Bu istasyon şehir merkezinin ortasında yer alan mavi hattın son durağı.

Ve tüm bu yeraltı güzelliklerini görmek için tek bir metro biletine ihtiyacınız olduğunu unutmayınız. Hepinizin yolunun bir gün dünyanın en uzun sanat sergisine düşmesini diliyorum…

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@matiasmalka

İlginizi çekebilir: Şeyma Akın’dan İsveç’in Güzel Başkentinden Gezi Notlarım