Heyecanla beklediğimiz film vizyona girmiş ama salon kalabalıktır, şimdi oraya giderken de trafikten kaçmak için metroya binmek gerekir. Ama çok dolu olmaz mı şimdi metro? Ya biri hastaysa? Merak etmeyin! Saydığımız hiçbir sebep bu kış hayatı %100 yaşamamıza engel değil. Çünkü yanımızda içeriği dopdolu bir ürün var. Strepsils Defence içeriğindeki akasya gamı boğazı kaplar, C vitamini vücudun normal enerji metabolizmasına katkıda bulunur, çinko bağışıklık sistemini destekler. Hadi çantamıza Strepsils Defence atalım ve İstanbul’da bu aralar nerede ne var, şehir bize ne gibi sürprizler hazırlamış birlikte bakalım! Karşınızda radarımıza takılanlar.

Strepsils Defence ile Şehri %100 Yaşamaya Hazırlanın

Sinefillerin Dikkatine

Beykoz Kundura’nın Kundura Sinema’sı, bu sene 5. Yaşını “Sinemanın Hafızası” ile kutluyor. Dünya sinemasında unutulmazlar arasında yer alan ikonik filmlerin gösterimini içeren zengin seçkisinden, Filmlerin Primadonnası ve Düşüş’ü 17 Mart’ta Kundura Sinema’da izleyebilirsiniz.

Kadıköy Sinematek, İtalyan Kültür Merkezi’nin katkıları ile 7 Nisan’a kadar Federico Fellini’nin sıklıkla beraber çalıştığı ve İtalyan sinemasında önemli bir yere sahip olan Marcello Mastorianni’nin 100 yaşına girmesini kutluyor. Seçkide Sophia Loren ile başrolü paylaştığı İtalyan Usulü Evlilik’ten Federico Fellini’nin kültleşen 8 1/2 eserine kadar sekiz film yer alıyor.

Yine Kadıköy Sinematek’te, 7 Nisan’a kadar Chantal Akerman sinemasında bir retrospektife çıkıyoruz. Her zaman beklentileri ters düz eden bir sinema yaklaşımına sahip olan yönetmen, ayrıca İngiliz sinema dergisi Sight and Sound’un bir kadın tarafından yönetilen en iyi film seçilme unvanına da sahip.

Vizyon da hareketli günler yaşıyor, Yorgos Lanthimos’un yönettiği ve Emma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe’nun yer aldığı Poor Things, kaçırılmayacaklar listemizin başında yer alıyor. Fantastik aksiyon filmlerinde görmeye alışık olmadığımız kadın hikayeleri üzerine kurulu Madame Web ve yönetmenliğini İlker Çatak’ın yaptığı, eleştirmenlerden tam not alan Öğretmenler Odası’nı ajandanıza ekleyebilirsiniz.

Şehirde Sanat

Arter, 19 Ekim’den itibaren koleksiyonuna Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisini ekliyor. Serginin küratörlüğünü Emre Baykal üstleniyor. Hüseyin Bahri Alptekin olmak üzere yerel ve uluslararası yirmiden fazla sanatçının eserlerinin yer aldığı sergiyi 7 Nisan’a kadar görebilirsiniz.

Türkiye sanatında önemli bir yere sahip olan Melek Celâl, Sakıp Sabancı Müzesi’nin yeni sergisinde başrole geçiyor. 28 Nisan’a kadar devam edecek olan Unutulmuş Bir Cumhuriyet Kadını sergisi; Melek Celâl’in içinde yaşadığı tarihsel bağlama, yaşamına ve eserlerine odaklanıyor. 

Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın küratörlüğünü üstlendiği Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar başlıklı sergi, 15. yüzyıldan 20. yüzyılın başına İstanbul’un Osmanlı’nın başkenti olduğu dönemi konu ediniyor. Sergiyi 26 Mayıs’a kadar Meşher’de görebilirsiniz.

Müze Evliyagil, çoğunluğu 50’li yıllara ait sanat eserlerini Yüz Yıl: Hem Evvel Hem Ahir başlıklı koleksiyon sergisinde bir araya getiriyor. 10 Temmuz’a kadar devam edecek olan sergi, altmış yıllık geçmişe sahip eserler ile Türkiye sanatının geçirdiği dönüşüme ışık tutmayı hedefliyor.

Son olarak 18 Ağustos’a kadar devam edecek olan “Aritmi” ve “Dijital Mitolojiler” sergileri Borusan Contemporary’de sanatseverleri bekliyor.

Şehirde Tiyatro

Emin Alper’in Dostoyevski’nin ‘Öteki’ adlı aynı eserinden sahneye uyarladığı ve yönettiği ilk tiyatro oyunu ile başlayabiliriz. Mart sonuna kadar birden fazla sahnede görülebilecek oyun, özgün bir kara komedi arayanların ajandasında mutlaka yer almalı.

Sumru Yavrucuk ve Deniz Çakır’ın performansı, Berfin Zenderlioğlu yönetmenliğinde iki Rum kadının hikayesine hayat veriyor. Mart sonuna kadar birden fazla sahnede ve şehirde seyircisiyle buluşacak olan Tatavla’da Son Dans, yakın tarihe başka bir pencereden bakıyor.

İbrahim Selim, 2016 yılında Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü kazandığı Dave rolüyle yeniden sahnede. Selim’in tek kişilik oyunu “BANA KİMSE NE OLDUĞUNU ANLATMADI”, Nisan ayına kadar Fişekhane Ana Sahne’de seyircisi ile buluşacak.

Şehirde Komedi

Özellikle bu sene şehirde uzun zamandır esmediği kadar komedi rüzgarları esiyor. Yeni isimler, taze bakış açıları ve adeta bir komüniteye dönüşen komedi kulüpleri oldukça revaçta.

PES Podcast serisi ile yakından tanıdığımıza çok memnun olduğumuz Seda Yüz, Stand Up gösterisiyle karşımızda. Mart ayı boyunca çeşitli sahneler ve şehirlerde devam eden gösteriyi listenize mutlaka ekleyin.

Gökhan Ünver’in sosyal medya, kültür çatışmaları, evlilik, ebeveynlik gibi konuları açık yüreklilikle ve kendine has mizahıyla sahneye taşıdığı Stand Up gösterisini şubat ve mart boyunca izleyebilirsiniz.

Ve son olarak Teşvikiye’de geçtiğimiz ay açılış yapan Komedi Kulüp; loş ambiyansı, rahat oturma alanları ve aperitifleriyle sık sık uğrayacağımız bir buluşma noktası olacak. Maksimum 100 kişi kabul eden kulüpte program her ay değişiklik gösteriyor. Bizim mart önerimiz; 15 Mart Deniz Göktaş, 16 Mart Bengi-Sarp Apak.

Karnımız ağrıyana kadar güldüğümüz gösteriler, çıktığımızda üzerine saatlerce konuştuğumuz oyunlar, filmler, sergiler ve etkinlikler mevsiminin tadını doyasıya çıkarmak ve bir arada kalmaya gönül rahatlığıyla devam etmek için yanımıza biletimizi ve Strepsils Defence’imizi almamız yeterli. Şehri %100 yaşadığınız, hayata %100 dahil olduğunuz bir kış dileriz.!

Kapak Fotoğrafı: Strepsils Defence