Evlere kapanmamız ile birlikte sanal ortamda yapılan etkinlikler arttı. Normalde gidemediğimiz etkinliklere artık bilgisayar başında girebilmek çok güzel bir fırsat. İnsanların talepleri ve üretimleriyle birlikte sanatsız kalmamış oluyoruz. Bu, özellikle böyle bir durumda, insanlar arasında çok değerli bir dayanışma.

Online Eğitim: Studio Masterpiece Sanat Tarihi Dersi Deneyimi
Online Eğitim: Studio Masterpiece Sanat Tarihi Dersi Deneyimi | Fotoğraf: studiomasterpiece.com

Ben bu yazımda aldığım bir eğitimden bahsedeceğim. Studio Masterpiece’den Temel Sanat Eğitimi ve Modern Sanat Tarihi Eğitim eğitimini aldım. Bu eğitimle Instagram’da gezinirken karşılaştım ve sanat tarihine karşı ilgim de başlamışken eğitimi satın aldım. 

Temel Sanat Tarihi eğitimi 12 saatlik bir eğitim. Her biri 3 saat toplam 4 ders oluyor. Dersler Zoom üzerinden canlı ders oluyor. Her an iletişimde kalıp sorular sorabiliyorsunuz. Temel Sanat Tarihi dersi antik dönemden sürrealizme kadar çok geniş bir zamanı ele alıyor. Sanatçılar, sanat eserleri, sanat akımları gibi birçok bilgiye sahip oluyorsunuz. İsterseniz, Studio Masterpiece’in sayfasında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Fiyat bilgileri de orada.

Online Eğitim: Studio Masterpiece Sanat Tarihi Dersi Deneyimi
Online Eğitim: Studio Masterpiece Sanat Tarihi Dersi Deneyimi | Fotoğraf: Duygu Dinçkan

Modern Sanat Tarihi Eğitimi ise 5 saatlik daha kısa bir eğitim. Her biri 2.5 saat toplam iki ders oluyor. Burada da sürrealizmden başlayıp günümüze kadar uzanan dönemi ele alıyoruz. Ben mayıs ayından Temel Sanat Tarihi eğitimini almıştım ve bayılarak dinlemiştim tüm dersleri. Ben eğitimi veren kişi Mehmetcan Yaman’ın anlatım şeklini çok beğenmiştim. Birçok eserin üzerinde sizi daha yönlü bir şekilde düşünmeye itiyor ve o dönemden, o coğrafyadan da bilgiler veriyor. Aradan bir yaz geçtikten sonra da Ekim ayında da Modern Sanat Tarihi Eğitimi aldım. Bu eğitim benim modern sanata baktığım basit bakış açısını değiştirdi ve eğitimde çok absürt şeyler de gördüm. 

The Lovers II
The Lovers II | Fotoğraf: Rene Magritte

Her iki eğitimde de her an elimdeki kalemle not aldım, daha sonra onları defterime geçirdim. Dersi sadece dinlemek pek kalıcı bir sonuç sağlamaz bence çünkü çok fazla ve çok önemli bilgiler var. Dersin işlendiği slaytlara sonradan ulaşabiliyorsunuz ve bunun yanında bir de eğitmenden film ve kitap önerileri olan bir döküman yollamışlardı.

Masterpiece Studio
Masterpiece Studio | Fotoğraf: Unsplash/@hellokellybrito

Başlangıç ve genel bir kültüre sahip olmak için çok iyi bir seçenek. Eğitimler çok geniş bir konuyu ele aldığı için tabii ki her bir sanatçı veya sanat eseri hakkında çok detaylı bilgiye sahip olamıyorsunuz. Devamında sizin kendi araştırmanız önemli. Aynı şekilde sanat tarihiyle ilgili donanımlı biriyseniz eğitim size yeterli gelmeyebilir. 

Bakmak isterseniz sitede başka seminerler de mevcut. Ben bu eğitimlere katılıp çok memnun kaldığım için sizinle de tecrübelerimi paylaşmak istedim. Yazıyı Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplardan, çok sevdiğim bir alıntıyla ve eseriyle bitiriyorum. Sanatla kalın! 🙂 “Sanat ne büyük zenginliklerle dolu, insan gördüklerini unutmadıkça hiçbir zaman verimli düşüncelerden uzlaşmadıkça yalnız ya da tek başına kalamaz.”

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@hellokellybrito

İlginizi çekebilir: Melissa Özkan’dan Online Eğitimler