Güneş kreminin mevsimden bağımsız olarak her gün uygulanması konusunda dermatologlar, cilt bakım uzmanları ve geriye kalan herkes olmak üzere hemfikiriz. Konu kullanım şekli ve miktar olduğunda ise ortaya bir karmaşa çıkıyor. Saç ve cilt bakımı influencer’ı Abbey Yung‘ın bir milyonun üzerinde izlenen videosundan doğan ‘sunscreen layering’ ise yeni bir trend olarak estetik uzmanlarının onayını alır durumda.

Sunscreen Layering | Fotoğraf: unsplash.com/@batch_by_whs

Yung videoda ‘sunscreen layering’i şu şekilde açıklıyor: “Güneş kremimi katmanlar halinde uyguluyorum. Önce bir kat güneş kremi ile başlıyorum, tüm yüzümün eşit şekilde kaplandığından emin oluyorum. Ardından, güneş kreminin birkaç dakika emilmesini bekledikten sonra devam edip ikinci bir kat uyguluyorum. Bu, güneş kreminin tüylenmesini yani ürünün cildinizden küçük parçalar halinde yuvarlanmasını önlemeye yardımcı olur.” 

Refinery29’a göre “Çok fazla güneş kremi kullanmayı sevdiğim için yaklaşık üç kattan oluşan aşamalar halinde uyguluyorum. Her katmanı uygularken, yüzüme eşit dağıldığından emin oluyorum. beyaz döküm kaybolur.” diyen Estetisyen Alicia Lartey de bu yönteme katılanlar arasında. Doktorların önerileri güneş kreminin yüz ve boyun için bir çay kaşığı olarak kullanılması; işte bu yöntem de gerekli miktarın tüm yüze uygulandığından ve gün boyunca yenilenmesinden emin olabilmeyi sağlıyor.

Sunscreen Layering | Fotoğraf: unsplash.com/@kelseycurtis

Tabii cilt bakım ritüellerinin her adımında olduğu gibi burada da cildin tanınması ve doğru ürün seçimi önemli. Günün sonunda ‘sunscreen layering’ yalnızca bir kullanım yöntemi ve kullanılan ürünün SPF koruması etkisini arttırmıyor. The Skin Clique’in kurucusu hemşire Claire O’Bryan’a göre: “SPF sayısını ya da üründeki aktif bileşen miktarını hiçbir şey değiştirmez. Ancak bu yöntem ile daha iyi korunacaksınız çünkü daha fazla kat veya katmanla herhangi bir noktayı kaçırma olasılığınız daha düşük.” Yine dermatolog Debra Jaliman’a göre de “İnsanlar genellikle uygularken yeterince güneş kremi kullanmıyorlar bu yüzden en önemli şey ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha fazla güneş kremi sürmek ve her iki saatte bir güneş kremi sürmek.” Günün sonunda ‘sunscreen layering’ bir trendden ziyade yaz boyunca cildi hak ettiği şekilde koruyabilmek adına alışkanlığa dönüştürülmeyi hak eden bir ritüel olarak literatüre girecek gibi görünüyor.

Kapak Fotoğrafı: unsplash.com/@kelseycurtis

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan “Anti-aging” Söylemi: Vedalaşıyor Olabilir miyiz?