Son birkaç yıldır gündemimizde olan hatırı sayılır bir konumuz var: Modada sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik nedir ve bu konu için markaların atılımları nelerdir?

Sürdürülebilir Modaya Hoşgeldiniz!
Sürdürülebilir Modaya Hoşgeldiniz!

Eminim ki sürdürülebilirlik, çevreci olmak ve geri dönüşüm gibi terimleri sıkça duyuyorsunuz. Doğaya karşı saygımızı ve sempatimizi kaybettiğimiz aşikar.  Moda da suçlulardan biri.

Endüstrinin gelişmesi, moda akımlarının her geçen gün değişmesi, ‘fast-fashion’ denilen girdap, yani hazır giyimin hızlı tüketimi bize çevreci olmayı unutturdu.

Ve sonra sürdürülebilirlik doğdu. Yüksek kaliteli ürünlerin düşük üretim rakamlarıyla tedarik edilmesini sağlayarak bu hızlı tüketimi yavaşlatma akımı ile tanıştık. Ben sürdürülebilir modayı geleceğe yatırım olarak tanımlıyorum. Doğaya verilen zarar en aza indirgenmeye başlandı. Modanın yeşile, vitrinlerin ise tabiata dönmesinin vakti geldi de geçiyor.

Neden Sürdürülebilirlik?

Sürdürülebilir moda akımı gelecek hedeflenerek ortaya çıkan bir akım. Aslında sosyal sorumluluk projesi de denebilir. Ekolojik boyutunda toksik olmayan, dönüştürülebilir moda ürünleri, ekonomi tarafından tüketicilere ve üreticilere değer katan ürünler yaratmak esas amaç.

Devam ettirilebilir sistemler oluşturmak, giy-at kültüründen kurtulmak misyon edinilmiş halde. Ticaret artışı ve tüketimin sonucunda sadece almak ve atmaya  hedeflenmiş bir döngü içerisindeyiz. Amerika’da her sene yaklaşık olarak 13 milyon ton tekstil ürünü imha ediliyormuş

Düşünsenize bu kadar büyük miktarda su kullanımı global su kirliliğinin %20’sini tekstil atıklarından oluşturuyormuş.

Biz tüketicilerin farkındalığımızı arttırıp gereksiz yapılan fast-fashion alışverişini azaltarak veya ikinci el giyimini benimseyerek ihtiyacı olanlara da verebiliriz. Sonrasında hem tekstile hem de çevreye destek olan tüketici sınıfında yerimizi alabiliriz.  Toplumda büyük bir rol oynayan biz kadınların bilinçlenmesi bu kanunu bozacak ve daha sağlıklı bir yaşama merhaba demiş olacağız.

Sürdürülebilir Modaya Hoşgeldiniz!
Stella Mccartney Sonbahar/Kış 17-18 Kampanyası

Peki ya markaların etkisi nedir?

Tasarımcıların artık birçoğu organik kumaşları ve organik bir üretimi benimsemeye başladılar. Moda devleri hatta hızlı modanın öncülerinden olan birçok marka özel olarak sunum yaptığı küçük koleksiyonlar ile farkındalığı arttırmaya, geleceğimize yatırım yapmaya ve bizleri bilinçlendirmeye odaklanıyorlar.

Hedefleri yeni nesile daha iyi ve sağlıklı bir dünya yaratmak. Levi’s, H&M, Banana Republic, Stella Mccartney Reformation, Reflect, Viktor And Rolf, Marc Jacobs gibi markalar bu projenin tam ortasındalar.

hm
H&M CONCIOUS

H&M bildiğiniz gibi hızlı tüketim markalar arasında çığır açmıştır. Son birkaç yıldır H&M CONCIOUS adı altında dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak küçük koleksiyonlar yapıyorlar. Tamamen çevreciliği selamlayarak tüketici davranışını değiştirmeyi hedefliyorlar.

Bu koleksiyonları yaratmak için atık ihtiyacı olmasından ve tüketici davranışlarını değiştirmek için ‘giymediklerinizi getirin biz de hediye çeki verelim veya indirim hakkı verelim’ sloganı altında çeşitli kampanyalar ortaya çıktı.

Tencel, organik pamuk ve geri dönüşümlü polyester gibi doğa dostu kumaşları kullanarak herkesten yine bir adım önde olmayı başardılar.

Kürk ve deri kullanmayışı ile bilinen Stella Mccartney markası, sürdürülebilirlik hedefleri üzerine büyük ilerleyişte.  Yeni koleksiyonunu atıkların arasında tanıtarak tüketim hızına ve modanın yarattığı çevresel zarara dikkat çekiyor. İskoçya’da tekstil atıklarının içerisinde sonbahar/kış 2017-18 koleksiyonunun çekimlerini gerçekleştirdi. İsraf ve tüketim çılgınlığı nereye kadar?” sorusuna değinen McCartney oldukça çevre dostu bir koleksiyon ile farkındalığı arttırıyor.

İlginizi çekebilir: Kübra Ketenci’den Sıfır Atık’ın 5R’si