2018 yazında İspanya’daki Mad Cool Festivalinde sahne alan Avustralyalı rock müzik grubu Tame Impala’nın 2019 Coachella’da da sahne alacağınının duyurulmasıyla şu ana kadar hayranı olmayanlar da gruba karşı ciddi bir merak duymaya başladı. Peki kimdir, kimlerdendir Tame Impala?

tame-impala-illustration1
Tame Impala: Uzak Diyarlardan Gelen Eşsiz Bir Ses

2007’de Kevin Parker tarafından kurulan rock grubunun temeli aslında Parker’ın evinde kendisinin yazdığı, seslendirdiği ve kaydettiği şarkılara dayanıyor. Konserlerinde Parker’a Jay Watson, Dominic Simper, Cam Avery ve Julien Barbagallo gerek vokal gerek gitarist olarak eşlik ediyor. Kevin Parker stüdyo kayıtlarını tek başına yapıyor ancak grup sahne performanslarını birlikte sergiliyor. İlgimi bir hayli çeken bir nokta da, Kevin’in etkilendiği akımlar ve müzisyenlerin arasında Türk prograsif müziği, Selda Bağcan ve Aşık Veysel’in olması.

Bir dizi single ve EP’nin ardından Tame Impala, ilk albümü Innerspeaker’ı 2010’da piyasaya çıkarmıştı. Tüm dünyada büyük beğeni toplayan bu albüm, eleştirmenlerinde beğenisi kazandı ve kendi ülkeleri olan Avustralya’da altın plak kazandı. Innerspeaker’ı 2012’de diğer bir efsane albüm olan Lonerism takip etti. En iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy’e aday gösterilen Lonerism de altın plak kazandı. Son olarak 2015 yılında Currents’i dinleyici ile kavuşturan Tame Impala, bu albümle ABD listelerinde 4. sıraya yerleşti ve dünyada daha çok Pink Floyd ile bütünleşen “psychedelic rock” müzik türünün temsilcilerinden görülmeye başladı.

TImapalaFin-2-720×321
Tame Impala: Uzak Diyarlardan Gelen Eşsiz Bir Ses

Benim Tame Impala hayranlığım ise, Currents albümünün kapanış şarkısı olan ve bir yıl sonra Rihanna’nın da cover’layıp Anti albümünde yer verdiği, “New person same old mistakes” şarkısıyla başlamıştı. İçinde sakladığı derin anlamıyla merak uyandıran bu şarkı sayesinde Tame Impala grubunu ve diğer güzel şarkılarını keşfetme fırsatı yakaladım. Değeri gün geçtikçe daha da artan, önü oldukça açık rock topluluğu Tame Impala, melodilerinin sade güzelliğiyle dinleyen herkesi kendine hayran bırakmaya devam edecek gibi gözüküyor. Favorilerim tam bir arka plan şarkısı olan “Feels like we only go backwards” ve tabi ki anlamlı sözleriyle “New person same old mistakes”.

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Elliot Moss