Özbekistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehirlerinden biri olan Taşkent’te mini bir kafe turuna var mısınız? Özbekistan, yemyeşil sokakları, renkli kültürel mirası ve otantik dokusu ile beklediğimden oldukça iyi bir karşılama sundu bize. Aslında burada bir seneye yakındır yaşayan biri olarak ilk yazımın Taşkent’te yapılacaklar şeklinde bir gezi rehberi olması belki daha doğru olabilirdi. Fakat ben en keyif aldığım yerden başlamak istedim: Kafe Günlüklerimden!

Burada birçok yer deneyimlemiş biri olarak bu yazıda sizlerle Taşkent’te keşfettiğim tatlış kahve mekanlarını paylaşmak istiyorum. Hygge felsefesinden yola çıkarak oluşturduğum bu listede basit ve sıcak bir atmosfer sunan mekanların bende oluşturduğu mutluluk hissini esas aldım. Uzun süre takılabileceğiniz özel çalışma alanına sahip kafeler, kitap okurken ve yazı yazarken rahat hissedeceğiniz cozy mekanlar, estetik ve dekorasyon anlamında ayrı bir haz sunan lokal yerler ve sıcaklığı ile sizi sarmalayacak samimi butik kafeler tüm detayları ile bu listede!

Taşkent Kafeleri

Ecorn Coffee & Bakery

ecorn-kafe-2
Taşkent Kafeleri, Ecorn Kafe | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Listelemeye burada ilk keşfim olan Ecorn kafe ile başlamak istiyorum. Farklı bir ülkeye taşınmak, yeni bir ülkede yaşam; özellikle freelance bir çalışan iseniz öncelikle orada rahat çalışabileceğiniz kafe arayışları ile başlıyor. (Yani en azından benim için böyle olduğunu söyleyebilirim.) Burada nereye gitsem diye araştırma yaparken görselleri ve yorumları ile ilk dikkatimi çeken yer Ecorn oldu. Özellikle menüde vegan ve vejetetaryan seçeneklerin olması güzel bir hassasiyetti. Ayrıca burası Taşkent’in ilk kahve mekanları arasında anılıyor. Bu kafeyi kategorize edecek olursam ‘samimi butik kafe’ konseptine koyabilirim.

ecorn-kafe-3
Ecorn Kafe | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Kafenin genel teması yeşil ve içerisi oldukça renkli. Girişte sizi bitkilerle karşılayan bir teras alanı var burası camla çevrili ve çok az sayıda masa var. Burada oturup kahvenizi içerken sokağı da izlemek oldukça keyifli olabiliyor. Daha sakin bir ortam isterseniz içerisi de oldukça güzel genelde çok yoğun olmuyor, ayrıca remote çalışmaya uygun ve wi-fi paylaşımı yapıyorlar. Bunu özellikle belirtmek istedim. Taşkent’te bazı kafelerde internet şifresini veremiyoruz gibi durumları sık yaşadım çünkü. Kahve anlamında da oldukça lezzetli seçeneklere sahip bu kafe. Bu arada ben iki şubesi bulunan bu kafenin Eco park tarafında olanını deneyimledim. Kahve sever gezginlere burayı tavsiye ediyorum.

Chaykof Tashkent

Burası sakin denemeyecek kadar fazla bilinir ve popüler olan bir yer. Lakin kahveleri ve yemekleri oldukça lezzetli. Ayrıca ben içerisinin dekorasyonunu ve kırmızı ağırlıklı konseptini seviyorum. Genelde hafta içi kafe tercihim sakin yerler oluyor. Burayı yazma sebebim oldukça modern bir görünüme sahip olması, yine lezzetli kahve seçenekleri ve fincanlarının antikalığı 😊 Burayı daha çok arkadaş buluşmaları, karışılıklı yemek ve sohbet alışverişi için tercih etmenizi öneririm.

Hangarbyoila Tashkent

Buranın yenilerinden olan Hangarbyoila ile devam etmek istiyorum. Hangar, dekorasyonu ve birçok farklı konsepti içinde barındırması ile beni adeta mest etmişti diyebilirim. Merkezden yarım saat uzaklıkta olan bu mekan, kocaman bir hangarın iki kadın tarafından şahane bir şekilde dekore edilip bir kafe ve farklı fotoğraf alanlarına dönüşmesinden oluşuyor. Adeta müze gibi gezilecek bir alana sahip olan Hangar’da sizleri neler bekliyor?

Mekana girdiğinizde sizi ilk olarak kafe alanı karşılıyor.  Tabi bu kafe alanında her bir masa birbirinden farklı ve hepsi vintage görünümlere sahip. Duvarlarda yerel sanatçıların eserleri sergileniyor ve  her ay bu tablolar değişiyor. Kafe alanının üst kısmında ise yarım balkon şeklinde bir teras oluşturulmuş ve burası yemyeşil bir sera alanı! Çeşitli bitkilerin olduğu bu alandan dilerseniz evinizi yeşillendirecek birşeyler alabiliyorsunuz.

hangar-kafe
Taşkent Kafeleri, Hangarbyoila | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Gelelim hangarın ikinci dikkat çeken kısmına. Geniş bir alana yayılmış diğer kısımda farklı konseptlerde fotoğraf stüdyoları bulunuyor. Mekanda asılı kocaman avizeler akşam burasını ayrı bir güzel gösteriyor. Burada bol bol fotoğraf çekebilir, Özbek stilinin renkli dokularını görebilirsiniz.

Eco Cafe

eco-kafe
Eco Kafe | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Burası benim müdavimi olduğum ve çok sevdiğim bir yer. Farklı kültürden birçok insana ev sahipliği yapan eco kafe, farklı etkinlikler sunarak kendi topluluğunu oluşturmayı başarmış özel bir yer. Bu kafeye gittiğimde orada hep aynı yüzleri görmek, zamanla selamlaşmak ve kısa sohbetlerde buluşmak burayı diğerlerinden ayıran en önemli şey benim için.

Vegan ve vejetaryen bir kafe burası. Yemek konusunda oldukça güzel ve lezzetli bir menüleri var. Çalışanlar oldukça sıcak ve samimi. Burada haftanın en az 2-3 günü canlı müzik geceleri de yapılıyor. Otantik doğaçlama müzik yapılan akşamlarda mekanın enerjisi adeta değişiyor. Burayı canlı müzik olan bir günde tercih etmenizi tavsiye ederim.

Artha Vejetaryen Kafe

artha-kafe
Taşkent Kafeleri, Artha Kafe | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Bir başka vejetaryen kafe ile devam edelim. Sanılmasın ki burada çok fazla vejetaryen mekan var. Özbekler etli yemekleri ve şaşlıkları ile meşhur. Artha da son dönemlerde açılmış olan yeni bir mekan ve yine kendi içinde farklı birçok konsepti barındıran kafelerden. Her detayı özenle düşünülmüş olan yerleri ayrıca seviyorum. İçeride Buddha heykelleri, renkli duvarları ile görsel olarak oldukça değişik. Burası kendi içinde bir yoga stüdyosu olan, akşamları otantik müzikleri ile küçük bir alanda muhteşem bir sinerji yaratan oldukça ‘cosy’ bir mekan. Huzurlu bir ambiyans sunan bu mekanı kitap okumak ve sağlıklı beslenmek için tercih edebilirsiniz.

Bookcafe Tashkent

Kitap kafe konseptlerini çok seviyorum genelde ama burası iç mekan tasarımı olarak biraz fazla sıkışık ve havasız oluyor. İçerisi biraz kütüphane havasında. Daha çok ders çalışmaya gelen öğrencilerin uğrak noktası gibi. Yine de merkezi bir konuma sahip olduğu için buraya yolunuz düşerse görülmesi gereken yerlerden biri olarak uğramanızı tavsiye ediyorum. Güzel havalarda dışarda olan masalara oturup kahvenizi içebilirsiniz. Ben genelde bu versiyonu yapıyorum. Konumunu, güler yüzlü personelini ve kahvelerini seviyorum.

Beans&Brews

Burayı anlatmaya kahvelerinin lezzetinden başlamak istiyorum. İyi bir kahve içmek isterseniz ben bu kafenin kahvelerini gözüm kapalı önerebilirim. Güzel ve son derece modern bir kafe ambiyansı sunan B&B, hem ‘remote’ çalışanların uğrak noktası hem de genç kitlenin sevdiği yerler arasında başı çekiyor. Gerçek alışık olduğunuz anlamda iyi bir kafe deneyimi için burayı tercih edebilirsiniz.

Beanberry Coffee House

Yıllar önce Patti Smith’in M Treni isimli kitabını okuduğumda beni en çok etkileyen sanırım kendi günlük rutinlerini kaleme aldığı ve kafelerde yazdığı yazılar idi. Buna epey özenmiştim. Ben de uzun süre kafelerde kitaplarım, defterlerim ve laptopumla zaman geçiren biri olarak bu kafeyi ayrıca sevdiğimi belirtebilirim. Bu kafe iki katlı ve aynı zamanda dışarıda kafenin hemen önünde cam ile çevrili kış bahçesi denebilecek küçük bir alana sahip. Ben üst katta cam kenarını kapıp kitabımı okuyor zaman zaman da burada yazılar yazıyorum. Kahve anlamında da güzel ve başarılı bir kafe.

Testo Kafe

yavtesto-kafe
Taşkent Kafeleri, Testo Kafe | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Dekorasyon anlamında yine sevdiğim bir yer Testo. Kahveleri de oldukça lezzetli. Ev konforunda oturma alanları, yazılı tavan detayları, rahat bir atmosfere sahip iç dizaynı ile burası da sevdiğim mekanlar arasında bulunuyor.

Benedict Cafe Tashkent

benedict-kafe
Benedict Kafe Tashkent | Fotoğraf Kaynağı: Seda İstifciel

Listeye buranın ilk kahve mekanlarından biri ile başlamıştım. Kapanışı da buranın en yenisi olan Benedict kafe ile yapmak istedim. Aslında daha eklemek istediğim çok kafe var. Burayı seçme sebebim diğerlerinden bariz bir şekilde ayrılan şık ve retro olarak nitelenebilecek bir ambiyansı olması daha çok. Burayı estetik anlamda çok beğendim. Burayı da dilerseniz listenize kahvenizi içip uzun uzun sohbet edebileceğiniz bir mekan olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Bonus: Human House Gallery

Geleneksel ve lokal bir yer olan Human House Gallery’den de bahsetmek istiyorum kısaca. Burası bir coffee shop değil fakat içerisinde küçük bir kahve barı var. Bahçesi kahve içebileceğiniz çok orijinal ve otantik bir ortama sahip. Ben yazın uğramıştım kuş sesleri eşliğinde bu rengarenk ortamda kahvemi yudumlamıştım. Ayrıca buranın içerisinde Özbek kültürünü yansıtan güzel hediyeler alabileceğiniz bir ‘gift shop’ bulunuyor. Turistlerin de uğrak noktalarından biri olduğunu söyleyebilirim burası için. Çeşitli seramikler, lokal kıyafetler, buraya özgü takılar ve daha birçok şey oldukça renkli parçaları ile görülmeye değer. Otantik bir ambiyansa sahip bu mekana buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı öneririm. Vaktiniz olursa burada çömlek workshoplarına da katılabilir, kendinize buradan bir hatıra götürebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Seda İstifciel

İlginizi çekebilir: Gözde Kazak’tan Almatı