Pastane ve kafelerde yediğiniz, dayanamayıp bir tabak daha söylediğiniz tatlıların kaçını evde denediniz? Belki aynısı olmaz diye denemek istemediniz, belki uzun sürer diye üşendiniz. Peki size kolay olduğunu söylesem? İçinde ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bildiğiniz, elinizin hamuruyla yaptığınız tatlılar ile evinizi pastaneye çevirmeye var mısınız? O zaman sizlerle yapmaktan bıkmadığım, lezzetleri tadanlar tarafından kanıtlanmış takip ettiğim tatlı tariflerini paylaşıyorum. 

 Levain Kurabiye - Bengi Kurtcebe
Levain Kurabiye – Bengi Kurtcebe | Fotoğraf: Pinterest

Tatlı Tarifleri

Levain Kurabiye (Bengi Kurtcebe)

Baştan söylememde fayda var: Ben normalde aynı tarifi birden fazla kere yapmam, hep daha iyisini bulmaya çalışırım. İnternette o kadar çok çikolata parçalı kurabiye tarifi var ki, kim bilir kaçını denedim, kaç bini kaldı! Ama bu çok farklı, size yediğiniz tüm kurabiyeleri unutturuyor. Bu kurabiyeyse, efendim diğerleri nedir! Bu tariften sonra bir daha başka tariften tatmin olamadım diyebilirim. Zaten Bengi Kurtcebe gibi bir ismin tarifini deneyip de kötü çıkması pek de muhtemel değil.

San Sebastian Cheesecake (Cupcakepembe)

 San Sebastian Cheesecake - Cupcakepembe
San Sebastian Cheesecake – Cupcakepembe |Fotoğraf: Pinterest

Seneler önceki trileçe furyasından sonra yeni yabancı fenomenimiz San Sebastian Cheesecake. Açıkcası tarife baktığımda bu ne kadar da pahalı bir tatlı demedim mi, dedim. Ama bu beni asla yıldırmadı, sizi de kesinlikle yıldırmasın. Efendim dilimini ne kadara satıyorlar mevzusuna girmeden söyleyeyim: Dışarıdaki daha ucuz da olsa yine evde yaparım! Bu nasıl bir hafiflik, bu nasıl bir lezzet! Yapımı 5 dakika, pişmesi maksimum 25 dakika. Böyle basit tatlı mı olur? İşin en zor kısmı ne biliyor musunuz, bir gece dolapta bekletmek. Orada usulca duran o enfes şeye parmak banmamak için ailemi karşıma alırım!

Islak Kek (Damy’s Kitchen)

 Islak Kek Tarifi - Damy's Kitchen
Islak Kek Tarifi – Damy’s Kitchen | Fotoğraf: Damy’s Kitchen

Şanını ailemizin ileri gelen hanımlarından duyduğum ıslak keki özellikle Instagram’daki dilimli fotoğraflarından sonra denemeye karar verdim. Aklınızda bulunsun, her tarif resimdeki gibi çıkmıyor. Üzerine dökülen sosun yetmediği oldu, koyulaştığı için çekmeyen oldu, sosu çektiğine emin olduğum halde kekinde sostan eser bulamadıklarım oldu… Damy’s Kitchen yapmış kardeşim! Olması gerekeni, birebir uygulandığında kötü çıkma ihtimalinin olmadığı tarifi vermiş. Bize de sadece uygulayıp çıkan lezzeti yakalamak kaldı…

Brownie (Cafe Fernando)

Brownie Tarifi - Cafe Fernando
Brownie Tarifi – Cafe Fernando | Fotoğraf: Cafe Fernando

Evde tatlı denemeyi seven birinin bu tarife denk gelmemiş olması mümkün değil! Abartmıyorum, dünya üzerindeki en ama en iyi brownie tarifi! Bu lezzet paha biçilemez! Bir küçük kare yedikten sonra kendinizi harikalar diyarında bulacaksınız. Daha ne duruyorsunuz, yapın, yaptırın; yiyin, yedirin!

İzmir Bombası (Peony Cake)

İzmir Bomba
İzmir Bomba| Fotoğraf: Sabah Gazetesi

Bilmeyen yok değil mi? Nutella ve Nutella’yı sadece tutabilmenizi sağlayan o incecik hamur… Düşününce bile bir hal oldum! Sözlerin kifayetsiz kaldığı bu lezzeti yapmak da bir yetenek gerektirmiyor inanın! Benim karşıma o sırada Peony Cake’in tarifi çıkmıştı ama malzemeler ve yapılışını okuyunca hepsinin aslında aynı kapıya çıktığını göreceksiniz. İnternette karşınıza ilk çıkanı ısrarla deneyiniz!

E bu kadar tarif paylaşmışken denememek de olmaz değil mi? Hadi o zaman, fırınlar ısıtılsın, mikserler çalışsın. Ne duruyorsunuz!

Kapak fotoğrafı: The Fresh Market