Akışkan, hafif yanık, kremsi ve çok lezzetli: tabi ki San Sebastian Cheesecake’ten bahsediyoruz. Son zamanlarda dillerden düşmeyen bu lezzetin hikayesini, tarihini merak ettik. Tabi böyle bir yazı yazmışken, San Sebastian Cheesecake tutkunları olarak pek çok yerde denediğimiz için, İstanbul’da yiyebileceğiniz mekanları yazmayı da unutmadık. Şimdiden afiyet olsun!

San Sebastian Cheesecake

San Sebastian Cheesecake Nedir?

San Sebastian Cheesecake, son zamanlarda lezzetiyle dillerden düşmeyen ve “yanık cheesecake” olarak da bilinen bir cheesecake. Normal cheesecake’lerden farklı olarak daha yüksek ısıda pişiriliyor, üzeri hafif kızarmış oluyor ve özellikle orta bölümü daha akışkan bir kıvama ve krema hissi veren bir dokuya sahip. Tabanı ve sosu yok, çoğunlukla sade olarak tüketiliyor ancak siz yaparsanız üzerini orman meyveleri veya çikolatayla de süsleyebilirsiniz, tercih sizin. San Sebastian Cheesecake’i yediğinizde, tabanının olmamasının da büyük etkisiyle oldukça yoğun bir tat alıyorsunuz ama güzelliği de o aslında, bu yoğunluk sizi hiç rahatsız etmiyor, aksine müptelası oluyorsunuz!

San Sebastian Cheesecake’in Tarihi

San Sebastian Cheesecake, İspanya’nın Bask bölgesinden çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış, özellikle de son zamanlarda bir hayli konuşulan karakteristik bir lezzet. Adını İspanya’nın San Sebastian şehrinden alıyor. İlk olarak yine San Sebastian şehrinde bulunan La Vina adlı restoranda yapılmış. La Vina, şimdilerde San Sebastian Cheesecake’i ile adını tüm dünyaya duyurmuş bir mekan. Peki siz San Sebastian Cheesecake’i İstanbul’da nerelerde yiyebilirsiniz?

İstanbul’da San Sebastian Cheesecake Yiyebileceğiniz Mekanlar

B Blok Bakery, Beşiktaş Konum

İstanbul’da nerede San Sebastian Cheesecake yenir diye sorarsanız, sizi ilk yönlendireceğimiz adres kesinlikle Beşiktaş Akaretler’deki B.Blok olur! Neden mi? Çünkü burası Türkiye’nin La Vina’sı, yani bu cheesecake’in Türkiye’de ilk yapıldığı ve ünlendiği yer! Şimdilerde ise San Sebastian Cheesecake deyince ilk akla gelen mekanlardan diyebiliriz. Çok ama çok lezzetli yapıyorlar! Mekanın yalnızca San Sebastian Cheesecake ve Brownie yapıyor olması, ne kadar iddialı olduğunu da açıkça gösteriyordur diye düşünüyoruz.

Zula, Harbiye Konum

Gelelim, diğer mekanlara… İstanbul’un en iyi burger mekanlarından biri olan Zula’da leziz bir hamburgere doyduktan sonra yemeğinize noktayı mutlaka San Sebastian Cheesecake ile koymalısınız. O kadar ki, o an aç değilseniz ve hamburger yemek istemiyorsanız bile yalnızca cheesecake’i için gidilebilir Zula’ya.

İlginizi çekebilir: İstanbul Sokak Lezzetleri Mekanları

En Lezzetli San Sebastian Nerede Yenir?

Nişantaşı’nda Şakayık Sokak’ta yer alan The Urban Goat, geçtiğimiz aylarda Reşitpaşa mekanları arasında yerini alan Padoca ve samimi atmosferiyle Mittag İstanbul, artizan ekmek deyince ilk aklımıza gelen isimlerden 240 Derece, San Sebastian Cheesecake’i kendi yorumuyla soğuk yani dolaptan servis eden Rafine Espresso Bar, iç açıcı dekorasyonu ve şirin salıncaklarıyla Date Patisserie, Karaköy’ün gözbebeklerinden Mums Cafe ve Arnavutköy mekanları arasında en tatlısı, en içinizi ısıtanı Cutie Cake Co; iyi bir San Sebastian Cheesecake için yolunuzu düşürebileceğiniz mekanlar.

En kısa zamanda San Sebastian Cheesecake’i bu mekanlarda deneyin derim! Denemeyenler çok şey kaçırıyor, bizden söylemesi 🙂