Bazen öğle yemeğine lezzetli bir son, bazen akşamüstü çayının yancısı, bazense başlı başına bir öğün ama tatlılar, kekler, kurabiyeler hepimizin olmazsa olmazlarından. Severek gittiğimiz pastane duraklarını bir tatlı huzur arayışında olanlar için yazdık; kağıt kalemler çıksın, notlar alınmaya başlasın!

İstanbul’un En İyi Pastaneleri

Marcel Patisserie, Yeniköy Konum

Yeniköy’ün gözdelerinden biri olan Marcel Patisserie, muazzam tatlılar deneyebildiğiniz ve her seferinde sizi lezzetiyle büyüleyebilen bir pastane. Lezzetlerine gelince; yarısı çavdar unu, yarısı beyaz undan yapılan taptaze ekşi mayalı ekmeğini denemelisiniz. Bir de süt reçelli balkabağı tatlısı ve beyaz çikolatalı brownie’nin tadına bakın, ikisi de başlı başına mutluluk sebebi!

Instagram: @marcel.patisserie

Date Patisserie, Teşvikiye Konum

Teşvikiye ve Ulus’ta şubesi bulunan Date Patisserie’den içeriye adım attığınız an Paris’e ışınlandığınızı hissediyorsunuz. Buraya giderseniz mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğümüz Millefeuille, Fransız usulüne tamamen uygun bir kremaya sahip. Mekanın Belçika çikolatalı profiterol ve San Sebastian Cheesecake’ini de es geçmeliyim, onların da lezzeti muazzam. Bize sorarsanız, “Bugün Paris’te olmak isterdim” diye düşündüğünüz bir sabah sunumundan dekorasyonuna ve tabiki tatlılarının lezzetine, Date Patisserie’ye atın kendinizi.

Instagram: @datepatisserie

Patisserie de Pera, Pera Konum

Hem Pera mekanları arasında, hem de galiba tüm İstanbul pastaneleri arasındaki favorilerimizden birine geldi sıra. Pera Palace Otel’in içinde yer alan Patisserie de Pera. Pembe dekorasyonu, desenli takımları ve fincanlarıyla burada kendini 1900’lerin Paris’inde hissetmeyecek bir kişi yoktur. Aynı zamanda makaronseverler için bir cennet niteliğinde olan mekanda, bir Patisserie de Pera klasiği olan Opera’yı denemeyi unutmayın!

Instagram: @perapalacehotel

Vakko Patisserie Petit Four, Etiler Konum

Akmerkez’deyiz şimdi de: Vakko Patisserie Petit Four’da. Yemeğinizden sonra bir tatlı ve kahve molası vermek istediğinizde sıklıkla tercih edebileceğiniz adreslerden burası. Bizim favorimiz Nos Macarons’a ve Kahveli Milföy’üne, bir de Mangolu Cheesecake. Farkındaysanız seçemiyoruz… Pembe ve çiçekli servis takımlarına aşık olacaksınız. Kısacası, tam keyif yapmalık ve yoğun tempolu bir günün ardından kendinizi ödüllendirmelik bir yer Vakko Patisserie Petit Four.

Instagram: @vakkopatisseriepetitfour

La Patisserie Lune, Nişantaşı Konum

Nişantaşı mekanları denilince aklımıza La Patisserie Lune gelir. Yemyeşil, ufak bir bahçesi olan, dünya tatlısı bir mekan ve mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden biri. Birçok yerde makaron yemiş olabilirsiniz ama buranınkiler bir başka! Bir de, Antep fıstıklı sarmanın krema ve çilekle muhteşem uyumunu deneyimlemek isteyenler buraya hemen yolunu düşürmeli.

Instagram: @lapatisserielune

Pate Bakery, Ortaköy Konum

Bir de Ortaköy’ün Fransız’ı var tabi: Pate Bakery. Kahvaltıcılar Sokağı’nın pespembe, tatlı mekanı burası. MSA mezunlarından Simge Bekiroğlu’nun mutfağında harikalar yarattığı Pate’de cupcake’ler “yeme de yanında yat” ifadesinin sözlük anlamı bizce. O kadar güzel görünüyorlar ki, her sipariş ettiğinizde bakmaya doyamayacak, yemeye kıyamayacaksınız!

Instagram

Art Cafe, Çiftehavuzlar Konum

Art Cafe’ye her gittiğimizde sanat ve pastacılığın lezzetli buluşmasını yaşıyoruz. Kendilerini “pasta tasarım butiği” olarak tanıtan cafenin en sevdiğimiz özelliği unsuz, yağsız tariflerinin yanı sıra özel şekersiz pastaları. Pastaları bir yana, cupcake’leri, kurabiyeleri, tuzlu mutfağı ve çikolataları da denemeye değer.

Levent Şubesi Konum

Instagram: @artcafe

Eğer yalnızca pastalarla ilgileniyorsanız, Vanessa Catering‘de birbirinden lezzetli ve farklı çeşitte pastalar yapılıyor, mutlaka denemelisiniz.