Bazen öğle yemeğine lezzetli bir son, bazen akşamüstü çayının yancısı, bazense başlı başına bir öğün ama tatlılar, kekler, kurabiyeler hepimizin olmazsa olmazlarından. Severek gittiğim pastane duraklarını bir tatlı huzur arayışında olanlar için yazdım; kağıt kalemler çıksın, notlar alınmaya başlasın!

İstanbul’un En İyi Pastaneleri

Marcel Patisserie

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Marcel Patisserie&Boulangerie (@marcel.patisserie) on

Reşitpaşa mekanlarının gözdelerinden biri olan Marcel Patisserie, aydınlatması keşke biraz daha fazla olsaydı dediğim mekanlardan. Böylece yalnızca muazzam tatlılar yemek için değil, çalışmak veya kitap okumak için de yolumu buraya düşürebilirdim. Lezzetlerine gelince; yarısı çavdar unu, yarısı beyaz undan yapılan taptaze ekşi mayalı ekmeğini denemelisiniz. Bir de süt reçelli balkabağı tatlısı ve beyaz çikolatalı brownie’nin tadına bakın, ikisi de başlı başına mutluluk sebebi!

Instagram

Date Patisserie

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Magger | theMagger.com ??? (@themagger) on

Teşvikiye Mahallesi’nde bulunan Date Patisserie’den içeriye adım attığınız an Paris’e ışınlandığınızı hissediyorsunuz. Buraya giderseniz mutlaka denemeniz gerektiğini düşündüğüm Millefeuille, Fransız usulüne tamamen uygun bir kremaya sahip. Mekanın Belçika çikolatalı profiterol ve San Sebastian Cheesecake’ini de es geçmemeliyim, onların da lezzeti muazzam. Bana sorarsanız, “Bugün Paris’te olmak isterdim” diye düşündüğünüz bir sabah sunumundan dekorasyonuna ve tabiki tatlılarının lezzetine, Date Patisserie’ye atın kendinizi.

Instagram

Patisserie de Pera

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Inci Onulduran Ozden (@inciboncuk63) on

Hem Pera mekanları arasında, hem de galiba tüm İstanbul pastaneleri arasındaki favorime geldi sıra: Pera Palace Otel’in içinde yer alan Patisserie de Pera. Pembe dekorasyonu, desenli takımları ve fincanlarıyla burada kendini 1900’lerin Paris’inde hissetmeyecek bir kişi yoktur bence. Aynı zamanda makaron severler için bir cennet niteliğinde olan mekanda,bir Patisserie de Pera klasiği olan Opera’yı denemeyi unutmayın!

Instagram

Vakko Patisserie Petit Four

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Vakko Patisserie Petit Four (@vakkopatisseriepetitfour) on

Akmerkez’deyim şimdi de: Vakko Patisserie Petit Four’da. Yemeğimden sonra bir tatlı ve kahve molası vermek istediğimde sıklıkla tercih ettiğim adreslerden burası. Nos Macarons’a ve Kahveli Milföy’üne, bir de Mangolu Cheesecake’ine bayılıyorum! Farkındaysanız seçemiyorum… Bir de atmosferiyle fark yaratıyor burası benim için. Pembe ve çiçekli servis takımlarına aşık olacaksınız. Kısacası, tam keyif yapmalık ve yoğun tempolu bir günün ardından kendinizi ödüllendirmelik bir yer Vakko Patisserie Petit Four. Instagram

La Patisserie Lune,

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Ezgi Gündoğan (@ezgigundgn) on

Nişantaşı mekanları dendi mi, aklıma La Patisserie Lune gelir. Yemyeşil, ufak bir bahçesi olan, dünya tatlısı bir mekan ve mutlaka keşfedilmesi gerekenyerlerden biri bence. Makarona bayıldığımı söylemiştim, çok yerde de yedim ama buranınkiler bir başka! Bir de, Antep fıstıklı sarmanın krema ve çilekle muhteşem uyumunu deneyimlemek isteyenler buraya hemen yolunu düşürmeli. Instagram

Patisserie Pate

 
View this post on Instagram
 

A post shared by Pate (@patisseriepate) on

Bir de Ortaköy’ün Fransız’ı var tabi: Patisserie Pate. Kahvaltıcılar Sokağı’nın pespembe, tatlı mekanı burası. MSA mezunlarından Simge Bekiroğlu’nun mutfağında harikalar yarattığı Pate’de cupcake’ler “yeme de yanında yat” ifadesinin sözlük anlamı bence. O kadar güzel görünüyorlar ki, her sipariş ettiğimde bakmaya doyamıyorum, yemeye kıyamıyorum! Instagram Eğer yalnızca pastalarla ilgileniyorsanız, Vanessa Catering‘de birbirinden lezzetli ve farklı çeşitte pastalar yapılıyor, bence mutlaka denemelisiniz. İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan “Şık Atmosfer, Lezzetli Yiyecekler: L’ange Patisserie”
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN