Sabah kahvaltılarında yumurtayla ekmeğin uyumuna bayılan, akşam yemeğinde salatayla bile ekmek yiyen, hatta küçükken ekmeğin üzerinde salça sürüp mutluluk içinde yiyenlerden misiniz? O zaman doğru yerdesiniz, çünkü bugünün konusu ekmek! Buharda ekmekten tavada ekmeğe, esmerden çavdara… Biz de bugün, dünyayı etkisi altına alan artizan ekmekten ve İstanbul’da artizan ekmeği nerelerde bulabileceğinizden bahsedeceğiz. Hadi gelin, İstanbul’da artizan ekmeğin en lezzetlilerini nerelerde bulabilirsiniz birlikte bakalım!

Artizan Ekmek
Artizan Ekmek | Fotoğraf: Unsplash / Jonathan Pielmayer

Artizan Ekmek Nedir

Artizan ekmek nedir, diğer ekmeklerden nasıl farklılaşır, kısaca ondan bahsedelim. Artizan ekmek öncelikle görüntüsüyle, dokusuyla, tadıyla ve aromasıyla diğer ekmeklerden ayrılıyor ama yapımındaki en önemli farklılık el emeği ve ustalık gerektirmesi diyebiliriz. Un türünden mayanın fermantasyonuna kadar her aşamada daha meşakkatli olan artizan ekmeğin yapımı, diğer ekmeklerden çok daha uzun sürüyor. Uzun bir fermantasyon süresinden geçen ekşi mayayla mayalanan ekmek, dolayısıyla sıradan, endüstriyel, ekmeklerden hem doku hem tat olarak bambaşka boyutlara ulaşıyor. Kısacası, artizan ekmek; tazelik, zanaat ve uzmanlığın bir araya getirdiği mükemmel tat olarak raflardaki yerini alıyor.

theMagger Banner
Advertisement
Artizan Ekmek
Artizan Ekmek | Fotoğraf: Unsplash / Jennifer Burk

İstanbul Artizan Ekmek

Bröd, Nişantaşı  Konum

Eylül 2015’ten beri Nişantaşı’nda artizan ekmeğin en iyi adreslerinden biri olarak kabul edilen Bröd, ismini İsveççe’de ekmek anlamına gelen kelimeden alıyor. Bröd’de her sabah taze taze hazırlanan artizan ekmeklerin hem satışı yapılıyor hem de tazecik ekmeklerden yaptıkları tost ve sandviç gibi lezzetler menilerindeki yerini alıyor. Neredeyse 44 saatte hazırlanan ve tamamı günlük olarak pişirilen, birçok farklı çeşidi olan artizan ekmekler dışında Bröd‘de glutensiz ve şekersiz atıştırmalıklar; birbirinden lezzetli tatlılar bulmanız da mümkün.

Naan Bakeshop, Moda   Konum

Moda’da artizan ekmek dendiğinde aklımıza gelen ilk mekan olan Naan Bakeshop, adını Osmanlıca’da ekmek anlamına gelen kelimeden alıyor. Ortadoğu ekmeğinden İtalyanların focaccia ekmeğine, Fransızların bagetine kadar çok çeşitli milletlerden ekmek türleriyle menülerini genişleten Naan’a mutlaka yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kahvaltılar için hazırladıları yemeklerde kullandıkları ekşi maya ekmeklerin yeri bizde ayrı… İsterseniz ekmeklerini alıp evde istediğiniz gibi de tüketebilirsiniz ama eğer oraya kadar gitmişken bir deneyelim derseniz; ekşi maya köy ekmeğinin üzerinde Kars gravyeri, dijon hardallı sos ve füme et ile yapılmış Croque Naan’ı denemenizi öneririz.

theMagger Banner
Advertisement

Grandma, Teşvikiye  Konum

Suadiye ve Teşvikiye şubelerinden sonra bir de İzmir’de şube açan Grandma, 9 yıldır beslediği ekşi mayasıyla, taş tabanlı özel fırınlarda dört türde – rüstik, köy ekmeği, tam buğday, çavdar – tamamen organik ekmekler pişiriyor. Kendi mekanları haricinde çeşitli marketlerde ve restoranlarda da Grandma’nın ekmeklerine denk gelirseniz şaşırmayın. Teşvikiye ya da Suadiye’deki mekanlarına uğrarsanız ekşi mayalı ekmeklerinin yanında lezzetli tatlılarını da deneyebilirsiniz. İzmir’deki mekanlarına uğrarsanız, nasıl olduklarını bize de haber vermeyi unutmayın. 🙂

240 Derece, Ataşehir      Konum

Kapısından içeri girer girmez mis gibi kokularla sizi karşılayan 240 Derece, insanlara daha sağlıklı ve lezzetli ekmekler sunmak için İspanya, Fransa, Türkiye gibi yerlerde artizan ekmek eğitimi alan iki şefin meydana getirdiği bir oluşum diyebiliriz. Bal kabaklı, domatesli biberiyeli, fındıklı yaban mersinli, zeytinli… 240 Derece‘de ekmek çeşitleri saymakla bitmiyor. Son dönemde yaptıkları ekşi mayalı pizza da ekşi mayalı ekmekleri kadar iddialı ve lezzetli diyebiliriz. Üretimine başlandıktan 32 saat sonra fırına verilen, dışı hafif kıtır içi yumuşacık olan bu ekşi mayalı ekmeleri mutlaka denemelisiniz, bizden söylemesi.

Mitte Brot, Maslak  Konum

Maslak’taki butik fırın Mitte Brot, organik tam buğday ve çavdar unlarıyla, şekillendirildikten sonra da soğuk bir mayalanma süreci geçiren ekşi mayalı ekmekler üretiyor. Ekşi mayalı bagetlerdeki sandviçler, tostlar, ekmek üstü lezzetler ve hatta ekşi maya pide… Mitto Brot için ekşi mayanın hakkını veriyor desek yeridir. Kendi mekanlarından ekşi maya ekmeklerini alıp evinizde deneyebileceğiniz gibi, Petra Roasting Co., Gram, Guten Morgen gibi kafelerde de Mitte Brot’un ekmeklerini almanız, hatta yemeniz mümkün. Cevizli üzümlü ve zeytinli ekmeklerinin mutlaka tadına bakmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Breadtaking, Baltalimanı    Konum

İngilizce’de nefes kesici anlamına gelen “breathtaking”in kelime oyunu yapılmış biçiminden alıyor adını Breadtaking. 2015’ten beri Balat sokaklarında ekmek kokusu yayan Breadtaking artık Baltalimanı ve Emirgan’da ekmek kokusu yaymaya devam ediyor.. Ekşi mayalı ekmeklerin yanında ekşi mayalı açma gibi lezzetlere de yer verilen mekanda birbirinden güzel, düşük kalorili, şekersiz tatlılar bulmak da mümkün. Eğer yolunuz Emirgan’a ya da Baltalimanı’na düşer de Breadtaking’e uğrarsanız füme antrikot ve eski Kars kaşarlı, ekşi mayalı ekmek üstü poşe yumurta lezzetini mutlaka denemelisiniz.

theMagger Banner

Pelin’in Ekmeği, Beşiktaş   Konum

Yine 2015’ten beri ekşi mayalı ekmekleriyle bizi oldukça mutlu eden bir diğer artizan ekmek mekanı: Pelin’in Ekmeği. Dünyada ün salmış San Fransisco ekmek pişirme yöntemiyle ekmeklerine lezzet katıyor Pelin’in Ekmeği. Klasik köy ekmeği, zeytinli klasik köy ekmeği, cevizli klasik köy ekmeği, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği… Pelin’in Ekmeği’nde çeşit çok! Özellikle kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacak bu lezzetli köy ekmeklerini mutlaka denemelisiniz.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Orlova Maria

theMagger Banner

İlginizi çekebilir: Sıla Ucan’dan Artizan Ekmek Nedir