Geçtiğimiz hafta Baba Sahne’de izleme fırsatı bulduğum Taxim, son zamanlarda beni çok etkileyen oyun oldu. Şevket Çoruh ve Ozan Güven’in güçlü performansı, vurucu bir konuyla birleşince, ortaya unutulmaz bir iş çıkmıştı. Güldürürken ağlatan, ağlarken düşündüren bir eser… Bir Baba Hamlet ve Don Kişot’um Ben eserlerini de çok sevdiğim Baba Sahne yine bizleri şaşırtmadı!

taxim-fotograf-emre-mollaoglu-6-2048x1365
Taxim | Fotoğraf: artdogistanbul.com

Baba Sahne’nin İspanyol “El Bar” filminden uyarladığı Taxim oyunu, 2 perdeden oluşan 120 dakikalık bir kara komedi. Bu bir tiyatro oyunu için uzun bir süre olmasına rağmen, tempoyu elden hiç düşürmeyen olay örgüsü ve hayranlık bırakan oyunculukları sayesinde Taxim’i başından sonuna kadar keyifle izledim.

Yönetmenliğini Emrah Eren’in üstlendiği oyunun ana kadrosunda Şevket Çoruh, Ozan Güven, Ömür Arpacı, Mert Asutay, Nergis Çorakçı, Seçkin Özdemir ve Rüya Demirbulut yer alıyor. Taxim adında bir barda yolları kesişen bu karakterlerin her birinin ayrı bir hikayesi var. Spoiler vermek istemediğim bir nedenden dolayı hepsi bu barda mahsur kalıyor ve yaşam mücadeleleri başlıyor. Başta birbirine karşı nazik ve uyum içinde olan bu kişilerin, ilerleyen saatlerde zaafları ve kişisel çıkarları su üstüne çıkıyor. Yaşama hakkının neye göre “taksim edildiğini” sorgulayan bu oyun, aynı zamanda sistemin baskıcı düzeni ve her şeyin nasıl örtbas edildiğine de sert bir eleştiri getiriyor.

Taxim ile ilgili öne çıkan bir diğer nokta ise, oyunun saatinden bir 10 dakika kadar erken başlamasıydı. İzleyiciler yerlerini alırken, karakterlerin bazılarının ufak ufak sahne almaya başlaması, “vaktinde gelenleri” ödüllendirir gibiydi 🙂

Bir travestiye can veren Ozan Güven’in hayranlık verici performansına da özellikle değinmek istiyorum. Abartıdan uzak doğal bir oyunculukla sahnede akıp gittiğini düşünüyorum. En ufak bir tavrı veya espirisi bile izleyiciden olumlu bir reaksiyon alıyordu. Tüm karakterler arasında en çok öne çıkan, akıllara kazınacak bir performansa sahipti.

img_21782-2
Baba Sahne | Fotoğraf: Türker Aydın

Gelelim Kadıköy’de yer alan Baba Sahne’ye… Eski bir sinema olan bu bina, 2015 yılında Şevket Çoruh tarafından satın alınıp, içi tamamen yıkılarak 2 yıllık bir çalışma ile bugünkü haline dönüştürülmüş. Mimarisiyle Türkiye’de gördüğüm en güzel tiyatro salonuna sahip olduğunu söyleyebilirim. Özellikle locaları filmlerde gördüğüm o tarihi tiyatroların localarına çok benziyordu. Buradan oyun izlemenin ayrı bir keyfi olacağını düşünüyorum. Taxim’i 27-30 Ekim ve 11-15 Kasım tarihleri arasında saat 20.30’da Baba Sahne’de izleyebilirsiniz. Ayrıca 1-2 Kasım’da Antalya’da, 6 Kasım’da Bursa’da sahne alacak!

Kapak Fotoğrafı: Baba Sahne

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den 2022-2023 Tiyatro Sezonu