Renklerin karmaşasının gözünüzü aldığı, birbirinden değişik kokuların başınızı döndürdüğü, bazen trafikteki kaosun kendi içindeki uyumu, bazen bakir koylarının mavisindeki tonları ile sizi hergün şaşırtan bir coğrafya düşünün. Bir de bu coğrafyada değişik dinlerin, dillerin, cinsiyetlerin de tüm farklılıklarıyla bir arada huzurla yaşayabildiğini… Peki o pek kıymetli, dört gözle beklediğimiz, uğruna paralar biriktirip, uçak biletlerini aylarca önden ödediğimiz, her türlü detayını ince ince planladığımız tatilden neler bekliyoruz? Yanıt ne olursa olsun Tayland karşılamaya hazır bir lokasyon.

img_7966-3
Bangkok| Fotoğraf: Bahar Coşkun

Mesela turkuaz sularda deniz-kum-güneş üçlüsünü vaad edip yanına dopdolu bir tarih, bambaşka bir kültür ve birbirinden etkileyici dini mekanlar koysak… Üzerine de kocaman karideslerden, rengarenk egzotik meyvelere kadar biraz da midesine düşkün olanları şenlendirecek lezzetli detayları eklesek… Son olarak da hem ruhumuzu hem de vücudumuzu dinlendirmek için yine en keyifli alternatifler burada desek? 

img_9012
Uzakdoğu Mutfağı | Fotoğraf: Bahar Coşkun 

Tayland her türlü tatil ihtiyacına zengin yelpazesiyle hitap edebilen ender lokasyonlardan biri olsa gerek. Misal hem Bangkok’un süper lüks otellerinin çatısındaki sonsuzluk havuzlarında, kokteyllerimizi gün batımına karşı yudumlamak hem de canımız aksiyon isteyince civar adalarda bol adrenalinli aktiviteler yapmak mümkün.

Tayland Neler Vadediyor?

Minimum Maliyetle Maximum Adrenalin

img_9006-2
Muson Kurbanı| Fotoğraf: Bahar Coşkun

Tabii, aranılan adrenalin karşımıza hergün farklı bir yüzüyle çıkabilir. Bazen dalgalarda deniz seviyesinden 15 metre yukarı zıplayarak, o popüler adalara giden bir teknenin güvertesinde, bazen egzotik balıkların aslında çok da arkadaş canlısı olmaması gerçeğinde, bazen uçsuz bucaksız bir pirinç tarlasında, bazen ise masum görünen ışıl ışıl bir tuk tuk’un arka koltuğunda… Bunlar da kesmezse motorsikletli taksicilerin arkasına iki kişi binmek de istenilen yüksek adranelin seviyesi için riskli, minimum maliyetli ama çok etkili bir çözüm olabilir.

img_8041
Yatan Buda | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Kültür ve tarih ağırlıklı bir gün için, Bangkok’ta hem Hinduizm hem Şamanizm hem de Budizm’den örnekler görmemiz mümkün. Birbirinden etkileyici altın varaklı tapınaklar ve devasa altın Buda’lar görebileceğimiz gibi her köşe başındaki minik, gösterişsiz ama çiçeklerle süslenmiş sunaklar ile farklı kültürlerin inanışlarına tanıklık edebilirsiniz ve tarihi, kültürel mekanları gezdiğimiz bir günün sonunda, her köşe başındaki ayak masajcılarına uğrayarak otelinize pamuk gibi ayaklarla dönebilir, günün geri kalanı için gerekli enerjiyi depolayabilirsiniz.

Tropikal Balıklarla Yanak Yanağa

img_8702
Seyyar Satıcılar | Bahar Coşkun

Tarihi ve kültürel güzellikleri kadar doğal güzelllikleri ile de gözüm gönlüm açılsın, hayvan şovlarına yüz vermem ama tropikal balıklarla yanak yanağa fotoğraf çekileyim, arada da yüzerim derseniz o da mümkün! İstikamet Phuket, Koh samui ve civardaki Krabi adaları. Bu plaj keyfini sahillerde her daim bulunan seyyar satıcılardan tropik meyve tabakları, hindistan cevizi suları ya da oracıkta pişirilen ızgara şişler ve poşette pirinç pilavları ile taçlandırmak ise paha biçilemez!

img_9009
Phi Phi | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Kaotik Gece Pazarından Renkli Thai Şovlarına

img_8503-2
Bangkok | Fotoğraf: Bahar Coşkun

Gelelim o çok değerli akşamlarımıza… Bazen bir roof bar’da sakince şehrin ışıklarının tadı çıkarılırken, bazen kaotik bir gece pazarında alışveriş çılgınlığının zirvesine ulaşılabilir. Alternatif olarak ise bu kültürün tüm farklılıklarıyla sunduğu mizahi şovları ile eğlenmek ya da geleneksel Thai kültürünü sunan gösterileriyle keyifli ve renkli bir gece yaşamak mümkün.

Son olarak; rahat, acelesiz ve her daim tatilde görünen, nerelisin sorusuna “Turkey” deyince hiçbir önyargı olmadan gülümseyen, Mars’tan geliyorum desen bile gayet doğal ve önyargısız karşılayacak insanların arasında, 1.60 cm’lik (+/-2) boyunuzla, kendinizi ilk defa bulunduğunuz coğrafyanın en uzun insanı hissettiğiniz ülke bilin bakalım neresi… O zaman biz yine de neredeyse aynı seviyede olan TL ile Baht kuruna (1 baht = 0,50 TL) rağmen umudumuzu kaybetmeyelim, hayaller kurup plan yapmaya devam edelim, çünkü hayal kurmak güzeldir.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash.com/@cartayen

İlginizi çekebilir: Selin Mutafoğlu’dan Bangkok ve Pattaya