Atıştırmalık saatlerini sever misiniz? Biz de çok seviyoruz, herkes çok seviyor. Peki ama atıştırmayı neden bu kadar seviyoruz ve hem masum hem lezzetli atıştırma gerçekten mümkün mü? Bugünkü yazımızda, bütün bu soruları sizin için yanıtlayacağız ve atıştırma kültürünün değişen trendlerinden bahsedeceğiz. İlhamımızı ise atıştırma alışkanlıklarımızı tümden değiştiren Tazedirekt’in sağlıklı ve leziz seçkisinden alıyoruz!

Bitter Çikolata Kaplı Portakal Dilim | Fotoğraf: Tazedirekt

Neden Atıştırırız?

Hepimiz atıştırırız. 2020 yılında Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre atıştırma için bazı motivasyonlarımız var. Araştırma sonucu ilk sıraya yerleşen motivasyonumuz bize çok ilginç geldi. “Dikkat dağıtmak için yemek”. Açlık ise ikinci sırada yer alıyor. Açlığı can sıkıntısı ve kendini şımartma isteği takip ediyor.

Aslında bu sonuç için ‘geçmiş zaman’ demeliyiz çünkü 2024 sonuçları neyse ki bu şekilde değil.

US FMCG (Fast Moving Consumer Goods)’un paylaştığı rakamlara göre günümüzde atıştırmalık satışlarının %63’ü çevreye duyarlı, organik, maceracı (evet yeni lezzetlerin denenme sayısı oldukça artmış) ve besin değerini önemseyen ürünlerden oluşuyor. “Süper besinler” olarak adlandırılan ürünlere ilgi de epey artmış. İstatistiklerde bizi en çok sevindiren bilgi ise Z Jenerasyonunun etiket okumaya bir önceki nesilden daha fazla önem verdiğini öğrenmek oldu.

Probiyotik Toplar Kaju Ezmesi ve Hurma  | Fotoğraf: Tazedirekt

Kısacası; artık atıştırmak bizim için dikkat dağıtma, stres atma, öğün atlama aracı değil, dengeli beslenme planımızın lezzetli bir parçası. Şimdi bizimle gelin, Tazedirekt’ten kendimize ruhumuzu ve bedenimizi besleyen atıştırmalıklar seçelim!

Nasıl Atıştıralım?

Sizin favori atıştırmalığınız hangisi? Çikolata, cips, kurabiye, popcorn, kuruyemişler, meyve, yoğurt, dondurma, kraker, granola, gevrek, kek? Kendi cevabımızı verelim: HEPSİ! Hepsi ana öğün yiyemeyecek kadar tok, ana öğünü bekleyemeyecek kadar aç olduğumuz anların vazgeçilmezleri.

Güzel haber ise, Tazedirekt sayesinde çok sevdiğimiz atıştırmalıkların hiçbirinden vazgeçmeden, her birinin organik ve sağlıklı versiyonlarına ulaşabiliyoruz!

Canımız çikolata mı istiyor? Jovia’nın organik çeşitleri, Choccom’un el yapımı çikolataları, Elit’in şekersiz lezzetleri, Glories’in yine şekersiz veya vegan seçenekleri bir tık uzağımızda.

Tuzlu günümüzde miyiz? Gekoo’nun sebzeli, baharatlı, tohumlu çıtır çıtır cipsleri, Anadolu Lezzetleri’nin fırınlanmış Kahramanmaraş tarhana cipsi (kesinlikle favorilerimizden), özenli markaların organik kuruyemişleri, Talia Snacks, Potamya  veya Züber’in sağlıklı cipsleri, Pacha’nın doğal kolajen ve protein dolu cipsleri…

Tatlıya doymak mı istiyoruz? Helvalar, lokumlar, pestiller, granolalar, çeşit çeşit barlar… Meyve istediğimizde kurutulmuş meyveler, Eski Maya’nın pufuduk ve organik kekleri Tazedirek’te bizi bekliyor ve bizi hiç bekletmeden en hızlı & güvenli şekilde kapımıza kadar geliyor.

Evdeki Herkes İçin

Atıştırma Kültürü | Fotoğraf: Kelly Sikkema – unsplash.com

Üstelik sadece kendimiz için değil, atıştırmalıklara bayılan çocuklar için de Tazedirekt’teki seçenekler oldukça iç rahatlatıcı ve tatmin edici. Seçkilerinde lezzete de içerik kadar önem verdiklerini bildiğimiz için kendimize ayrı miniklere ayrı atıştırmalık alıp, bizimkileri dolaba saklama geriliminden de böylece uzaklaşmış oluyoruz.

Güne başlarken, spordan sonra, ara öğünlerde, miniklerin beslenme çantasını hazırlarken, akşam evde sinema saatlerimizde, misafir ağırlarken atıştırma isteğimizi tatmin etmenin yanında, içimizin de rahat olmasını sağlayan Tazedirekt seçkisine buradan göz atabilirsiniz!

Kapak Fotoğrafı: Gojiberry, Deniz Tuzlu & Antep Fıstıklı Bitter Çikolata – Tazedirekt

İlginizi çekebilir: Tazedirekt’ten Mevsimsel Beslenme Rehberi