Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ne hiç göz attınız mı? Biz, 21. yüzyılda hepimizin ortak ihtiyacı olan bir maddeyi daha bu piramide eklemek istiyoruz: Kişisel bakım ve kozmetik! Çünkü günümüzde kendimize bakmak, yalnızca “güzel hissetmek” için uyguladığımız bir yöntem değil; geçmiş ile yeni bir ilişki kurmak, kendimize ve doğaya iyi gelen tercihler yapmak istediğimiz bir ihtiyacımız. Şanslıyız ki bu ihtiyacımızı karşılamak artık hiç olmadığı kadar kolay. O zaman ilhamımızı Tazedirekt’in kişisel bakım ve kozmetik seçkisinden alırken neden artık doğal ürünler tercih ettiğimizi konuşalım.

Kişisel Bakım ve Kozmetikte Doğallık | Fotoğraf: Anthony Tran – unsplash.com

Neden doğal ürünler tercih ediyoruz?

Aslında bizim bu soruya yanıtımız çok basit: Çünkü “içten dışa güzellik” felsefesine inanıyoruz. Şehir hayatının uyaranlarına maruz kalmaya devam ettikçe tabağımızdaki yemekler ile doğaya konuk olmak, cildimize sürdüğümüz ürünler ile de bu bağı güçlendirmek istiyoruz.

Fakat biraz daha derine inecek olursak karşımıza ilk olarak Tata Harper tarafından 1990’larda ortaya atılan ve günümüzde gerçek bir trende dönüşen “Clean Beauty” akımı çıkıyor. Türkçe’ye “Temiz Güzellik” olarak çevirebileceğimiz bu trendi, bugün “Green Beauty” yani “Yeşil Güzellik” yakından takip ediyor.

Kişisel Bakım ve Kozmetikte Doğallık | Fotoğraf: Matthew Tkocz – unsplash.com

Forbes dergisine göre 1990’larda ortaya atılan “Temiz Güzellik” anlayışının bugün popüler olmaya başlamasının birçok sebebi bulunuyor: Doğallık arayışımız, sürdürülebilir olma isteğimiz ve etik değerlerimiz. Tabii bu kavramların bu kadar önem kazanmasını ise Z kuşağının sosyal medya fenomenlerine borçluyuz. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz! Sonuçta “Save Ralph” animasyonunu izledikten sonra hepimizin kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine bakış açısı değişmişti.

Hangi markalara güvenebilirim?

Gelelim “Temiz Güzellik” akımının en önemli maddelerinden birine: Şeffaflık. Bu noktada bizim gibi her yeni trendi deneyimlemek isteyen fakat uzun araştırmalar yapmak için vakti olmayanları hemen buraya alalım. Çünkü Tazedirekt’in şeffaflık politikasını önceliklendiren duyarlı ve sürdürülebilir markaları sayesinde bu soruyu uzun uzun araştırmamız hiç gerekmiyor. O zaman başlayalım.

Sizin için kişisel bakım ve kozmetik, geçmiş ile yeni bağlar kurabilmek için mi önemli? O zaman Aslı Bilgin tarafından kurulan ve 6000 yıllık aromaterapi geleneğini günümüzün ihtiyaçlarına göre yeniden yorumlayan Homemade Aromaterapi’nin saç kremleri, bakım losyonları, sabunları yalnızca bir tık uzağınızda. Toksikolog Eczacı Ferda Doğruöz ve finans denetçisi Peykan Nebioğlu’nun kimyasal içermeyen temiz içerikli ürünler üretmek üzere yola çıktıkları Simya Evi, bütünsel güzellik ve sürdürülebilir doğa felsefesi ile cilt bakımı alışkanlıklarımızı Tazedirekt’te değiştiriyor. Geçmişi insanlık tarihine kadar uzanan “fermantasyon” tekniğini ise neredeyse evimizin mutfağında üretebileceğimiz kadar doğal, saf ve sadelikte geliştiren Fermente Mutfağım, özellikle ısınan havalarda güneşin zararlı etkilerinden korunabilmemiz adına Tazedirekt’te bizi bekliyor.

Peki, sizin için kişisel bakım ve kozmetik arayışlarınızda sürdürülebilirlik mi öne çıkıyor? O zaman topraktan gelen ve toprağa dönüştürülebilen bitkisel kaynakları ile ruhumuza ve cildimize iyi gelmeyi amaçlayan Krijen ürünlerine, Tins of Nature’ın geri dönüştürülebilir kutu ve ambalajları ile paraben, resorsinol ve amonyak içermeyen organik saç boyalarına ve AllMatters’ın lateks ve boya içermeden regl dönemlerini daha sürdürülebilir bir şekilde geçirmemizi sağlayan kaplarına bakmanızı öneriyoruz.

Son olarak, “Temiz Güzellik” anlayışının bir trend olmasını sağlayan üçüncü sebebe gelelim. Etik değerler. Özellikle Save Ralph animasyonunun ardından köklü değişimlere başlayanlarımız; Turtlee Organics ve biomed’in diş macunları sayesinde hayvanlar üzerinde deney yapılmayan vegan ürünleri güven ile kullanabilir.

Kişisel Bakım ve Kozmetikte Doğallık | Fotoğraf: Katherine Hanlon – unsplash.com

Tazedirekt’in en sevdiğimiz kısımlarından biri ise sürdürülebilirlik ve temiz içerikler ile hazırlanan ürünleri ön plana alarak düzenlediği altı kategorisi sayesinde ihtiyacımız olan kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine çok daha kolay ulaşabilmemiz. Geçmişin deneyimlerini günümüzün sürdürülebilirlik anlayışı ile birleştiren Cilt Bakımı; yüz, el ve vücut bakımı, deodorant, roll-on, uçucu yağlar ve el sabunu, Duş, Banyo ve Sabun; şampuan, duş jeli, katı sabun ve lif, Saç Bakımı; organik saç boyaları ve onarıcı bakım ürünleri, Ağız Bakımı; hayvanlar üzerinde deney yapılmayan diş macunları, sürdürülebilir malzemeler ile üretilen diş fırçaları ve Kadın Hijyen ise doğal hijyenik pedler, regl kabı modelleri ve yıkanabilir regl külodu ile öne çıkıyor.

Kişisel Bakım ve Kozmetikte Doğallık | Fotoğraf: Chelsea Shapouri – unsplash.com

Söz konusu “Temiz Güzellik” olduğunda beklentilerimiz çok gibi durabilir fakat bu beklentilerimizi karşılayabilecek markalara ulaşabilmek için nereye bakacağımızı bilmemiz yeterli. Doğaya ve kendinize daha iyi gelen seçeneklere yönelmek isterseniz Tazedirekt’in doğal kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinden oluşan seçkisine buradan göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Anthony Tran – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Tazedirekt’ten Ali Conker ile Ne Yediğini Önemse Anlayışı Üzerine