Beyoğlu’nda Tomtom mahallesinde tam sokağın bittiği yerde. Eğlencesi, ortamı, sıcaklığı, özgünlüğü, aktiviteleri, müziği, dj performansları ve birbirinden lezzetli mükemmel hazırlanmış binbir çeşit shot’lar ve Osmanlı Lezzetleri shotları ile Tektekçi en sevdiğim mekanlardan biri, hatta hayatımın önemli bir parçası oldu diyebilirim. #tektekcinereyebizorayaTektekçi’nin özgünlüğü ve yaratıcılığı ile ilgili satırlarca yazabilirim. Ama benim asıl üzerinde durmak ve sizlerle paylaşmak istediğim Tektekçi’nin başarısının esası olan kokteyl shotlar.

tektekçi kokteyl

Günümüzde Kokteyl artık moleküler gastronominin ekipmanları ve teknikleri ie geliştirilen bir konu oldu ve “Moleküler Mixology” adını aldı. Tabii ki günümüzde herkes bu bilimi kullanarak yeni kokteyller geliştirmiyor, fakat kokteyl çok ciddi zaman ve deneyim isteyen bir konu.

“Biraz hazır limon suyu… Biraz portakal likörü… tüh portakal likörü yokmuş…. Biraz taze portakal suyu koyarım… Tekilasını fazla ekler bol buz koydum mu tamamdır…”  şeklinde bir Margarita kokteyl yapıp birine sunarsanız, içen kişi bundan hiç memnun kalmayacaktır.

tektekçi shotları

Tektekçi İnsanları Mutlu Etmeyi Nasıl Başarıyor?

Aslında bu büyük bir sır değil. Başarının sebebi, Tektekçi’ye girdiğinizde, eline aldığınız o kocaman menünün adım adım sizinle iletişim kuruyor olması…

İlk adım “Tat ve sertlik yönlendirmesi”TekTekçi’nin dev menüsünü elinize aldığınızda, Tektekçi’nin sizden ilk karar vermenizi istediği şey, ne tür bir “tat veya sertlik” istediğiniz. Yani içeceğiniz kokteyl shot;  tatlı, acı, ekşi, ekşi-tatlı, sert ve tatlı-sert seçeneklerinden hangisi olsun. Benim kokteylde aradığım tat ekşilik. “Ekşi” kısmına odaklanarak ilk adımı tamamlıyorum.

İkinci adım “Lezzet yönlendirmesi”... Nasıl yemek için bir damak zevkimiz varsa, içki için de bir damak zevkimiz vardır. Damak zevkimize göre bir içkiyi (rakı, viski, rom, tekila, vb…) bulmak kolay ve nettir. Konu kokteyl olunca durum bambaşka bir boyut kazanıyor. Kendinizi bir maceranın içinde buluyorsunuz.

“İçeceğim ekşi kokteylimde ne tür lezzetler arıyorum?”

tektekçi menü

Zaman içerisinde deneyimlediğimiz lezzetler, beynimizde sinyallere dönüşür ve ihtiyacımız olduğunda bu sinyaller, bir lezzet algısı yaratır. Ben ekşi bir şey içmek istiyorsam, beynim bana önceden deneyimlediğim bütün ekşi lezzetleri hatırlatır. İşte bütün bunlar aklımdan geçerken, Tektekçi’nin  o dev menüsü yine yardımıma koşuyor. Menü bütün shotların içeriklerini görebilmemi sağlıyor. Ekşi seçenekleri içerisinde taze limon suyu ve yeşil elma görüyorum… en sevdiğim ekşi lezzetler. Taze limon suyu veya yeşil elma içeren seçeneklerime bakıyorum: Deep, Kuyu, Bıdık, Kontra, Zoi, Hot Shot

Tabii bu shotları belirlerken esas aradığım lezzetleri destekleyen ikinci ya da üçüncü bir lezzet var mı bakıyorum. Sevmediğim bir şey olabilir ama genelde uyumlu bir lezzet oluyor.

Üçüncü  adım “içinde hangi içki türü olmalı”: Bu kısımda tamamen sevdiğiniz içki ile bu aşamaya kadar tercih ettiğiniz tat ve lezzetleri birleştireceksiniz. İçinde votka mı olsun? Yoksa tekila mı? Ya da Jägermeister mi? Belki de rakı…. Benim tercihim kesinlikle Jägermeister ve rakı. Deep ve Kuyu shotları, aradığım ve beni mutlu edecek olan shotlarım.

Dördüncü ve son adım: Tektekçi barmenleri özenle ve mükemmel oranlarla kokteyl shot’ı hazırlıyor ve size servis ediyor.

İşte Tektekçi’nin shotlarının başarısı ve diğer shot barlardan farkı bu. Sizin seveceğiniz ve sizi yansıtan shot’ınızı bulmanızı ve mutlu olmanızı sağlıyor.

tektekçi

İster yalnız olun, ister sevgilinizle, ister arkadaş grubunuzla; en kısa zamanda Tektekçi’ye gidin ve orayı yaşayın. İnanın pişman olmayacaksınız.

“O kadar seçenek arasında ne içmeliyiz” diye soracaklar için tavsiyelerim: Kuyu, Deep, Zoi, Beberuhi, Yoda, Dikiz,  Zoi, Snoop, Bıdık, Halo, Cücük, Fişenk, R2D2, Efil, Maslahat, Gürz, İntiba

May the shots be with you!

theMagger’dan Tektekçi röportajı…

Tektekçi Adres:

Tektekçi Beyoğlu: Tomtom Mahallesi Acara Sokak No: 2/1 Beyoğlu / İstanbul

Tektekçi Ankara: Bestekar Sok. No: 86/A Çankaya / Ankara

Tektekçi Alaçatı: Tokoğlu Mah. Kemalpaşa Cad. No: 59 Alaçatı, Çeşme / İzmir