Uzun süredir temiz ve doğal içerikli ürünlere geçiş yapmaya çalışıyorum. Plastik tüketimimi, kullandığım kimyasal içerikleri bir anda sıfıra indiremedim ama adım adım gitmek bu “doğal ürünler kullanma” isteğimi devamlı bir alışkanlığa dönüştürüyor. Bu tip ürünlere geçişim, deodorant değişikliğiyle başlayıp gece kremine ve şampuana kadar uzandı. Denediğim ürünleri ve markaları da burada paylaşmak istedim. İşte doğal içerikli marka keşiflerim…

unsplash-yxwgv-1640675772-jpg
Kişisel Bakımda Temiz İçerikler | Fotoğraf: Diana Polekhina (Unsplash.com)

MelKa Naturel

MelKa, bu tip ürünler arasında ilk denediğim marka oldu. Ankara’da bulunan ve bir kadın girişimcinin eseri olan bu markanın şimdiye kadar birçok ürününü denedim: Itır çiçekli deodorant, ölmez çiçek otu toniği, kantaron yağlı gece kremi, aynısefa merhemi ve son olarak katı şampuan. MelKa’nın şimdiye kadar kullandığım tüm ürünlerinden memnun kaldım. Ürün detaylarına inmeden markanın Instagram hesabını da incelemek isteyenler için bırakıyorum: @sabun_muhendisi

Itır Çiçekli Deodorant

Benim için deodorant her zaman önemli bir ürün oldu. Uzun yıllardır zaten aliminyumsuz deodorantlar kullanmaya çabalıyordum ama yine de bunların yeterince temiz içerikli olduğunu düşünmüyordum. MelKa’nın ıtır çiçekli deodorantını denedim. Hem kokusunu çok sevdim hem de aşırı yağlı olmayan kremsi dokusunu. Ürün kolayca emilebiliyor ve yağlı his bırakmadan kötü kokuyu önlüyor. 

Ölmez Çiçek Suyu

Ölmez çiçek otunun cilt lekelerine iyi geldiğini duymuştum. Bu özelliğine istinaden tonik olarak kullanmak için MelKa’dan ölmez çiçek suyu aldım. Leke gidericilik anlamında belirgin bir değişiklik hissetmesem de cilt bakımı sonrasında cildimi ferahlattı ve nem sağladı. Yalnız tonik olarak kokusu daha ferah bir ürün istediğim için bunun yerine gül suyu kullanıyorum şu an. Markanın tonik olarak kullanabileceğiniz gül ve lavanta suyu seçenekleri de var.

Kantaron Yağlı Gece Kremi

Yine kremsi bir yapıya sahip, biraz yağlı ama çok çabuk emilen bir ürün. Kantaron yağlı gece kremini kullananlar cildindeki lekelerin azaldığı ve sivilcelerin hızlıca kuruduğu yönünde yorum yapmış bolca. Ben henüz yeni kullanmaya başladığım için net bir leke gidericilik görmedim fakat gayet güzel nemlendirdiğini ve cildime ağır gelmediğini söyleyebilirim. 

Aynısefa Merhemi

Bu ürün benim için ”acil durum kremi” gibi oldu. Yanıklarda, sinek ya da böcek ısırıklarında, soğuk havanın yıprattığı kuru ellerde ilaç etkisi yaratıyor. Bazen aynısefa merhemini ellerime sürüp pamuk bir eldivenle kısa bir süre bekliyorum ve hızlıca ellerimin kaybettiği nemi geri kazanabiliyorum. Ciltteki hasarı giderme konusunda bir nevi vazelin görevi görüyor da diyebilirim.

Katı Şampuan: Sütlaç

Ürünün adı her ne kadar ‘’sütlaç’’ olsa da aslında vegan. Bu ürün ismini, beyaz rengi ve üzerine tarçın serpme isteği uyandıran kokusundan alıyor sadece. Ben katı şampuan fikrinden çok ümitli değildim açıkçası. Ama köpürmesinden kokusuna ve bıraktığı temizlik hissine kadar bu ürünü çok sevdim. Katı şampuan kullandıktan sonra saçlarımın yağlanma şeklinde bile değişiklik fark ettim. Saçınız yine yağlanıyor ama kötü bir görünümden ziyade saçın ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağı ortaya çıkarıyor gibi. Dolayısıyla saçlarımı dinlendirmek istediğim günlerde de yağlı görünümle başım derde girmiyor. Yalnız ürün bana çok uzun süre gitmedi ya da ben fazla köpürttüğüm için hızlıca eridi. 🙂

Otama Kırkpınar

Fotoğraf Altyazısı | Katherine Hanlon (unsplash.com)
Kişisel Bakımda Temiz İçerikler | Fotoğraf: Katherine Hanlon (Unsplash.com)

Sakarya Kırkpınar’da bulunan Otama, ürettiği ürünlerin dışında değerli bir felsefeye de sahip. Özellikle plastiksiz kargo için resmen “savaş vermeleri” son derece sorumluluk sahibi ve ortaya çıkış amaçlarıyla uyumlu bir hareket. Bu markanın küçük bir komünite oluşturduğunu ve doğaya karşı sorumluluk konusunda aktivist bir isim haline geldiğini belirtebiliriz.

Otama’nın şimdiye kadar sadece güneş kremini kullandım. Güneş kremi benim için her zaman bir dert olmuştur. Yaz-kış demeden sürdüğüm ama bir o kadar da her gün sürdüğüm için içeriğine karşı çekimser kaldığım bir ürün. Otama’nın güneş kremini görünce “Aa böyle bir şey mi var ya” gibi bir tepki vermiştim şaşkınlıkla. Varmış ve çok güzelmiş… İlk aldığım güneş kremi beni inanılmaz memnun etti. Daha bitmeden hemen ikinciyi sipariş ettim. Ama maalesef ikinci siparişimin formülü ilkinden farklıydı ve cildime pek iyi gelmedi. Konuyla ilgili iletişime geçtiğimde ise yaz ve kış olmak üzere iki farklı formülasyon olduğu, bu yüzden farklı ürün gönderildiği belirtildi. Aslında koruyuculuğu mevsime göre belirlenen bir ürün geliştirme fikri güzel. Ama cildime iyi gelen formülü seçebilmeyi ve beğendiğim ürünü yeniden satın alabilmeyi tercih ederdim. Bu durumun alışveriş deneyimimi biraz olumsuz etkilediğini itiraf edeyim.

Güneş Kremi
Ürünün yaz formülü çok daha beyaz renkli ve yoğun bir kıvamda. Emilimi daha zor ve yüzde ufak bir beyazlık bırakıyor. Ayrıca ciltteki son dokunuşu biraz kuru hissettiriyor bana. Kış formülü ise harika; daha kremsi bir yapıya sahip. Daha yağlı olmasına rağmen çok kolay emiliyor ve yüzde asla renk bırakmıyor. Transparan bir makyaj bazı gibi. Hatta bu formülü sürdükten sonra yaptığım makyaj da son derece başarılı oluyor. Bu iki formül arasındaki etki ve fark, elbette cilt tipine ve beklentiye göre değişebilir. Hangisinden daha çok verim aldığınızı görmek için ikisini de denemekte fayda var. Yalnız sipariş sayfasında bununla ilgili bir seçim şansı göremedim. Dolayısıyla yeni vereceğiniz siparişlerinizde beğendiğiniz formülün mevcut olup olmadığı konusunda markadan teyit almanızı öneririm. @otamakirkpinar

Sound of Nature

Fotoğraf Altyazısı | Christin Hume (unsplash.com)
Kişisel Bakımda Temiz İçerikler | Fotoğraf: Christin Hume (Unsplash.com)

Ürünlerini denediğim isimler arasındaki önerimlerimden biri de Antalya’dan bir marka olacak. Yine bir kadın girişimci hikayesi olan Sound of Nature’ın deodorantını ve doğal sabunlarını kullanıyorum. @sound_of_nature__

Krem Deodorant

Bu deodorant beni ciddi şekilde memnun etti. Ürün yoğun bir macun kıvamında. Bu da çok daha uzun süre gitmesini ve minicik bir parçanın bile kol altınıza rahatça yetmesini sağlıyor. Yağlı bir his bırakmadığı için emilmesini beklemenize de gerek yok. Terlemek aslında doğamızın bir gereği ve parçası. Doğal bir eylem olan terlemenin önüne geçmek bana pek sağlıklı gelmiyor. O yüzden bu gibi ürünler de terlemeyi tamamen yok etmeyip kötü kokunun önüne geçiyor ve işin (bana göre) rahatsız edici kısmını törpülemiş oluyor. Bu özelliğe sahip Sound of Nature krem deodorant da gönlümü fetheden ürünlerden biri oldu.

Olea Vera Naturals

Fotoğraf Altyazısı | Towfiqu barbhuiya (unsplash.com)
Kişisel Bakımda Temiz İçerikler | Fotoğraf: Towfiqu Barbhuiya (Unsplash.com)

Yine doğal hatta vegan içerikli ürünleri olan bir marka Olea Vera. Henüz ürünlerini denemedim fakat bir süredir takip listemde. Özellikle”Sinirli Ot Balsamı” en merak ettiğim ürünlerden biri. 

Daha önce sinir otu ile hazırlanan ev yapımı bir karışıma denk gelmiştim. Gerçekten böcek ısırıklarında başarılı bir etkisi olduğunu böylelikle deneyimledim. Olea Vera’nın bu balsamının da yine ”acil durum kremi” niteliğinde olacağını tahmin ediyorum. Bu markayı ve ürünü daha önce deneyenleriniz olduysa deneyim ve yorumlarını duymayı çok isterim. @olea.vera

Sıraladığım her marka ve ürün yorumu, benim kişisel deneyimimden ibaret. Bu ürünlerin cildinize iyi geleceğini ve olumsuz bir etkisi olmadığını garanti etmiyorum çünkü her formül, her cilde iyi gelmeyebiliyor. Dolayısıyla tavsiye üzerine ilk defa deneyeceğiniz ürünler için ”yama testi” yapmayı, ürün etiketi okumayı ve etkisini fark edene kadar mesafeli davranmayı unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: Christin Hume (Unsplash.com)

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Doğal Bakım Ürünleri Sunan Markalar