Burçin YılmazSizi ve markanızı kısaca tanıyabilir miyiz? Hikayenizi bize anlatabilir misiniz? Markanızı kurma serüveniniz nasıl başladı?

Ben Burçin YILMAZ. Küçük yaşlardan beri müziğe ve görsel sanatlara ilgim vardı. Maket merakım da bu yaşlarda başladı. Müziğe konsantre olup, Güzel Sanatlar lisesine devam ettim. Ardından da Müzik bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Şu an doktora eğitimime devam etmekteyim. Küçük yaşlarda başlayan maket ve minyatür merakımla, sonrasında kendimi içinde bulduğum sukulent dünyası ve bonsai sanatı bu markanın oluşmasında rol oynadı.

İlk Terrarium House tasarımları benim hayallerimle şekillendi. Şimdi ise sizin hayallerinizi canlandırıyoruz. Tasarımlarımızın her biri bir hikaye anlatıyor. Hikayeye uygun bitki, figür ve el yapımı maket seçimleriyle tasarımlarımızı oluşturuyoruz.

TH

Peki… Şu anda masanızda neler var?

Burçin Yılmaz

Şu an masamda, üzerinde çalıştığım bir tasarım, bu tasarım için hazırladığım maket çalışması, fırçalarım, cımbızım, boyalarım ve bitkilerle ilgili birkaç kitap var.

Burçin Yılmaz

Masanızı nereden aldınız? 

Masam eşimin eski masası. İhtiyacımı görünce masasını bana verdi. Anlamı büyük.

Masanıza bakarak sizin ve markanızın tarzından ipuçları alabilir miyiz sizce?

terrarium house

Evet alabilirsiniz. Masama baktığınızda, maketler, bitkiler, taşlar, el yapımı modeller v.s. göreceksiniz. Tasarımlarımın gerçekçi görünmesi benim için ve markam için önemli. Doğadan toplanmış taşlar, kayalar ve el yapımı modeller size bu ip ucunu verebilir ve şöyle diyebilirsiniz :”Hmm bu kadın belli ki bütün bunları birlikte kullanarak hikayesi olan tasarımlar yapıyor. Gerçekçi olmasına da kafa yoruyor anlaşılan. Lakin biraz dağınık.” 🙂

terrarium house

Blog, dergi ve tasarımcı olarak kimleri takip ediyorsunuz?

Özellikle ve sürekli takip ettiğim bir tasarımcı, blog ya da dergi yok. Doğayı ve hayallerimi izliyorum aslında. Tabii bu alanda bir şeyler üreten herkesi takipteyim. Son zamanlarda çok popüler olan bir alan. Aşkla yapılmış, yaratıcı ve akıllıca tasarımlar da var; yapılmış tasarımların tekrarları da…

Neyi/nereyi siz tasarlamış olmak isterdiniz?

Çok büyük bir şehir tasarımı hayalim var.

terrarium house

Tasarımlarınızı nerelerde görmek isterdiniz?

Tasarımlarımı Terrarium House markasına ait mekanlarda görmek isterim. Bunun yanında her evde, her ofiste olsunlar ve oraya mutluluk getirsinler isterim.

Sizce kendi alanınızda gelmiş geçmiş en iyi tasarımcı kim? 

Bence en iyi tasarımcı doğanın kendisi.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir? 

Venedik! Kesinlikle çok fantastik. Tren garından çıktığınızda kocaman bir meydan bekliyorsunuz ama garın merdivenleri suya iniyor. Bütün sokaklar suyla buluşuyor. Şehir adacıklar üzerine kurulmuş olunca, haliyle büyük bir labirentin içinde oluyorsunuz. Her kayboluşunuzda karşınızda yine su! Öte yandan şehrin her bir karesi ayrı bir tablo, ayrı bir eser. Evet bu şehir gerçekten tasarlanmış olmalı.

terrarium house

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Tasarımlarımın hayallerimle ve yaratıcılığımla şekilleniyor olması beni besliyor. Bir de insanların yüzlerindeki tebessüme sebep olmak güzel bir duygu.

Sizce “ilham” ne demek? Peki siz tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?

İlham yaratıcılığımızın uyandığı andır. Her an her şey onu uyandırabilir. Ben tasarımlarımda doğadan ve hayallerimden ilham alıyorum.

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var?

Bu ayki planlarım arasında maket çalışmaları, rutin orman yürüyüşleri ve Eminönü turları var.

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde, ne yerken görebiliriz? 

Pazar sabahları evde kahvaltı bizim için kutsaldır. Törenlerle kahvaltı hazırlanır. Bir de Beşiktaş’taki kahvaltıcılar sokağının müdavimiyiz. Çok hesaplı ve çok lezzetli kahvaltılıkları olan mekanlar var. Benim en sık gittiklerim Pişi’ye, Cafe Faruk’a ve Firuzağa’daki Datlı Maya’dır.

terrariumhouse.com