Başrollerini Çağatay Ulusoy, Salih Bademci ve Şifanur Gül’ün paylaştığı Terzi, Dram/Gizem türünde ve Yeşilçamvari bir hissiyatla yakın zamanda gösterime girdi. Dizi, İstanbul ile Kars arasında geçiyor ve ilk sezonu yedi bölümden oluşuyor. Gülseren Budayıcıoğlu’nun hikayesi olan Terzi, haberlere göre bize iki sezon daha sunulacak. İlk bakışta akıcı bir konuya sahip olduğunu düşündüğüm Terzi, yayınladığı fragmanlarla gizemine ket vurmuş. Fragmanlarda senaryonun neredeyse tüm kilit noktalarının açığa çıkarılmış olması dizinin akışını seyreltmiş.

img_7241-2
Terzi | Fotoğraf: Netflix

Çağatay Ulusoy’un canlandırdığı Peyami Kars’ta büyümüş köklü bir ailenin varisi. Aklî dengesi yerinde olmayan bir babaya sahip olan Peyami, tüm hayatı boyunca Kars’tan izole olarak, bu gerçeği hem görmezden geliyor hem de saklanıyor. Tüm çocukluğunu bu gerçekle geçirmiş olan Peyami, babasına (Olgun Şimşek) karşı ne hissedeceğini hiçbir zaman bilemiyor. Lise hayatını İstanbul’da geçiriyor ve orada kalıyor. Fakat dedesinin vefatı ile babaannesi ve babası İstanbul’a Peyami’nin yanına taşınıyor. Babası ile Peyami’nin arasındaki duygusal mücadele çok iyi yansıtılmış. Olgun Şimşek gerçekten rolünün hakkını vermiş. 

img_7244
Terzi | Fotoğraf: Netflix

İstanbul’da çok ünlü ve yetenekli bir modacı olan Peyami, liseden beri en yakın arkadaşı olan Dimitri (Salih Bademci) evlilik hazırlığında olan deli dolu ve psikopat bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Zoraki olarak evlenmek istediği Esvet, (Şifanur Gül) kendisi tarafından şiddet görüyor ve çözümü kaçmakta buluyor.

img_7246-2
Terzi | Fotoğraf: Netflix

Dizi boyunca bir şekilde Esvet ile Peyami’nin yollarının kesişiminin ardından olan olayları ve duygu durum değişimlerini yeşilçamvari bir biçimde izliyoruz. Esvet karakteri, Peyami’nin babasına karşı olan ne hissedeceğini bilememe durumunu iyileştiriyor ve Peyami bu konuda herkesten utanırken Esvet”ten bir an olsun çekinmiyor.

Dimitri yani Salih Bademci’nin oyunculuğuna değinmeden edemeyeceğim, kendisi Kulüp dizisinde olduğu gibi tekrar muhteşem bir oyunculukla karşımızda. Rum aksanını ve karakterin psikopatlığını çok güzel bir drama yeteneğiyle bize gösteriyor.

img_7242-6
Terzi | Fotoğraf: Netflix

Terzi’nin sezon sonu sahnesi bana asıl Yeşilçam hissiyatını veren sahne diyebilirim. Dimitri, Peyami ile Esvet’in birlikteliğini öğreniyor ve bir at çiftliğinde silahlar çekiliyor. Esvet’in kendini feda edişi, Dimitri’nin hesap soruş şekli nostaljik bir hava bırakıyor. Son olarak dizide sıkça geçen Füzuli Kantatası adlı şarkıyı da çok beğendim, dizinin havasıyla çok uyuştuğunu düşünüyorum ve kesinlikle dinlemenizi öneriyorum.

Kapak Fotoğrafı: Netflix

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix’te Bu Ay Neler Var?