The Good Place her ne kadar komedi dizisi olarak tanımlansa da kahkaha krizine sokacak türden sahneler barındırmıyor. Diziyi izlerken gülmekten çok ölümden sonraki hayatı ve dünyadaki eylemlerinizi sorgularken buluyorsunuz kendinizi. Beyin yakıcı felsefi bir yolculuğa hazır olun.

the-good-placeee
The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

The Good Place

Brooklyn Nine-Nine, The Office sitcomlarının yaratıcısı Michael Schur ölümden sonraki yaşamla ilgili araştırmalar ve okumalar yaparken dizinin felsefe danışmanı olan Todd May’in “Death” isimli kitabına rastlar. Kitaptan etkilenen yapımcı, May ile Skype üzerinden görüştükten sonra da The Good Place’i dizi formatına uyarlamaya karar verir.

welcome
The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

The Good Place isminden de anlaşılacağı üzere ahiretteki İyi Yer’i temsil ediyor. Ana karakter Eleanor Shellstrop ölümünden sonra İyi Yer’de Michael tarafından karşılanıyor. Dizinin yaratıcısı Michael Schur’un İyi Yer’in mimarına kendi ismini vermesi de çok manidar.

Hayatını pek de iyilik yaparak geçirmemiş bencil karakterimiz Eleanor’un durumda bir yanlışlık olduğunu sezmesi çok uzun sürmüyor. İyi Yer’e ait olan gerçek Eleanor’un zevklerine ve yaşam tarzına göre oraya ait olmadığını kimseye çaktırmadan yaşamaya devam ediyor. İyi Yer’deki ilk gününde herkes gibi Eleanor da ruh eşi Chidi ile tanıştırılıyor. Chidi ise dünyadaki yaşamında St. John’s Üniversitesi’nde Etik ve Ahlaki Felsefe Profesörü olarak görev yapmış, ahlak felsefesi konularına epey kafa yormuş entelektüel diğer karakterimiz.

Ahlaki İkilem

ikilem
Tramvay Problemi | Fotoğraf: (nbc.com)

Eleanor, İyi Yer’e bir yanlışlık sonucu geldiğini, oraya ait olmadığını Chidi’ye açıklıyor ve iyi bir insan olmayı öğretmesi için ondan yardım istiyor. Etik profesörümüz Chidi, kendisini tam bu noktada büyük bir ahlaki ikilemde buluyor. Eleanor’a ders verip onun iyi bir insan olmasını sağlayabilir ama bunu yaparken İyi Yer’i hak eden gerçek Eleanor’un da hakkını yemiş olacak.

İyi Yer’de komşuluk ilişkilerine çok önem veriliyor. Tahani ve Jianyu ise diğer çiftimiz. Eleanor bu evcilik oyunundan sıkılsa da dayanmaya çalışıyor. Ne zaman kendi gibi davransa başlarına felaket geliyor. Hataları yüzünden tüm mahalleye zarar verdiği için içindeki vicdan azabı her geçen gün artıyor. Ta ki Tayvanlı keşiş Jianyu’nun aslında Florida’lı DJ Jason olduğunu anlayana kadar.

Buraya kadar yazımız spoiler içermiyor. Fakat şimdi kısaca karakterlere değineceğim. Eğer diziyi izlemediyseniz sürprizi kaçabilir.

The Good Place Dizisi Karakterleri

Bencil ve Karizmatik Lider Eleanor Shellstrop

eleanorrr
Eleanor, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

Dünyada fazlasıyla bencil bir yaşam sürmüş, gününü gün etmiş, etik değerlerden yoksun bir karakter Eleanor. Bir yanlışlık sonucu İyi Yer’e geldiğini fark ettiğinde duyduğu pişmanlıktan sonra içinde iyi biri olmaya dair bir ışık olduğunu görebiliyoruz. Eleanor için sadece bencil sıfatını kullanmak çok sığ bir yorum olur. Bencil olduğu sık sık yüzüne vurulsa da iyi biri olma çabası ve yaptığı fedakarlıklar taktire şayan. Ayrıca doğal bir lider ve krizleri iyi yönetebildiğini söyleyebiliriz.

Etik ve Ahlak Profesörü Chidi Anagonye

chidi1
Chidi, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

Chidi ahlak felsefini tabiri caizse yalayıp yutmuş. Fakat en büyük problemlerinden biri karar verememek. Çok basit gündelik seçimlerde bile zorlanıyor çünkü her zaman en doğru kararı vermek için çabalıyor. Kararlarının sonucunu hesaplamaya çalışırken hem kendini hem çevresindekileri bir girdaba sürüklüyor.
Eleanor ondan yardım istediğinde Chidi’nin kaldığı ikilem aslında faydacılık ve ödev ahlakı çatışmasıdır. Faydacılık toplumun çoğunluğu için faydalı olacak eylemleri iyi olarak nitelerken Kant’ın ödev ahlakı eylemlerimizin niyetinin sonuçlarından daha önemli olduğunu söylüyor.

İngiliz Aksanlı Sosyetik Güzel Tahani Al-Jamil

Tahani, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

Ebeveynleri tarafından her konuda kardeşiyle kıyaslanarak büyütülmüş karakterimiz Tahani’nin hayattaki en büyük gayesi ailesinden ve çevresinden taktir görmek olmuş. Söz konusu iyilik yapmak olduğunda kardeşiyle adeta yarışmış. Kant’ın ödev ahlakıyla zıt düştüğü davranışları oluyor. İlk sezonda bu yapmacık tavırlarıyla Eleanor gibi beni de bıktırsa da ilerleyen sezonlarda ısındığım bir karakter oldu.

Floridalı Uyuşturucu Satıcısı DJ Jason Mendoza

jason1
Jason, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

Florida’da uyuşturucu satarak ve hırsızlık yaparak günü atlatmaya çalışan, hayatı sefil biri Jason. Gerçek anlamda aptal bir karakter. Konuşmadığı zamanlarda daha akıllı görünüyor. İlk başlarda varlığını sorgulasam da dizideki her karakterin simgesel bir anlamı olduğunu düşündüğümüzde Jason’ın da fazlalık olmadığını anlıyoruz. Dizide hedonizmi temsil ediyor. Kalbinin saflığını görmek için Janet’e olan aşkına bakmanız yeterli.

İnsan Siluetine Bürünmüş Veri Tabanı Janet

janetttt
Janet, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

İyi Yer’in Siri’si diyebiliriz. Evrendeki tüm bilgiyi içinde barındıran, ismini seslendiğinizde yanınızda beliren bir asistan. İlerleyen bölümlerde Jason’a gönlünü kaptırıyor. Bu birliktelikle, aptal ve akıllı klişesine yer verilmiş olsa da rahatsız etmiyor, aksine bu ikilinin aşkı diziye renk katıyor.

Kaostan Beslenen Mimar Michael

michaell
Michael, The Good Place | Fotoğraf: (nbc.com)

İyi Yer’in yanı sıra bir de “Kötü Yer” var ve aslında Michael bu diğer gerçekliğin mimarlarından biri. Yani bir nevi iblis. Ya da İyi Yer görünümlü Kötü Yer’in yaratıcısı da diyebiliriz. Ana karakterleri bir araya getirerek onlara çeşitli şekillerde psikolojik işkence yapmayı planlıyor. İlk sezon sonunda foyası ortaya çıksa da, dizi boyunca en çok değişen karakterlerden biri kuşkusuz Michael. İlerleyen bölümlerde ekip olduklarında insan olmanın nasıl bir his olduğunu anlamaya çalışıyor. Varoluş sancısı çekiyor. Ve en sonunda insan olmayı deneyimleme şansı elde ediyor.

Belki de hayatı anlamlı kılan ölümlü oluşumuzdur.

Karakterlerin abartılmış özellikleri konuyu daha belirgin hale getiriyor, asla rahatsız etmiyor. Hepsinde kendinizden bir parça bulabilirsiniz. Diziyi izlediyseniz ve felsefeyle de ilgiliyseniz Todd May’in dizide geçen bazı felsefi kavramlar hakkındaki kısa videolarını inceleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: (nbc.com)

İlginizi Çekebilir: Emre Eminoglu’ndan Altın Küre Ödülleri