Anadolu Hisarı tarihe yolculuğun gözle görülebilen ve ruhen de hissedilebileceği ender yerlerden bir tanesi. Kaleleri, Göksu Deresi ve görkemli yalılarıyla burada adım adım zamana yolculuk yapabiliyorsunuz. Tarihte Anadolu Hisarı İstanbul’un en güzide yerleşim mekanlarından biri olma özelliğini hep korurken günümüzde de o dokuyu ve hissi her zaman taşımış bir konum. İşte bugün bu güzel çevrede sağlıklı lezzetleri ile kendisine hayran bırakan bir mekana; The Pantry’e yolculuk yapıyoruz.

img_3785
The Pantry | Fotoğraf: Tuba Nil Dengiz

The Pantry

The Pantry içerisinde üç masası, dış alanında ise oturma alanlarının olduğu küçük fakat bir o kadar da samimi bir yer. Mekanın içerisindeki küçücük alanda vızır vızır çalışan insanların olduğuna şahit oluyorsunuz. Kapıdan adım attığınızda karşınızda duran vitrindeki her bir ürüne hayranlıkla bakacağınız ve keşke yerim olsa da hepsinden tadabilsem diyebileceğiniz bir mekan. Evet cümleyi gerçekten bitirmek istemedim çünkü bu mekanda ciddi bir emek var. Bu arada eğer yiyeceğiniz lezzetlere karar veremediyseniz çalışanlar hemen size yardımcı oluyor ve ürünleri tek tek anlatıyor. Bu nedenle çok kibar ve tatlı bir işletme olduğunu da belirtmek isterim. Kendi yaptıkları soğuk sıkım badem sütünden, vegan, glütensiz granolalara, tohum krakerlere dek pek çok ürün mevcut. Ayrıca 250 ml kavanozlarda satın alabileceğiniz fıstık, fındık, kaju ve badem ezmesi de çıkarmışlar. The Pantry’nin ayrıca catering hizmeti verdiğini de ekleyelim.

The Pantry | Fotoğraf: Instagram @thepantryistanbul

The Pantry’de dört farklı lezzeti deneyimledim, size bunlardan bahsetmek istiyorum. Birincisi İtalya’da “Baci di dama” olarak anılan, rafine şekersiz, fındıklı ve bitter çikolatalı baci. Baci’nin ağızda dağılan bir yapısı var, harika bir atıştırmalık. İkinci yediğim ürün ise üzerinde çiçek yapraklarının olduğu ruby çikolatalı truffles… Çatal kullanmadan, tek bir ısırıkta çikolatanın kırılması sesi ile birlikte yumuşak bir lezzetle buluşuyorsunuz. Sırada üçüncü tattığım ürün olan pantry snickers var. Yer fıstıklı, tabanı yulaf unundan yapılmış bu lezzeti siz de denediğinizde kesinlikle bir tane daha yemek isteyeceksiniz, öylesine hafif ve akılda kalıcı. Son olarak karabuğday unlu, ıspanaklı ve yer fıstıklı kişi denedim. Kahvaltıda ya da çay, kahvenizin yanında yiyebileceğiniz güzel bir seçim olabilir. Sizin de Anadolu Hisarı’na doğru yolunuz düşerse bu güzel mekana uğramanızı, hem kahvaltınızı yapıp hem de çayınızın yanında bu sağlıklı ürünlerden yemenizi öneririm. Şimdiden afiyetler olsun. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Tuba Nil Dengiz

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Boho Bakery