The Steeve, İsmet Saz’ın yeni projesi, benim gibi Kanyon’da vakit geçirmeyi seven ama yemek zamanı geldiğinde biraz daha sakin, kalabalığın olmadığı, yemekleri ile daha özgün bir yer arayışında olanlar için mükemmel bir restoran.

Konum

Intema Yaşam, ilk açıldığından beri çok desteklediğim ve saygı duyduğum bir proje oldu. Kendilerinin de belirttiği üzere yemek ve yemek kültürlerine bütünsel bir yaklaşım göstermeleri, muhteşem bir kavramın ortaya çıkmasını sağladı. Bu kavram içerisinde farklı farklı seçenekler sunuluyor. İsterseniz eğitim alabilirsiniz, bir toplantı yapabilirsiniz, benim de çok yapmak istediğim “kirala – pişir” seçeneğiyle arkadaşlarınızla muhteşem bir zaman geçirebilirsiniz ya da İsmet Saz’ın yeni kurduğu The Steeve Restoranı’nda bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İsmet Saz, The Steeve restoranında ziyaretçilerine farklı kültür ve esintilerden oluşturduğu çok güzel bir menü sunuyor. TOI’den çok farklı bir teması var. Menünün içeriğinde atıştırmalıklar, dürümler, tacolar, ana yemekler ve tatlı seçenekleri var. Ben tercihimi atıştırmalıklar ve dürümlerden yana kullandım.

– Enginar ve Ispanak Bandırma Tortilla

– Chili con carne

– Mini Lavaş – Hamsili

Tadım yaptığım yemekler gerçekten muhteşemdi.

The Steve Kanyon

Enginar ve Ispanaklı Bandırma Tortilla’yı yemeğe başladığınızda confit edilmiş enginarın sosun dokusuna kattığı yumuşaklık ve lezzet ile; ıspanakla beraber krema haline getirilmiş peynirin kattığı aroma, Tortilla’nın hafif tuzu ve kıtır dokusu, gerçekten içinizi baymayan muhteşem bir lezzet ortaya çıkıyor. Tadımını yaparken aklımdan geçen şey, bu yemeğin yanında bir Chardonnay’nin iyi eşlik edeceği oldu.

Chili Con Carne; acı biber, az yağlı dana kıyma ve genellikle domates ve fasulye içeren baharatlı bir güveç yemeğidir. Yapımı düşündüğünüz kadar da kolay değil. Mükemmel dengeyi yaratmak çok zordur ve genellikle İstanbul’da bunu çok yağlı ve çok çekilmiş kıymadan yaparlar. Ama The Steeve’de yediğim doğru kıyma ve pişirme yöntemiyle hazırlanması ile beraber yanında sunulan guacamole, ekşi krema ve hafif ekşi soslandırılmış yeşillikler ile bütünleştiğinde mükemmel bir lezzet yakalanmış. Bu yemeğin yanında özellikle bir Shiraz’ın iyi eşlik edeceğini düşünüyorum.

Hamsili Lavaş; tadımda en çok etkilendiğim yemek oldu. En başta söylemeliyim ki; seçilen Hamsi balığının kalitesini, ben daha bu sezonda gittiğim balıkçılarda göremedim. Çıtır çıtır pişirilmiş Hamsi, Sarmısak Aioli ve Soğan Turşusu eşliğinde gerçekten leziz olmuş. Bu yemeğin yanında mutlaka bira tavsiye ederim.

Sonuç olarak söyleyebilirim ki The Steeve’de kullanılan malzemelerin kalitesi ve pişirme teknikleri gerçekten çok iyi bir seviyede. Hiçbir yemeğin içeriğinde bulunan bir ürün diğerinden baskın değildi. Kombinasyonlar birbirini tamamlayarak ortaya muhteşem bir lezzet deneyimi yaşamınızı sağlıyor. Aynı zamanda servis kalitesinden bahsetmeden olmaz. Serviste bulunan ekibin menüye hâkim olmaları, sizin arzuladığınız veya aradığınız lezzete ulaşmanızda önemli bir rol oynuyor. Eğer Kanyon’da bir gün planlıyorsanız ve özgün lezzetler tatmak istiyorsanız The Steeve’in uğramanız gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

The Steeve By İsmet Saz: InstagramKonum

The Steeve Adres: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kanyon No:185 /153 Şişli/İstanbul