Geçtiğimiz günlerde İsmet Saz’ın hem sahibi hem de chef’i olduğu TOI restoranını ziyaret etme şansım oldu.

Konum

İsmet, erken yaşta bu mesleğe gönül vermiş biridir. Bu uzun soluklu mutfak yolculuğunda hem Türkiye’de hem yurt dışında en iyi restoran ve chef’ler ile çalışarak kendini ve vizyonunu çok geliştirmiş bir chef’tir. TOI’nin de,  bu emeğin bir sonucu olarak ortaya çıktığı çok belli…

Restorana girdiğiniz an;  gerçek bir “üst sınıf restoran” deneyimi yaşayacağınızı hissediyorsunuz.

13
TOI: Gerçek Bir Üst Sınıf Restoran Deneyimi

Restoranın hem ihtişamlı hem de bir o kadar samimi hissettiren atmosferinde yerimizi aldık.

Heyecanla incelemeye başladığım menünün ilk sayfasında elbette TOI klasikleri vardı. Ardından mevsimin sağladığı taze ürünler doğrultusunda oluşturulmuş seçenekler mevcut. Servis personeli menüye son derece hâkim. Her yemeğin içeriğini ve nasıl hazırlandığını çok iyi biliyorlar. Bu bilgileriyle de misafirlerini tatmin edecek derecede bilgilendiriyorlar.

Bütün seçenekler birbirinden güzel görünüyordu. Uzun bir düşünmeden sonra tercihlerim şunlar oldu:

_Ördek Prosciutto; baharatlı renkli bebek pancar ve keçi peynir eşliğinde,

IMG_1120
TOI: Gerçek Bir Üst Sınıf Restoran Deneyimi

_Risotto; trüf mantarlı ve kekikli,

IMG_1124
TOI: Gerçek Bir Üst Sınıf Restoran Deneyimi

_Süt Dana Wellington;  patates püresi ve ıspanak, trüf jus eşliğinde.

IMG_1127
TOI: Gerçek Bir Üst Sınıf Restoran Deneyimi

Yemek siparişimin ardından restoranın sommelier’i, seçtiğimiz yemekler doğrultusunda mükemmel bir şarap tavsiyesinde bulundu.

Yemekler; tam da keyfine varabileceğimiz şekilde ve sürede gelmeye başladı. Her sunum esnasında yemekler tek tek tanıtıldı. Bunun bana yapılan özel bir şey olmadığını ayrıca belirtmek isterim. Bu restoranın tüm misafirlerine sunduğu bir hizmet. Yemeklerin tamamı birbirinden muhteşemdi. Diyebilecek hiçbir şey yok. Size sadece keyfini çıkarmak ve bu muhteşem lezzetin biraz daha uzaması için zamanın durmasını dilemek kalıyor.

15123205_1273021622740123_3359833268065755397_o
TOI: Gerçek Bir Üst Sınıf Restoran Deneyimi

TOI’de yemek yemenin gerçekten özel ve eşsiz bir deneyim olduğunu söylersem abartmış olmam. İsmet ve ekibi ortaya inanılmaz bir gastronomik deneyim koyuyor. İstanbul’da kolay kolay bulamayacağınız bir deneyim… Kesinlikle gidip yaşanması gereken bir deneyim…

TOIwebLogo

TOI Adres: Kuruçeşme Mah. Kuruçeşme Cad. No:11 Beşiktaş / İstanbul

Bir chef restoranındaki bu deneyim iştahınızı kabarttıysa, Lisya Kalma’nın Can Oba Restaurant‘ı anlattığı yazısına da göz atabilirsiniz.