Ödül sezonunun adından sık söz ettirenlerinden biri de “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”… En İyi Film – Drama dahil 3 Altın Küre kazandıktan sonra, şimdi de En İyi Film dahil 7 dalda Oscar adaylığı elde etti. Film, kızını canice bir cinayete kaybetmiş bir annenin adalet arayışını merkezine alıyor.

Mavi – İzmir
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Mildred, 7 ay önce kızını kaybetmiştir. Önce tecavüz edilip, ardından canice yakılmış şekilde can verir kızı. Cinayetin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, bu caniliği yapanların izine dahi rastlamamıştır polis. Mildred, bu kadar zaman sonunda hala kızının katillerinin bulunmadığını kasabaya ve polislere hatırlatmak için farklı bir yol izler. Çok sık kullanılmayan, sahipleri tarafından varlığı bile unutulmuş üç billboard’u kiralar ve kızının katillerini henüz bulamayan kişilere öfkesini; “Raped While Dying” (Ölürken tecavüz edildi.), “And still no arrests.” (Ve hâlâ bir tutuklama yok.) “How Come Chief Willoughby?” (Nasıl olur, Şerif Willoughby?) yazılı üç billboard aracılığıyla kusmaya başlar. Kısa sürede hedef alınan kişiler ve onları sevenler tarafından üstü kapalı linç edilmeye başlar. Oysa o kızı için adalet arayan bir annedir.

Mavi – İstanbul
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Özellikle Hollywood’un her tarafında tüm yıl kol gezen taciz olayları nedeniyle film diğerlerinden bir adım daha ön plana çıkıyor. Bunun üzerine ırkçılık, din, önyargı, insan ilişkilerini sorgulama filmin diğer yapmak istedikleri. Teoride mükemmel bir konuya sahip olan film, pratikte biraz aksıyor. Bir annenin adalet arayışını izlerken, o annenin vicdan azabına ve acısına daha etkili tanık olmamız gerekiyor. Çünkü Mildred öldüğü gece kızıyla kavga edip arabayı vermiyor ve onu yürüyerek gönderiyor. Bu da yetmiyor, kızına inşallah tecavüze uğrarsın gibi bir “dilekte” de bulunuyor. Kızının öldürülüş şekli ve kızıyla geçirdiği son anlar düşünülürse annenin duygusal olarak bize aktarımı biraz sıkıntılı.

Mavi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Filmin anlatmak, başarmak istediği birçok şey varken filmin tamamına bir olmamışlık hissi hakim. Sonlara doğru ilahi adalet kavramı vurgulanmak istese de bir şekilde bu kavram havada kalıyor. Film bir yandan hayatta herkesin yaptıklarının karşılığını alacağını gözümüze sokarken, diğer yandan bu dünyada adalet olmadığının altını sağlam bir şekilde çiziyor, sonuyla ise size istediğinizi vermiyor. Hayaller-hayatlar ikileminde hayatı seçtiğini görüyoruz filmin.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Frances McDormand ve Sam Rockwell performanslarıyla filmi çok iyi bir noktaya götürüyorlar. Şahsen filmin konusu ne olursa olsun, sırf ikisinin bu performansları için her şey izlenir. Yönetmeninin biraz kafası karışık olsa da Three Billboards Outside Ebbing, Missouri sezonun izlenilir filmlerinden biri, kazandığı Altın Küre ödüllerinin ardından filmin Oscar performansını merakla bekliyorum.

IMG00182-20120520-1411
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Filmin Oscar Adaylıkları: En İyi Film,En İyi Özgün Senaryo (Martin McDonagh), En İyi Kadın Oyuncu (Frances McDormand), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sam Rockwell), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Woody Harrelson), En İyi Kurgu, En İyi Özgün Müzik (Carter Burwell).

90. Akademi Ödülleri adaylarıyla ilgili çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza göz atabilir, Ceyeka’nın bir diğer güçlü aday olan Lady Bird hakkında yazdıklarını buradan okuyabilirsiniz.