Soğuk kış günleri ve kar manzaraları biraz gecikmiş olsa da kapıda… Türkiye’de kış tatili dendiğinde aklımıza gelen 10 destinasyonu bu listede bir araya getirdik.

Kayak, doğa yürüyüşleri, kültürel geziler… Önceliğiniz ne olursa olsun, ülkemiz Karadeniz yamaçlarından Doğu Anadolu’nun zirvelerine, Ege köylerinden İç Anadolu’nun zirvelerine kış tatili için birçok seçenek sunuyor.

Türkiye’de Kış Tatili

Abant | Bolu

Çünkü sadece küçük bir hafta sonu kaçamağına vaktiniz var.

kis tatili – abant

Fotoğraf: diyetur.com

Her mevsim ziyaret etmenin ağzınızda ayrı bir tat bırakacağı, anılarınızda ayrı bir yer edineceği bir yerle başlayalım. Bolu’daki Abant gölü, yaz ve bahar aylarında doğa yürüyüşleri ve temiz hava almak için iyi bir fırsat olduğu gibi kışın beyazlara büründüğünde de tüm bunları farklı bir fonda sunuyor. Kar üstünde yürürken bile yaklaşık bir saatte etrafını turlayabileceğiniz gölü her açıdan muhteşem kış manzaralarıyla fotoğraflamak mümkün. Abant, kısa bir hafta sonu kaçamağı için ideal.

Erciyes | Kayseri

Çünkü bir taşla iki kuş vurmak istiyorsunuz.

kis tatili – erciyes

Fotoğraf: sambaturizm.com

Kış tatili için upuzun bir haftanız var ve hem kayak yapmak hem doğanın güzelliklerinin tadına varmak hem de bir kültür turuna çıkmak istiyorsunuz öyle mi… O zaman kayak için rotanızı Erciyes’e çevirebilir, ardından Kapadokya’yı karış karış gezebilirsiniz. Kayseri şehir merkezine oldukça yakın olan Erciyes, şehrin her yerinden görülebiliyor. Farklı zorluk derecelerine hitap eden 30 pisti bulunan merkezde farklı bütçelere hitap eden konaklama seçenekleri de mevcut.

Ilgaz | Kastamonu

Çünkü daha önce hiç gitmediğiniz bir kayak merkezi arayışındasınız.

ILGAZ, KAYAK SEVERLERİN AKININA UĞRADI ILGAZ’A KAYAK TUTKUNLARININ İLGİSİ GİDEREK ARTIYOR ILGAZ’DA KAR KALINLIĞI 2 METREYİ BULDU

Fotoğraf: kanal78.com.tr

Karadeniz Bölgesi’nin en çok tercih edilen kayak merkezlerinden Ilgaz Kayak tesislerini de içinde barındıran Ilgaz Milli Parkı, Karadeniz’in doğal güzelliklerinin yalnızca sahil şeridinde ya da yaylalarda olmadığının bir kanıtı gibi. 2850 metre yüksekliğindeki kayak merkezinde, gece de kayak yapılabiliyor.

Kapadokya | Nevşehir

Çünkü doğanın mucizeleri karlar altında daha güzel.

Cappadocia in Winter

Fotoğraf: redbull.com

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü filmi Kış Uykusu’nu izleyip de Kapadokya’yı kışın görmek isteğiyle yanıp tutuşmayan var mı? Kapadokya’nın her mevsimi ayrı güzel, her mevsimi ayrı bir gizem ve büyü katıyor ona. Peri bacalarını beyaz bir örtü altındayken görmek, balonda süzülürken yaz güneşini değil kış ayazını hissetmek, akşamları leziz Kapadokya şaraplarıyla şömine önünde huzuru bulmak için bir an önce planınızı yapın.

Palandöken | Erzurum

Çünkü profesyonel bir kayakçı ya da soğuğa dayanıklı bir kar insanısınız.

kis tatili – palandoken

Fotoğraf: gezilecekyerler.biz

Sıcaklığın -30’lara kadar düştüğü Palandöken, dünya standartlarındaki pistleriyle her seviyedeki kayakçıları memnun edecek bir kayak merkezi 3200 metredeki, tesis soğuk iklimi sayesinde yılın altı ayında hizmet verebiliyor. Palandöken’de konaklamak ülkedeki birçok kayak merkezine kıyasla çok daha uygun ama hazır Erzurum’a kadar gelmişken şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerini de keşfetmek isterseniz tesisin şehir merkezine uzaklığı yalnızca 25 km, yani şehir merkezinde konaklamayı da gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Safranbolu | Karabük

Çünkü tarihi evlerin arasında yürümek, sobanın karşısında sabahlamak istiyorsunuz.

SAFRANBOLU’DA KAR BİR BAŞKA GÜZEL

Fotoğraf: karabukmeydanhaber.com

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, tarihi dokusu ve evleriyle Anadolu’nun en güzel kasabalarından biri olan Safranbolu, kış mevsiminde de bambaşka bir havaya bürünüyor. O evleri dışında Arnavut kaldırımı sokakları, konaklardan dönüştürülmüş otel ve pansiyonları, yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoranları ve çarşısıyla Safranbolu geçmişe bir yolculuk ve soba başında geçecek huzurlu bir kış tatili vadediyor. Kış tatili için vaktiniz bolsa, çok da uzak olmayan, Bartın’a bağlı sahil kasabası Amasra’yı ya da listemizde bulunan, Bolu’daki Abant ya da Yedigölleri de rotanıza ekleyebilirsiniz.

Sarıkamış | Kars

Çünkü Doğu Ekspresi’nde yer bulamadınız.

kis tatili – sarikamis

Fotoğraf: bizevdeyokuz.com

Şu günlerde Doğu Ekspresi’ne atlayıp Kars’a gitmek kadar popüler bir rota yok kuşkusuz. Fakat biletleri satışa çıktığı anda tükenen bu trende yer bulmak bir hayli zor. Ülkenin en doğusunda, hayranlık uyandıran kış manzaralarıyla baş başa kalmak için yapabileceğiniz farklı bir plan da var, hele ki kayak yapmayı seviyorsanız… Alpler’i aratmayan kristal kar yapısı ve toplam uzunluğu 12 km’yi bulan 5 pistiyle Kars’taki Sarıkamış kayak merkezi, Türkiye’deki kayak merkezleri arasında üst sıralarda…

Şirince | İzmir

Çünkü kışı sevenlerden değilsiniz.

kis tatili – sirince

Fotoğraf: twitter.com/2002Uak

Kışı sevmiyorsanız bir kış tatili için en doğru tercih Ege ve Akdeniz kıyıları tabii ki. Fakat yaz aylarında plajların ve güneşin tadını çıkardığınız o sahil kasabalarından farklı bir yer görmek istiyorsanız, seçeneklerinizin bir anda azaldığını fark edeceksiniz. İzmir’in meyve şaraplarıyla ve 2012 Kıyameti’nde uluslararası ilgi odağı olmasıyla tanınan şirin köyü Şirince, hem tarihi dokusu korunmuş evleri hem de yöresel ürünleriyle huzuru bulacağınız nokta olabilir. İzmir’den 1 saatten kısa süre içinde otobüs ya da otomobille ulaşabileceğiniz Şirince’de zeytinyağı sabunlarından satın almayı, sakız reçelleri ve gözlemelerin tadına bakmayı da unutmayın.

 

Uludağ | Bursa

Çünkü klasiklerden yanasınız.

kis tatili – uludag

Fotoğraf: toursce.com

Bunu tahmin edemeyen yoktur herhalde… Türkiye’de kış tatili dendiğinde yıllardır akla gelen ilk destinasyon Uludağ. Üstelik artık çocukluğumuzdaki gibi saatler süren otobüs yolculuklarına katlanmak da gerekmiyor; artık İstanbul’dan deniz otobüsüyle Bursa’ya yaklaşık 90 dakikada ulaşmak mümkün. Uludağ’ın en popüler kayak ve kış tatili destinasyonlarından biri olması, özellikle sezonun zirvede olduğu Ocak ve Şubat aylarında birçok etkinliği de Uludağ’ın zirvesine ve eteklerine taşıyor. Böylece sizin ya da ailenizden birinin kayak kaymakla arası pek iyi değilse bile yapacak bir şey bulmak hiç de zor değil. Zaten etkinlikler bir yana, sıcak şarapla şömine karşısında oturmak ve bembeyaz manzaranın tadını çıkarmak bile yeterince rahatlatıcı değil mi?

Yedigöller | Bolu

Çünkü kendinizi bembeyaz ormanların arasına atmak istiyorsunuz.

kis tatili – yedigoller

Fotoğraf: muhittinkubat.blogspot.com

Her mevsim ayrı bir güzellik vadeden, Türkiye’nin cennet köşelerinden biri de Yedigöller…İstanbul’a yakınlığı nedeniyle de tercih edebileceğiniz Yedigöller, beyaza bürünmüş ormanları, buz tutmuş gölleri ve muhteşem manzaralarıyla çağırıyor sizi. Bol temiz hava, oksijen, doğa yürüyüşlerinin özlemini çekenler için Yedigöller yaz ve bahar aylarında olduğu kadar kışın da doğru tercih.

Kayak tatili için gözü ve aklı yurt dışında olanlardansanız, İskandinavya’dan Güney Amerika’ya birçok farklı seçeneğin yer aldığı Seyahat Ederken Kayak Yapabileceğiniz 10 Rota listemize göz atabilirsiniz.