Kitaplarını okurken kendimizden geçtiğimiz hatta olağanüstü bulup bunların bir insan tarafından yazıldığını unuttuğumuz aşikar. Öyle ki bu yazarlar hakkında bazı gerçekleri öğrendiğimizde de şaşırabiliyoruz. Peki dünyaca ünlü yazarların, dünyaca ünlü eserlerini nasıl ortaya çıkarttıklarını hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte öğrenelim!

courtney-baucom-abn-qfu39vc-unsplash
Bu Eserler Nasıl Ortaya Çıktı? | Unsplash

Ünlü Yazarların Takıntıları

Jane Austen

jane-austen-kimdir-sinemaya-uyarlanmis-filmleri-687x400
Ünlü Yazarların Takıntıları | Jane Austen

Gurur ve Önyargı kitabıyla tanıdığımız Jane Austen yazdıklarını ailesinin okumasını istemeyen bir yazarımız. Ailesiyle beraber yaşadığınız bildiğimiz yazar, eserlerini yazarken aile bireylerinden köşe bucak kaçıyormuş!

Honore de Balzac

650x344-honere-de-balzacin-insanlik-komedyasi-adli-eseri-ilahi-komedyadan-mi-etkilendi-1482773414190
Ünlü Yazarların Takıntıları | Honore de Balzac

Vadideki Zambak başta olmak üzere birçok romanın yazarı olan Balzac tam bit Türk Kahvesi bağımlısıymış, günü 20 fincan kahve içmeden bitirmiyormuş, hatta kahve yapacak kimse olmayınca da kahve çekirdeği çiğnermiş. Böyle neredeyse doksana yakın roman yazmış. Bir diğer takıntılarından birisi ise yazarken mutlaka yanında yanan bir mum olmalıymış. Bir de kafasına yün bir atkı sarıp ayaklarını suya sokuyormuş!

Virginia Woolf 

752x395-virginia-woolf-kimdir-virginia-woolf-eserleri-ve-sozleri-1538225950795
Ünlü Yazarların Takıntıları | Virginia Woolf

Sudan nefret etmesine rağmen ceplerine taş doldurup evinin yakınındaki bir nehre atlayarak intihar eden feminist yazar Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda, Mrs. Dalloway gibi pek çok eserin yaratıcısı. Peki bu eserleri nasıl yazmış biliyor musunuz? Çok sevdiği kız kardeşi Vanessa’nın ayakta resim yapmasından feyz alıp aynı şekilde yazılarını ayakta yazarak!

Charles Dickens

charles-dickens-1
Ünlü Yazarların Takıntıları | Charles Dickens

İngiliz edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Charles Dickens da birçok değişik alışkanlıklara sahip yazarlardandı. Bunlardan biri ve hiç şüphesiz en ürkütücü olanı da boş zamanlarını kimsesiz morgunda geçirmesiydi. Yazar, morgda vakit geçirmenin ona ilham verdiğini düşünüyormuş. Bir diğer alışkanlığı ise yatağı daima kuzey kutbuna dönük olmalıymış yoksa uyuyamıyormuş.

Hüseyin Rahmi Gürpınar

5afd7f7eb5a794106ce620d3
Ünlü Yazarların Takıntıları | Hüseyin Rahmi Gürpınar

Ve son olarak da Türk edebiyatının natüralist yazarlarından biri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ilginç takıntılarına yer verelim. Gürpınar, eldivenleri olmadan asla dışarı çıkmıyormuş, öyle ki 40 yıl ve her mevsim eldivenle dolaşmış. Bunun nedeni olarak da hastalık korkusunu öne sürmüş. Yazarın bir diğer takıntısı ise şiş ile örgü örmekmiş, Avrupa’dan örgü modelleri getiriyormuş ve ördüklerini evde giyiyormuş!

İlginizi çekebilir: Biblio Magger’dan Kitap Önerileri