Sizler için İstanbul’da sıkça duyduğum birçok pizzacıyı gezdim, tadım yaptım ve bana göre, en güzel üç tanesine karar verdim. Keyifli okumalar. :)

Kim demiş pizza İtalya’da yenir diye? İstanbul’da şu son zamanlarda o kadar güzel pizzacılar açıldı ki bence İtalyanlar bu mekanları örnek almalı. Sizin için -bana göre- İstanbul en iyi pizza mekanlarını adım adım gezip tadımlar yaptım ve en leziz bulduğum üç mekanı sıraladım.

Yumm Pizza, Bakırköy

2017’de açılmış olan bu minik, tatlı mekan gerçekten fiyat/lezzet performansıyla benden tam puan aldı. Yemek konusunda güvendiğim birçok kişi tarafından Yumm Pizza’yı sürekli duyuyordum ancak bu yazı vesilesiyle yeni tanışabildim, gerçekten de tanışmak için çok geç kalmışım.

Yumm Pizza’nın, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz tertemiz aşkla kurulmuş bir yer olduğunu adım attığınız anda anlayabilirsiniz. Restorandaki ekip oldukça dinamik ve her türlü eleştiriyi dinlemeye açıklar. Ancak eleştirecek nokta bulun bulabilirseniz, her şey dört dörtlük! Malzemeler tüm pizzalarda bol bol. Fazla çeşitlilik ise seçim yaparken akıl karıştırıyor. Değişik tatları denemeyi sevdiğim için arkadaşımla ananaslı ve pastırmalı & tatlı patatesli pizzayı ortaya söyleyerek bölüştük. Bir de üstüne içinden çikolatalar akan Calzone isimli tatlıyı yedik. Hala tadı damağımda diyebilirim! Uzun lafın kısası bu mekan benden 10 üstünden 10 puan aldı. Bakırköy’deki bu şahane pizzacının Anadolu Yakası’na geleceği günü heyecanla bekliyorum.

Instagram

Uppercrust Pizza, Bebek

Uzun zamandır adını duyup da yine yazı yazma vesilesiyle tanıştığım leziz pizzalarıyla meşhur bir yer daha. Yeri Bebek’in çok merkezinde. Küçücük ve aşırı sevimli bu mekan, Bebek’te yemek yemek için birçok restoran seçeneği olmasına rağmen 2011’den beri ayakta kalabilmiş. Sebebi ise çok belli; lezzeti! Bir kere tattınız mı Bebek’te pizzadan başka bir şey yiyemezsiniz, ben söyleyeyim. Cheddar & Breseola ve Çırağan Pizza’yı arkadaşımla bölüşeceğimizi söyleyerek sipariş ettik. Rahatlıkla bölüşeceğimiz kocaman bir pizzanın gelmesi bizi çok mutlu etti. Yakın zamanda Maslak’ta bir mekanları daha açılacakmış. Yine benden tam puan alan bu mekanın en kısa zamanda Anadolu Yakası’na gelmesini diliyorum.

Instagram

New Yorker Pizza, Teşvikiye

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ne Yedik Be! (@neyedikbe) on

Bu pizzacıyla hikayem aslında çok eskiye dayanıyor. Bir gece arkadaşlarımla Nişantaşı’nda bir mekandan çıkıp pizza krizimizi bastırmak için saate aldırış etmeden New Yorker Pizza’ya kadar yürümüştük. Sanırım sene 2015’ti. Gece geç saatte açık olması benden o gün çok puan almıştı. Mekan ciddi anlamda çok küçük, bir barı var ve arkasında pizzalar yapılıyor. Bu kadar! :) Ancak bu sayede pizzanın yapım aşamasını da izleyebiliyorsunuz. Barın arkasında duran bar sandalyeleri de gelen müşteriler için, anlayacağınız gibi öyle uzun uzun oturulacak bir yer değil; “karnını doyur git” mantığı var. Bana ilk gördüğümde aynı yurt dışındaki pizzacıları hatırlatmıştı. Zaten yine yurt dışındaki mantık pizzaları dilim olarak alabiliyorsunuz ve ödemeleri de dilim başına yapıyorsunuz. Yani koca bir pizzayı söyleyip bitiremeyen kişiler için bu şekilde yemek büyük avanyaj. Lezzete gelince tek kelimeyle mükemmel! Bu arada, söylediğim gibi “pizzanı ye ve git” durumu olamıyor çünkü yedikçe daha çok yemek istiyorsunuz. Özellikle her gittiğimde yediğim Zeynep’lerin Bahçesi Pizza benim favorim.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN