Hemen hemen herkes gibi çocukluğumdan beri birçok spor dalını deneyimleme fırsatı buldum. Bunlardan bazılarını çok eğlendiğim için, bazılarını sağlık açısından yararlı olması için bazılarını ise sadece denemiş olmak için yaptım. Fakat beni diğerlerinden çok daha fazla heyecanlandıran, sürekli videolarına daldığım ve kendimi hep öğrenmiş olarak hayal ettiğim tek bir spor dalı vardı o da ekstrem bir spor olan Kitesurf. Türkçeye uçurtma sörfü olarak çevirebileceğimiz bu spor benim için öğrenmesi çok güç olan deneyim ve hayali bile güzel olan bir tutkuydu. “Nasıl olur?”, “Yapabilecek cesaretim var mı?”, “Bana göre değil mi acaba?” gibi önyargılarımı bir kenara bırakıp kendimi eğitime başlamış halde buldum. Bugün de eğitime başladığım Urla Surf House nasıl bir yer ve sistem burada nasıl işliyor bunları sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Urla Surf House
Urla Surf House | Fotoğraf: Esra Özocak

Tam olarak adrenalin tutkunlarının ortak noktası olan Kitesurf, bu heyecanı yaşamak isteyen herkesin öğrenebileceği bir spor. Yaş sınırlaması olmadan sadece yüzme bilmek ve ortalama 35 kilo civarı bir ağırlığa sahip olunması yeterli. Rüzgara yön vermeyi öğrendiğinizde ve kendinizi board üzerinde rüzgara bıraktığınızda aşırı keyif veren bir spor. Kıyafetlerinizi giyip ve ekipmanlarınızı alıp suya girdiğiniz o an mental olarak her şeyi bir kenara bırakmak tek odak noktanızın rüzgarla dans etmeye dönüşmesi çok heyecan verici.

Urla Surf House
Urla Surf House | Fotoğraf: Esra Özocak

Ülkemizde birçok noktada Kitesurf eğitimi alabilir ve Kitesurf yapabilirsiniz. Urla, Çeşme, Gökçeada, Bozcaada, Ayvalık, Gökova, Akyaka, Fethiye, Datça ve Kilyos gibi yerlerde hem eğitim alabileceğiniz hem de kendi ekipmanlarınızla kayabileceğiniz yerler mevcut. Yaşadığınız şehirlerin yakınlığına göre, tatil yapmak istediğiniz konuma göre ya da sadece kitesurf yapmak için bu konumlardaki merkezleri ziyaret edebilirsiniz. Benim için hem konumu ve şartları itibari ile, hem eğitimlerinin ve eğitmenlerinin çok başarılı olduğunu duyduğum hem de güvenebileceğim bir adres olduğuna inandığım Urla Surf House kesinlikle doğru bir karardı.

İzmir Urla Gülbaçe’de bulunan Urla Surf House eğitim, konaklama ve sayısız birçok etkinliğe ev sahipliği yapan çok yönlü bir işletme. Konaklama ve restoran kısmı ile ‘surf’ alanının arası yürüme mesafesinde ve yemek yemek, duş almak, dinlenmek gibi ihtiyaçlarımız için çok konforlu bir alana sahip. Yani burada ister günü birlik ister konaklayarak eğitim alabilirsiniz; kendi ekipmanlarınızda gelip kayabilir ya da ekipmanlarınız yoksa ekipman kiralayıp bu heyecanı yaşayabilirsiniz.

Urla Surf House
Urla Surf House | Fotoğraf: Esra Özocak

Kitesurf eğitiminiz için en kısa sürede ve güvenliğiniz dahilinde bu eğitimi almanız için birbirinden deneyimli ve yardımsever bir ekip sizi bekliyor. Urla Surf House’da tüm eğitmenler çok başarılı ve uzun  yıllarını bu spora vermiş olan kişiler oldukları için ve en önemli şey olduğunu düşündüğüm bu konudan yana çok şanslı olabileceğiniz bir konum. Buraya adımımı attığım ilk andan beri yanımda olan, büyük bir keyifle derslerimizin nasıl geçtiğini anlamadığım, tüm deneyimlerini bana aktarmak isteyen ve bu yolda öğrenmem büyük bir sabırla bana destek olan ve çok başarılı bulduğum Efe Hoca’nın katkıları çok büyük. Urla Surf House ile yolum iyi ki kesişmiş. Eğer sizin de aklınızda uzun zamandır kitesurf varsa önyargılarınızı ve ertelemeyi bir kenara bırakıp kendinizi suya ve rüzgara bırakın derim!

Kapak Fotoğrafı: Esra Özocak

İlginizi çekebilir: Tuğçe Mat’dan Boğaz’da Kano