Bir önceki yazının devamı niteliğinde olan bu yazıda, söz verdiğim üzere tüyoların ikinci kısmı geliyor! Valiz hazırlama, el çantası ve işinize yarayacak seyahat uygulamalarını da derlemiş bulunduğumuza göre, tatildeki kıymetli vakitlerimizi daha sorunsuz ve keyifli geçirmemek için hiçbir sebebimiz kalmadı.

Seyahatlerde Hayatınızı Kolaylaştıran Tüyolar: Yol, Otel, Vize ve Masraflar başlıklı yazıya buradan ulaşabilirsiniz…

Öyleyse başlıyorum:

Valiz Hazırlama Sanatı:

Valiz hazırlamak konusunda öyle çok yazıldı, çizildi, stratejiler geliştirildi ki… Bir dönem Facebook’ta Çinlilerin ideal valiz hazırlama videosunun viral olduğunu bile hatırlıyorum. Bu işin gerçekten çok yöntemi var, ama benim için en çok işe yarayan iki metod şöyle:

1. Rulolama

2. Giysileri Ayrı Ayrı Paketleme

packing cubes - seyahat organizatorleri - valiz duzenleme

Bu paketlerin, “valiz/çanta organizatörü” isminde bulunacağını tahmin ediyorum ama Türkiye’de satılıp satılmadığına açıkçası emin değilim. Ben en son ABD seyahatimde 3 farklı boydan oluşan bir paket almıştım. Eğer varsa, tahminen Tchibo ya da GittiGidiyor’da bulunabilir. Büyük olana giyilerimi, orta olana da iç çamaşırı ve çoraplarımı, sonra da yumuşak ortamda saklansınlar diye güneş gözlüğü, parfüm şişesi gibi eşyalarımı yerleştiriyorum. Valizin içinden de çıkardığınızda bir çekmeyi elinize almış gibi oluyorsunuz. Kompakt ve pratik.

_Valizinizi, gitmeden önce tıka basa doldurmayın, dönerken bir şeyler almak isterseniz ağırlık problemine takılırsınız.

valiz etiketi - luggage tag

_Mutlaka valiz etiketleri kullanın – hem valizinizi hızlıca bulmanızı hem de kaybolursa size ulaşmasını kolaylaştırır.

_Gittiğiniz gün sayısının iki katı kadar eşya almayın, kullanmadan geri getireceksiniz.

_Ağırlıkta sorun olmaz, yer kazanmam lazım diyene, vakum poşetleri iyi bir seçencek olabilir.

_Valizinizin bir köşesinde birkaç tan ekstra poşet bulundurun. Kirli çamaşır, ayakkabı, ıslak eşya vs. herhangi bir şey için ihtiyacınız olabilir.

seyahat boy sampuan krem - travel size shampoo cream lotion

_Şampuan, saç kremi, diş macunu, losyon, saç spreyi gibi ürünlerinizin seyahat boylarını alın veya Watsons/Gratis gibi dükkanlarda satılan seyahat boyu şişelere evdeki ürünlerinizden aktarın.

_Şarj aletlerinizi bir gözlük kabına veya keselere koyup karışmalarını engelleyebilirsiniz.

_Ayakkabıların içine çorap, kemer, gözlük gibi şeyler doldurup hem yerden kazanabilir hem de ayakkabılarınızın şeklinin bozulmasını engelleyebilirsiniz.

El Çantasının Olmazsa Olmazları

travel carry on makeup bag - seyahat el cantasi makyaj cantasi

_El çantanıza alacağınız ürünleri çok abartmayın. Hem ağırlık yapmayın hem de sıvı limitlerinden dolayı boyutlarına dikkat edin. Yukarıdakiler benim makyaj çantamdan çıkmayan, her durumun kurtarıcısı ürünler.

_Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız şarj aletleriniz, iPad/bilgisayar/telefonunuz, kulaklığınız ve iyi bir kitap yanınızda olsun.

_Uçak, tren, otobüs, araba fark etmez; ben yolda uyumayı severim diyorsanız boyun yastıklarından edinin, zavallı boynunuz sağa sola düşüp ağrımasın.

_Takılarınızı, değerli eşyalarınızı ufak bir keseye/çantaya koyup, el çantanıza alın! Valizinizin kaybolma durumunda sigorta takılarınızın bedelini ödemeyecektir.

Teknoloji: Seyahatlerde İşe Yarayacak Uygulamalar

_Otelin veya kalacağınız evin adreslerini not edin. Bazı ülkelere girmeden önce kalacağınız adresi soran bir form doldurmanız gerekebiliyor. Google Maps, Yandex veya Apple Maps’i kullanarak adresi haritada işaretleyin ve daha sonra interneti kullanmadan da tekrar bakabilmek için ekran görüntüsünü alın.

_Hem restoran tavsiyesi hem adres bulma hem de otel, kafe ve restoranların wifi şifrelerini öğrenmek için Foursquare kullanabilirsiniz. Önceden kurcalarsanız gideceğiniz yerleri kaydedip kendinize bir liste de çıkarabilirsiniz.

_Gideceğiniz yerin hava durumunu bilerek hazırlanmak ve yola çıkmak altın kurallardan biri! Accuweather uygulamasıyla saat saat hava durumunu takip edebilirsiniz. Valizinizi de bu doğrultuda hazırlarsanız soğuklarda üşümez, sıcaklarda pişmezsiniz! :)

_Havaalanlarında yolunuzu bulmak, terminallere ulaşmak, gecikme ve uçuş iptallerini takip etmek için Gate Guru süper. Aynı zamanda hangi terminalde, nerede bir şeyler yiyebileceğinizi ve hangi mağazaların olduğunu da buradan bulabilirsiniz.

_Son olarak, hazırlık her şeydir! Seyahate çıkmadan önce araştırmalarınızı yapıp hazırlandıysanız, gittiğiniz yerde kimse sizi tutamaz! Tatili planlarken rehberlerden ve bloglardan fikir alın, ilginizi çeken yerleri ve tüyoları not edin.

İyi yolculuklar!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?