Sağlık, çevre ve sürdürülebilirlik, diğer canlılara saygı… Sebep ne olursa olsun beslenme biçimlerimiz kolektif bir dönüşümden geçiyor. Vegan beslenme ve bitki bazlı beslenme gün geçtikçe daha çok ilgi görmeye başlarken bu dünyaya adım atmış ya da henüz atmamış herkesin aklında benzer sorular var: “Alıştığım tatlardan bütünüyle vaz mı geçmem gerekecek?”, “Geçmişte olduğu kadar lezzetli şeyler yiyemeyecek miyim?”, “Çok sevdiğim o yemeği bir daha yiyemeyecek miyim?” Güzel haber şu ki bu ortak kaygılar karşısında her gün yeni bir çözüm önerisi sunuluyor. Sevdiğimiz tatları yakalamak için yeni malzemeler ve alternatiflerle tanışıyoruz. Metro Türkiye de tam da bu konu üzerine hazırladığı katalog ile bitki bazlı & vegan yaşam tarzında ihtiyaç duyduğumuz ürünler ve tarifler için yardımımıza koşanlar arasında.

Kabak Püresi

Yıllardır üzerine pek çok şey duyduğumuz ve okuduğumuz vegan ve bitki bazlı beslenme biçimlerine bir vurgu da pandemi ile birlikte doğal kaynak kullanımına, besin kaynaklarının sınırlılığını ve alternatif protein kaynaklarına duyulan ihtiyaca dikkat çekilmesiyle geldi. Artık sağlık nedenleri ve kişisel nedenlerin yanı sıra özellikle Y ve Z jenerasyonları Greta Thunberg gibi aktivistlerden ilhamla çevresel nedenlerle de bu yaşam biçimlerine adapte oluyorlar. Bitki bazlı proteinlerin üretiminde, hayvansal proteinlerin üretimine oranla daha az kaynak kullanılması da bu ürünleri tercih sebebi haline getiriyor.

Bütünüyle vegan ya da vejetaryen yaşam biçimlerini benimsemiş olmasak bile aslında hayvansal ürün kullanımını azaltmak sağlık ve çevreye ilişkin bir farkındalık göstermenin yanı sıra yeni gastronomik deneyimlerin de kapısını açıyor. Yeni malzemeler ve tatlarla tanışmak, denemeler yapmak, bunların sevdiğimiz ve hatta geleneksel tariflere dahi uyarlanabilir olduğunu keşfetmek başlı başına eğlenceli ve bu dönüşümün sandığımız kadar da zor olmadığını ispatlayan deneyimler.

Burger Köftesi

Üstelik bitki bazlı proteinlerin kilo kontrolüne pozitif etkileri ve bu tarz beslenmenin kalp krizi diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini düşürdüğüne inanıldığı da anımsandığında bütün bu yeni gastronomik yolculuk, sağlık açsından da olumlu katkıları beraberinde getiriyor. Sıkça duyduğumuz bitki bazlı proteinler arasında ise mercimek, nohut, fasulye gibi baklagiller, badem, yer fıstığı, kaju gibi kuruyemişler, ıspanak, brokoli gibi sebzeler, bitki bazlı sütler, peynirler ve elbette tofu var.

Bununla birlikte özellikle pandemiden öncesine dek bitki bazı alternatiflere ve bunların mutfakta nasıl kullanılabileceğine ilişkin içeriklere ulaşmak daha güçtü. Şimdi ise pandeminin getirdiği etki ile birlikte hem ürün sayısı ve tanınırlık artmış, hem de bunlara ulaşmak kolaylaşmış durumda. Bu da büyük mağazaları yapılarını değiştirmeye, müşteri taleplerini okumaya ve ürün gamında yenilenmeye gitmeye davet ediyor.

Agar Agar

Satın Alma Direktörü Deniz Alkaç’ın “Son 3 aylık satışlarımızı değerlendirdiğimizde yaz dönemine göre bitki bazlı ve vegan ürün grubunda yer alan ürünlerimize olan talebin yüzde 72 oranında arttığını görüyoruz. Metro Türkiye olarak müşterilerimizin ürün tercihlerini, sürdürülebilirlik alanındaki hedeflerimizi ve doğal kaynakların kullanım durumunu değerlendirerek yola çıktık. Amacımız ülkemizde bitki bazlı beslenme veya vegan yaşam tarzını benimseyenlerin gıdadan kozmetiğe tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güvenilir adres olmak.” sözlerinden de anlaşılacağı gibi Metro Türkiye bu adımı atan önemli markalardan bir tanesi. Vegan yaşam tarzına uygun ürün yelpazesini daha da genişlettiren Metro Türkiye’nin raflarında; bitki bazlı hamburger köfte, vegan sucuk ve vegan peynir gibi alternatif proteinleri içeren temel gıda maddelerinden diş macunu, diş fırçası ve şampuan gibi temel hijyenik ürünlere kadar pek çok ürün yer alıyor.

Tatlı Patates

Metro Türkiye, onlarca vegan ve bitki bazlı ürünle tanışmamıza aracılık etmenin yanı sıra bu malzemeleri mutfaklarımıza taşıma konusunda bir adım ileri gidiyor ve lezzetli tarifler sunuyor. O halde gelin bütün bu değişime dirençli olanların bile kolayca hayır diyemeyeceğine emin olduğumuz bazı lezzetlere yakından bakalım.

Metro Türkiye ile Vegan Tarifler

İlk adım olan ürünlere ulaşmanın daha kolay hale gelmesi ve market rafları arasında gezerken bu ürünlerle sıkça karşılaşmak yeni gastronomik deneyimlerin kapısını açmak adına son derece önemli. Bir sonraki adım ise elbette denenmiş, güvenilir tarifler bulmak. İlk adımda olduğu gibi bu adımda da yardımcı olan Metro Türkiye’nin bünyesinde bir ar-ge, eğitim, sektörü birleştiren merkez olarak Gastronometro, HORECA’ya yönelik reçeteler üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte Gatronometro’nun tarifleri, restoran kalitesini evine, mutfağına, sofrasına taşımak isteyenler için de bir yol haritası niteliğinde. O halde gelin Metro Türkiye’nin ‘yürekten şefler’ ile paylaştığı bu tariflerden bazılarına birlikte göz atalım.

Kadayıfa Sarılı Tofulu Humus Lokmaları Tarifi

Kadayıfa Sarılı Tofulu Humus Lokmaları

Malzemeler:

Humus (400 g)
Domates (150 g)
Dereotu (20 g)
Dolmalık Fıstık (20 g)
Közlenmiş Kırmızı Biber (80 g)
Zeytinyağı (30 ml)
Tel Kadayıf (150 g)
Ayçiçek Yağı (Kızarmak İçin) (300 ml)
Tuz (2 g)
Mısır Nişastası (50 g)
Tofu Peyniri (120 g)
Salatalık (100 g)
Amarand Mikro Filiz (2 g)
Haşlanmış Nohut (40 g)

Mor Soğan Turşusu için Malzemeler:

Mor Soğan (100 g)
Şalgam (75 g)
Esmer Şeker (3 g)
Tuz (2 g)
Üzüm Sirkesi (25 g)

Yapılışı:

Mor Soğan Turşusu

 1. Bir tencere içerisinde şalgam suyu, üzüm sirkesi, esmer şeker ve tuz 40°C’ye gelene kadar ısıtılır.
 2. Daha sonra soğanlar jülyen şeklinde doğranır ve bütün malzemelerle beraber bir vakum poşeti içerisine alınır ve vakumlanır.
 3. +4°C dolapta 1 saat bekletilir ve servise hazır hale gelir.
Organik Tofu

Kadayıfa Sarılır Humus Topları

 1. Domateslerin kabuklarını soyulup dörte bölünür ve içindeki çekirdekler
  çıkarılarak küçük küpler halinde doğranır.
 2. Dereotu yıkandıkdan sonra ince bir şekilde doğranır.
 3. Dolmalık fıstıklar zeytinyağında kavrulur.
 4. Közlenmiş kırmızı biber ince küpler şeklinde doğranır ve önceden doğranmış domates, dereotu eklenir, 3-4dk daha kavrulur, karıştırılıp soğutulur.
 5. Tofular küçük küpler halinde doğranır ve harca eklenir.
 6. Humusun 1/4’ü ayrılır ve diğer 3/4’lük kısmının içine közlenmiş biberli harç eklenir ve ortalama 40 gr’lık küçük toplar elde edilerek dondurucuda dondurulur.
 7. Humus topları önce soğuk suya batırılır sonra nişasta ile harmanlanır.
 8. Ardından zeytinyağı ile yağladığımız kadayıflar uzun ip şeklinde tezgaha dizilir. Humus topları kadayıf ile sarılır ve tekrar dondurucuda dondurulur.
 9. Kadayıfa sarılı humus topları ve haşlanmış nohut ayrı ayrı kızgın yağın
  içerisinde kızartılır.
 10. Servis ederken ayırdığımız humus bir kaşık yardımı ile şerit şeklinde tabağa koyulur ve üzerine kızartılmış kadayıf topları eklenir.
 11. Kenarlarına kavrulmuş fıstık, haşlanmış ve kızartılmış nohut, brunoise
  doğranmış salatalık ve amarand mikro filiz ile servis edilir.

Vegan Burger Tarifi

Vegan Burger

Malzemeler:

Vegan Burger (460 g)
Marul (100 g)
Domates Seyit (180 g)
Vegan Burger Peyniri (80 g)
Vegan Hamburger Ekmeği (4 adet)
Vegan Mayonez (40 g)
Guacamole Sos (120 g)
Mor Soğan Chutney (120g)
Sarı Biber (300 g)
Tatlı Patates (600 g)

Yapılışı:

 1. Sarı biberler közlenir ve kabukları soyularak dörde bölünür.
 2. Vegan köftenin iki yüzeyi kızgın tavada mühürlenip fırında
  170 °C’de 6 dk pişirilir.
 3. Ekmek ikiye kesilir ve kızartılır. Önce mayonez sonrasında
  guacamole sos sürülür.
 4. Ardından sırasıyla marul, vegan köfte, domatesler
  (slice doğranmış), köz sarı biber, mor soğan chutney, guacamole sos
  ve marul tekrar koyulur ve ekmekle kapatılır.
 5. 180°C’de tatlı patatesler kızartılır ve hamburgerin yanında
  servis edilir.

Balkabaklı Brownie Tarifi

Balkabaklı Brownie

Nohut Mereng

Nohut (100 g)
Su (500 ml)
Şeker (125 g)

Vegan Brownie

Un (230 g)
Toz Şeker (60 g)
Toz Kakao (40 g)
Kabartma Tozu (10 g)
Tuz (1 g)
Badem Sütü (200 g)
Ayçiçek Yağı (90 g)
Toz Vanilya (5 g)
Karbonat (5 g)
Pirinç Ceviz (80 g)

Bal kabağı Terin

Balkabağı Püresi (500 g)
Şeker (200 g)
Agar Agar (15 g)
Toz Muskat (2 g)
Toz Tarçın (2 g)

Nohut Mereng

 1. Nohut 12 saat önceden suda ıslatılır.
 2. Islanmış olan nohutlar süzülerek tencereye alınır ve üzerine 500 ml su eklenir, kaynamaya bırakılır.
 3. 1 saat pişirildikten sonra pişirme suyu ve nohutlar süzülerek ayrılır.
 4. Soğutulan nohut suyunun 100 ml’si ve şeker mikser kabına alınarak çırpılır.
 5. Karışım yaklaşık 10dk en yüksek hızda hard peak (çırpma teli kaptan çıkarıldığında telin ucundaki mereng dik ve stabil olmalıdır) olana dek çırpılır.
 6. Sıkma torbasına doldurulur ve yağlı kağıt üzerine aralıklı olarak fındık büyüklüğünde sıkılıp spatula yardımıyla ince uzun olarak sürülür.
 7. Başka bir tepsiye yağlı kağıt serilip yıldız duy (sıkma ucu) taktığımız sıkma torbası yardımıyla küçük merengler sıkılır. İki mereng sıkılmış tepsiyi de kuruması için önceden ısıtılmış 80°C fırında 2 saat kurutulur.

Vegan Brownie

 1. Tüm malzemeler mikser kabına alınır ve palet aparatı yardımıyla karıştırılır.
 2. Karışım 22 cm çember bir kek kalıbına alınıp yayılır ve üzeri düzeltilir.
 3. 175°C’de önceden ısıtılmış fırında 25dk pişirilir.
 4. Soğuması için kalıbın içerisinde dinlendirilir.

Bal kabağı Terin

 1. Balkabağı püresi bir tencereye alınır ve kaynatılır.
 2. Şeker ve agar agar bir mayonez tenceresinde karıştırılır.
 3. Kaynayan püreye şeker ve agar agar karışımı eklenir ve çırpma teli yardımı ile karıştırılır.
 4. 5 dk orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir.
 5. En son aşamada baharatlar ilave edilir ve ocaktan alınır.

Sunum

 1. Soğumuş brownie üzerine bal kabağı terin dökülür ve soğuması için buzdolabına alınır.
 2. En az 2 saat soğuduktan sonra bıçak yardımıyla çember çıkartılır.
 3. Tatlı, bir tabağa alınır.
 4. Kuruttuğumuz ince uzun nohut merenglerle tatlının etrafına kaplanır.
 5. Küçük merenglerle tatlının üzeri süslenerek servis edilir.

Eğer tariflere göz atmak bile sizi mutfağa girmek ve yeni tatlarla denemeler yapmak için motive ettiyse güzel bir haberimiz daha var. Metro Türkiye, bitki bazlı ve vegan beslenmeye ilişkin hazırladığı katalog ile veganlık efsanelerinden, alternatif bitki bazlı kaynaklara, ürünlerden tariflere aklımızdaki tüm sorulara yanıt bulabileceğimiz bir rehber sunuyor. Peki siz ilk hangi tarifi deneyeceksiniz?

Kapak Fotoğrafı: Metro Türkiye

İlginizi çekebilir: Yogi Magger’dan Reducetarian Çözüm