Farkında mısınız, artık herkesin favori şarkıları, dizileri ya da kitapları olduğu gibi, favori podcastleri de var! Dijital çağda kitapların ve radyoların geçirdiği evrimin sonuçlarından biri olarak hayatımıza giren podcast kavramı, günümüzde sesli kitaplar, radyo tiyatroları, haftalık talk-showlar gibi birçok formatta karşımıza çıkıyor. Dünyanın dört bir yanında kaydedilen, yüzlerce farklı dildeki podcast’e oturduğumuz yerden ulaşmak çok kolay. Yalnız başımıza otomobil kullanırken, toplu taşımada giderken, uykuya dalmadan önce, koltukta uzanmış dinlenirken… Türüne ve konusuna göre bilgilendirici, eğitici, eğlenceli, komik, ciddi ya da sürükleyici olabilen podcastler, siyasetten spora, sinemadan edebiyata, seyahatten modaya, romantik ilişkilerden psikolojiye kadar birçok konuda, amatör ya da profesyonel kişiler tarafından üretiliyor. Her tutkuya dair bir podcast varken, viski kültürü hakkında söyleyecekleri olanların sayısı bir hayli fazla tabii… Bu yazımda severek dinlediğim, bazıları İrlanda viskisi özelinde, bazıları genel olarak viski kültürü hakkındaki podcastlerden bahsedeceğim. İşte viski podcastleri…

OriginalSizeJPEG-360817

A Story of Irish Whiskey

Irish Distillers adlı topluluğun kaydettiği bu beş bölümlük podcast, üç aileyi takip ederek İrlanda viskisinin tarihini hikâyeleştiriyor. Jameson’lar, Power’lar ve Murphy’ler eşliğinde, İrlanda viskisinin 19. yüzyıldaki hızlı yükseliş, 20. yüzyılın başlarındaki duraksama ve 21. yüzyıldaki yeniden doğuşuna tanık olmak hem öğretici hem de masalsı.

Dinlemek için…

Irish Whiskey: Stories and Sips

2018 sonbaharından bu yana 26 bölümü kaydedilen, İrlanda viskisine adanmış bu podcast bölümleri 5 ila 30 dakika arasında değişiyor ve hızla akıp gidiyor. Bazı bölümler sizi İrlanda viski rotası üzerinde dolaştırıyor ve bölgesel viskilere yoğunlaşıyor, bazı bölümler İrlanda tarihinden viskiyle ilgili ilginç anekdotlara yer veriyor, bazı bölümler ise viskili kokteyllerden viski tadımı nasıl yapılır sorusunun cevabına kadar viski kültürüyle ilgili birçok konuda dinleyenleri aydınlatıyor.

Dinlemek için…

OriginalSizeJPEG-26648

WhiskyCast

Viski podcastleri arasında daha kapsamlı bir podcast şimdilik yok. 30 ila 70 dakikalık 300’den fazla bölümüyle uzun bir süredir devam eden WhiskyCast, viski tutkunları için bir haber programı, bir talk-show niteliğinde. Her haftanın bölümü, viski endüstrisine dair en yeni haberleri vermeyi, yaklaşan viski etkinliklerini veya yeni çıkan özel üretim viskileri duyurmayı amaçlıyor, aynı zamanda viski uzmanlarıyla, endüstri profesyonelleriyle röportajlar içeriyor. Haftada bir kendinize vakit ayırmak, viskinizi ağır ağır yudumlarken dinlemek için ideal!

Dinlemek için…

The Whiskey Guy

Whiskey, whisky ya da viski… Bu podcast sadece İrlanda viskisini değil, İskoç, Amerikan ya da farklı bölgelerden her türlü viskiye tutkun birinin elinden çıkıyor ve bugüne kadar kaydedilmiş 100’den fazla bölümü var. Bazı bölümler sadece belli bir viskiye ait tadım notlarını okumak gibi, 2-3 dakikalık. Bazı bölümler ise viski endüstrisinden profesyonellerin ya da tadım uzmanlarının konuk olduğu detaylı röportajlardan oluşuyor.

Dinlemek için…

The PodCask: a Podcast About Whiskey

200’e yakın bölümü bulunan The PodCask, farklı alanlardan viski tutkunu konuklarıyla eğlenceli bir sohbet podcasti. Farklı viski türlerine dair tadım yorumlarının paylaşıldığı, viski kültürü ve tarihinden detaylar konuşuluyor evet, ama çoğu zaman muhabbetin viski dışında gündelik sohbetlere kayabildiği sıcak, samimi ve akıcı viski podcastleri arıyorsanız, buradan başlayabilirsiniz.

Dinlemek için…