Sevgililer Günü, Yılbaşı, doğum günleri ya da herhangi bir anda sevdiklerimize hediye almak onlar kadar bizi de mutlu ederken, onları tanıdığımızı görmenin ve göstermenin de bir yolu oluyor. Ben de, biraz da bana ne hediye alınsın isterdim diye düşünerek, İrlanda kültürünün peşinden gidenler için bir liste çıkardım. Farklı zevklere ve bütçelere hitap eden bu listede, İrlanda seyahatinden kokteyl kitine, dvdler’den kitaplara birçok öneri bulacaksınız!

Dublin
Dublin | Fotoğraf: Diogo Palhais

En güzeliyle başlayayım. Hediye almak istediğiniz kişi İrlanda ruhunun hayranıysa onunla birlikte İrlanda’yı ziyaret etmek müthiş olmaz mı? Bir seyahat planlamaya vaktiniz varsa Dublin’e alacağınız uçak bileti, yanında birçok keşfi, lezzeti ve deneyimi getirecek. Dublin’inde görülmesi gereken yerleri, müzeleri ve tarihi noktaları, Dublin’in parkları ve graffiti ve The Irish Spirit ile dolu sokaklarını karış karış gezeceğiniz seyahatinizde yapmanız gereken en önemli şeyse Dublin’in pubları temalı bir keşif turu olacak belki de. Ayrıca şehrin viskiye adanmış müzesi Irish Whiskey Museum’u ziyaret etmeyi, burada viskinin tarihine dair birçok bilgiye ulaşmayı ve tabii ki viski tadımı yapmayı unutmamalısınız. Zamanınız bol, bütçeniz genişse, turunuzu Dublin’in dışına doğru genişletebilir, İrlanda viski turu ile ülkenin farklı köşelerindeki pub, damıtımevi, tadım noktası ve anlamlı lokasyonu ziyaret edebilirsiniz.

Kokteyl Seti
Kokteyl Seti | Fotoğraf: John Fornander

Alternatif ve yaratıcı hediyeler arayışındaysanız bir kokteyl hazırlama seti aradığınız hediye olabilir. Evde bir kokteyl kiti bulundurmak için illa ki miksolojist olmaya gerek yok; evde keyifli bir gecede hızlıca en lezzetli kokteyli hazırlayabilmek için mutfağınızda basit bir kokteyl setinin bulunması hayat kurtarabiliyor. En temeli bir shaker, ölçü kabı, kaşık, süzgeç ve maşadan oluşabilecek bu setlerin çok özel tasarım modelleri de, günlük kullanım için sade seçenekleri de bulunabiliyor.

Viski Bardağı
Viski Bardağı | Fotoğraf: Adam Jamie

Viski bardakları ise içki dolabını zenginleştirmeye yönelik bir diğer seçenek. Bu hediyenizi alırken, hediye edeceğiniz kişinin viski zevkini ya da viski tadımında önem verdiği noktaları bilmek onun için en doğru bardağı bulmak için büyük kolaylık sağlayacaktır. Viski bardağı dendiğinde akla kalın, kısa ve silindirik, tumbler denilen bardaklar gelse de, birçok farklı seçenek için viski bardakları yazıma göz atabilirsiniz.

Film
Film| Fotoğraf: twinsfisch

İrlandalı insanların yaşamını, İrlanda kırsalını, Dublin sokaklarını, pub kültürünü ve çok daha fazlasını filmlerde bulmanın keyfini yaşamak isteyen sevdiğinize İrlanda filmlerinin DVD’sini alabilirsiniz. Bir hafta sonunuzu yalnızca İrlanda filmlerine ayırabilir; aşk, yaratıcılık, nostalji temalı filmler eşliğinde farklı hikayelerin peşinden gidebilirsiniz.

Gastronomi alanında kendini geliştirmek isteyen kişilerin en sevinecekleri hediyelerinden biri de şüphesiz tadım notu defterleri. Tadım notu defterleri, tadılan ürünün kokusundan yoğunluğuna, renginden etiket bilgilerine, nerede ve hangi koşullarda içildiğine kadar not tutmak ve bunları arşivlemek, tadılan yüzlerce markanın arasına favorilerimizi hatırlamak için büyük kolaylık sağlıyor!

Kapak fotoğrafı: Gregory DALLEAU