Daha önce “Spordan Nefret Edenler İçin Spor” başlıklı bir yazı yazıştım. Doğduğum günden beri (gerçek hikayedir ilk tulumuma sığmadığım için babama battaniyeye sarılarak teslim edilmişim) standart bir fizikte olmadığımdan özellikle ergenlik döneminde sporu yalnızca kilo vermeye yönelik bir araç olarak görürdüm. Bu da aslında yapmak istediğim sporu seçerken isteksiz olmama yol açtı. Genç yetişkinlik döneminde ise aslında sporu ne kadar çok sevdiğimi ve özellikle sevdiğim alanları seçtiğimde ruh sağlığıma ne kadar iyi geldiğini fark ettim. En keyif aldığım egzersizlerden biri ise kesinlikle ‘pole’. ‘Pole’ aslında öyle bir dünya ki kullandığınız elemanlardan giydiklerinize ve hatta bakış açınıza dek yeni ve heyecan verici bir alan yaratıyor. Bugün de Instagram’da şans eseri karşıma çıkan ve çok sevdiğim VIVAMAGENTA ile biraz, hem bu spor hem de polewear üzerine konuşalım istedim.

Simge merhaba, activewear’ ve athleisure markalarını artık geçmiştekinden daha sık görmeye alışkınız ancak Vıvamagenta özellikle ‘polewear’ üzerine yoğunlaşmasıyla da dikkat çekiyor. Bize biraz markanız ne zaman ve kimler tarafından kurulduğundan ve böyle bir marka yaratma fikri nasıl doğduğundan söz edebilir misin?

Merhaba! İsmim Simge, markanın kurucusu, tasarımcısı, sosyal medya yöneticisi, pazarlamacısı, kısacası annesiyim. Vivamagenta aslında tamamen kişisel bir ihtiyaç üzerine çıktı. Üniversitede Milano’dayken pole dans stüdyolarından haberdar olmuştum, fakat çok pahalı olduğu için yazılamamıştım. 2016’da İstanbul’da da olduğunu öğrendim ve hemen başladım. Hayatım boyunca spor sevdalısı biri olamadım ve hep mecburiyetten, sıkılarak egzersiz yaptım. Pole dans belki hayatımdaki ilk düzenli hobim diyebilirim. Beni hemen içine çekti. İlgilendikçe ve araştırdıkça yurtdışında polewear diye bir şey olduğunu, milletin bikini ve fantezi iç giyim dışında şeyler giydiğini fark ettim. Moda tasarım okumuştum, işimden yeni ayrılmıştım, kendi markamı kurma fikri kafama yerleşmişti hali hazırda. Sadece kendi sesimi ve yönümü bulmak kalmıştı. Baktım ki pole stüdyoları teker teker açılmaya başlıyor, reklamlarda-kliplerde kendine yer buluyor ve popüler bir spor haline geliyor, neden bikini-iç giyim dışında giyilecek ürünler üzerine kurmayayım bu markayı dedim. 2019 da markayı kurup ürünleri satışa sundum.

Özellikle ‘Polewear’ adına VIVAMAGENTA nasıl ürünler sunuyor ve bunların özellikleri nelerdir? Yani ‘polewear’ söz konusu olduğunda giydiklerimiz nasıl olmalı?

Pole yaparken derinin mümkün olduğunca direğe temas edebilmesi gerekiyor. Ayrıca hem dans hem akrobatik hareketleri harmanladığı için bu hareketler sırasında kayma yapmayarak rahatsızlık vermemesi lazım. Ürünlerin tasarımında en dikkat ettiğim şeyler alt ürünlerde ağ genişliği, açılma-kayma yapmaması ve büstiyerlerin baş aşağı duruşlarda kazalara mahal vermemesi. Bunlar dışında tabi kumaşların esnek ve rahat olması önemli.

Vıvamagenta’ya dair benim kişisel olarak en çok sevdiğim şeylerden biri de “smash patriarchy”, “femme and fierce” gibi mesajların ürünler üzerinde kendine yer bulması. Bu anlayışın markanın imzası olduğunu ve gelecek koleksiyonlarda da süreceğini söyleyebilir miyiz?

Kesinlikle öyle! Pole stüdyolarında 4 duvar aynadır, kendini videoya alır defalarca izlersin. Bu nedenle ürünlerin üzerindeki mesajların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bilinçaltına işliyor 🙂

Pole aslında yıllarca yalnızca ‘strip-club’ kültürünün bir parçası ve erkekler için hazırlanan/sunulan şovlar olarak tanıtıldı. Bugünse tıpkı korseler gibi kendini yeniden tanımlıyor ve kadınların güçlenmesi (woman empowerment) ile ilişkilendiriliyor. Sen bu dönüşüm hakkında neler düşünüyorsun?

Şahsi tecrübemden yola çıkmam gerekirse, pole yaparken başarabildiğiniz hareketler ve kazandığınız fiziksel gücü gördükten sonra tek yapabildiğiniz kendinizi hayran hayran izlemek ve diğer sporcuları takdir etmek. O kadar saat kendinizi dans ederken izlediğinizde vücudunuzu benimsiyorsunuz. Selülitiniz olması veya erkekler gözünde yeterince çekici olmamanız umurunuzda olmuyor çünkü iki elinizle vücudunuzu baş aşağı tutabiliyorsunuz ve ayı boğabilecek kadar kuvvetlisiniz. Bir de tabii bu sporun getirdiği topluluk aidiyeti hissi var. Kadın dayanışmasının çok öne çıktığı bir spor. Birbirini gazlayarak, takdir ederek ve spotlayarak (düşme riskine karşı hareket sırasında yanında hazır bekleme) birbirimize güçlü hissettiriyoruz. Beni pole ile alakalı en çok etkileyen ve pole’a bağlayan şeylerden biri de budur.

Vivamagenta’nın ürünlerinden biri de özsavunma anahtarlığı. Maalesef bu ülkede yaşayan bir kadın olarak kendimi tehlike altında hissettiğim için anahtarlarımı parmaklarımın arasına geçirip yürüdüğüm zamanları sayamam bile. Pratik ve gerekli bir ürün olmakla birlikte böyle bir ürünü sunmak zorunda kalmak size nasıl hissettirdi ve ürünün tasarım/üretim sürecinde neler yaşadınız?

Ergenliğimde punk rock dinler ve o tarz giyinirdim, olmazsa olmazlarım çengelli iğne, muşta, jilet formunda takılardı. Pole’da da biraz punk’luk var, dediğimiz gibi ataerkiye dayalı sisteme karşı çıkış var. Bu ürün fikri çok uzun zaman önce “Smash Patriarchy” ile beraber aklıma gelmişti ama o zamanlar anahtarlık değil de kolye gibi süs olarak düşünmüştüm. Fakat maalesef son zamanlarda devletin kadınları korunmasız bırakması sebebiyle amacına uygun kullanılacağı bir aksesuar olması gerektiğini düşündüm. “VIVAMAGENTA; kadınların ilerleyebilmesi için gereken özgüveni ve özsevgiyi koruyan bir kalkan olsun istiyoruz” diye yazıyor websitemizdeki manifestoda. Bu konuda kalkan olamasak da kendilerini korumaları için bir enstrüman olabiliriz pekala!

Son olarak müşterileriniz sizi nasıl keşfediyor? Sizlere nasıl ulaşabilir ve nasıl sipariş verebiliriz?

Bu markayı kurarken müdavimi olduğum pole stüdyom ve hocalarım çok destek oldular, kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Sosyal medyada bol paylaşım yaparak tanınmamızı ve güvenilmemizi  sağladılar. Tarz olarak farklılığımız ve biraz da asi duruşumuz da dikkat çekiyor. Ürünlerimize web-sitemizden ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.

İlginize çok teşekkür ediyorum, keyifle cevapladığım bir röportaj oldu. theMagger ailesi olarak hepinize selamlarımı sunuyorum.

Kapak Fotoğrafı: Instagram/@viva_magenta/

İlginizi çekebilir: Gizem Kalaç’tan Pole Dance