Tuna Nehri’nin yumuşak kıvrımları boyunca yer alan Viyana, zamansız bir başyapıt gibi ortaya çıkıyor karşımıza; imparatorluk ihtişamını canlı bir kültürel dokuyla zahmetsizce harmanlayan bir şehir. Tarihin modernlikle dans ettiği ve her arnavut kaldırımının görkemli bir geçmişin hikayelerini fısıldadığı Avrupa’nın atan kalbine hoş geldiniz. Saraylar ve parklarla dolu bu büyüleyici şehirde Viyana, deneyimsiz gezginleri kollarına çağırıyor ve salt geziyi aşan ve duyuların senfonisine dönüşen bir deneyim vaat ediyor. 

Viyana | Fotoğraf: unsplash.com/@dylu

Kalbimde çok ayrı bir yeri olan Viyana’ya tutulmam lise yıllarımın sonuna dayanır. Üniversitemin ilk yılı, koca bir yazımı geçirdiğim Viyana’nın, sonralarda Avrupa’nın en sevdiğim şehrine dönüşeceğini bilmiyordum tabii… Viyana’nın tarihi sokaklarına adım attığınızda bu şehrin bir destinasyondan çok daha fazlası olduğu anlaşılıyor; zamanda bir yolculuk, sanatsal dehanın keşfi ve Avrupa cazibesinin rafine özüne dalmadır. Schönbrunn Sarayı’nın imparatorluk zenginliğinden Café Central’ın entelektüel yankılarına kadar Viyana, keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir.

Havanın tarihin ağırlığıyla ağırlaştığı ve her odanın güç, entrika ve kültürel mirasla ilgili bir hikaye anlattığı Hofburg Sarayı’nın görkemli salonlarında dolaşırken Habsburg imparatorlarının olduğu bir döneme taşınmak mı dersiniz, Belvedere Sarayında,  Gustav Klimt ve Egon Schiele’nin sanatsal başyapıtlarına sakin bir fon sağlayan bakımlı bahçeleriyle mimari dehanın bir kanıtı olmasına şahit olmak mı dersiniz, ne derseniz deyin ama mutlaka hayatınızda bir kere de olsa Viyana’yı görmelisiniz 😊 (Gustav Klimt’in eserlerini çok seviyor olmamın bu şehre olan sevgimi daha da artırdığını söyleyebilirim…)

Viyana | Fotoğraf: unsplash.com/@dylu

Kimilerinin düşüncelerinin aksine Viyana geçmişe hapsolmuş bir şehir değil; gelenek ve yeniliğin yan yana gelmesiyle gelişen canlı bir metropol aynı zamanda. Hareketli bir açık hava pazarı olan Naschmarkt’ın, el yapımı peynirlerden egzotik baharatlara kadar çeşitli lezzetlerle damak tadınızı cezbetmesinden tutun da güneş batarken şehrin, bir zamanlar Mozart, Beethoven ve Strauss gibi isimlere ilham veren sokaklarda yankılanan klasik müziğin tınılarıyla uyanmasına kadar her yeri tek kelimeyle muhteşem diyebilirim.

Viyana’nın sanata olan bağlılığı müzeleri ve konser salonlarıyla sınırlı değil; gündelik yaşamın dokusuna dokunmuştur ve sanırım bundandır ki koca bir şehrin estetik olmayan tek bir yeri bile yoktur. Her köşesinin bir sanat eseri, her melodinin zamansız bir kompozisyon olduğu bu şehir, kültürle, tarihle ve Avrupa incelikliliğinin katıksız güzelliğiyle buluşmak isteyenlerin kaçırmak istemeyeceği bir yer olduğuna eminim. İster bir sanat tutkunu olun ister bilinmeyenin cazibesine kapılmış bir gezgin… Viyana kesinlikle, sıradanlığın ötesine geçen ve ruhta silinmez bir iz bırakan bir deneyim vaat ediyor. Özellikle de ilk kez gidecek olanlara küçük bir gezilecek yerler liste yaptım;

Viyana Rehberi

Viyana | Fotoğraf: unsplash.com/@dsvi

Cafeler olmazsa olmazımız tabii, saraylardan önce tatlı yiyelim tatlı konuşalım babında öncelikle tatlılardan başlamak istedim. Pastacılık sanatının eşi benzeri olmayan bir düzeye çıktığı adeta tuvallere dönüşen Demel ve Café Sacher gibi kafeler,  rahat bir şekilde oturup, bir dilim Sachertorte’nin tadını çıkarmak ve Viyana kahvesinin zengin aromasının sizi sarmalamasına izin vermek için muhteşem seçeneklerden. Hele ki bunu Viyana Devlet Operası’nda geçireceğiniz bir akşamın mükemmel başlangıcı haline dönüştürürseniz oh mis ! Tatlıyı bir kenara bırakıp buyrunuz daha sıralı şekilde devam ediyoruz;

Schönbrunn Sarayı

Habsburg’ların eski yazlık evi olan Schönbrunn Sarayı’nın imparatorluk ihtişamını kucaklayın. Gösterişli odalarda dolaşın, muhteşem bahçelerde gezinin ve bu mimari mücevherin her köşesine nüfuz eden tarihin keyfini çıkarın.

Aziz Stephen Katedrali: Gotik Bir Harika

Fotoğraf: unsplash.com/@ezgideliklitas

Viyana’nın ikonik sembolü olan Aziz Stephen Katedrali’nin karmaşık mimarisine hayret edin. Şehrin panoramik manzarasını görmek için kuleye tırmanın ve taşlara kazınmış yüzyıllarca süren tarihi keşfetmek için alttaki yer altı mezarlarını keşfedin.

Belvedere Sarayı: Sanat ve Mimarlık Birleşiyor

Klimt, Schiele ve diğer armatürlerin başyapıtlarının duvarları süslediği Belvedere Sarayı’nın sanatsal hazinelerinin keyfini çıkarın. Barok mimarisi ve peyzajlı bahçeleriyle saray adeta görsel bir şölen.

Viyana Devlet Operası: Bir Zarafet Senfonisi

Viyana Devlet Operası’nda kendinizi klasik müzik dünyasına bırakın. Mozart, Strauss ve diğer ustaların eserlerinin zamansız bir zarafet atmosferinde hayat bulduğu bu gösterişli mekanda bir performansa katılın.

Hofburg Sarayı: Bir İmparatorluk Odyssey

Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı’nda Habsburg hanedanının tarihi boyunca bir yolculuğa çıkın. Viyana’daki imparatorluk yaşamının ihtişamına tanık olmak için İmparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu’nu ziyaret edin.

Naschmarkt: Mutfak Araştırmaları

Viyana’nın hareketli pazarı Naschmarkt’ta damak tadınızı tatmin edin. Taze ürünlerden uluslararası lezzetlere kadar bu açık hava pazarı duyusal bir zevktir. Yerel lezzetleri tadın, sokak yemeklerinin tadını çıkarın ve canlı atmosferin tadını çıkarın.

Albertina Müzesi ve Sanat Galerisi: Sanatsal Çeşitlilik

Albertina Müzesi’nde kendinizi sanat dünyasına bırakın. Grafik sanatı, fotoğraf ve modern başyapıtlardan oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan bu kültür kurumu, yüzyıllar boyunca sanatsal ifadenin çeşitliliğini sergiliyor.

Prater Parkı ve Dev Dönme Dolap: İlginç Kaçış

Prater Park’ta Viyana’nın eğlenceli yanını deneyimleyin. Şehrin nefes kesen manzaralarını görmek için ikonik Dev Dönme Dolap’ta gezintiye çıkın ve Wurstelprater eğlence parkı da dahil olmak üzere parkın ilgi çekici yerlerini keşfedin.

Sanat Tarihi Müzesi: Sanat ve Eski Eserler

Sanat ve antikalardan oluşan bir hazineyle karşılaşmak için Sanat Tarihi Müzesi’ne adım atın. Mısır eserlerinden Rönesans resimlerine kadar bu müze, dünyanın sanatsal ve kültürel mirasına büyüleyici bir yolculuk sunuyor.

Vienna Woods (Wienerwald): Doğa Dinlencesi

Kentin gürültüsünden kurtulun ve Viyana Ormanı’na doğru maceraya çıkın. Şehrin hemen dışındaki bu yemyeşil alan yürüyüş, bisiklete binme ve doğayla yeniden bağlantı kurma fırsatları sunarak Viyana’nın canlı kültürel ortamıyla sakin bir tezat oluşturuyor.

Bonus olarak, eğer gittiğiniz mevsim uygunsa Viyana’nın meşhur üzüm bağlarında gezinmeyi ve şaraplarını denemeyi unutmayın!

Kapak Fotoğrafı: Ceren Oğuz

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Viyana Rehberi