Aslına bakarsanız, Etiler semtini oldukça severim ama ne sıklıkla gidersin deseniz, sanırım cevabım yılda birkaç seferi geçme olurdu, o da denk gelirse. Bazı mekanlarda veya semtlerde bir samimiyet hissedersiniz ya da atmosferi ruhunuza çok iyi gelir. Sanırım böyle bir durum gerçekleşmediği sürece denediğim bir mekanı çok beğensem dahi tekrar kolay kolay gitmiyorum. Ama Etiler’e artık ısınmamı ve tekrar tekrar gitmemi sağlayacak bir mekan açıldı, aranan samimiyet bulundu: Voi serisinin son ve bence en güzel üyesi, Voi Central.

Konum

Henüz açılmadan önce Voi Coffee Company’nin Instagram story’lerinde Etiler şubesinin harika bahçesini, mimarisini gördüğümde heyecanlanmaya başlamıştım. Açılışının ilk haftasında bir fırsatını yakalayıp gittim. Çok net söylüyorum, o bahçe şimdiye kadar coffee company sektöründe gördüklerimin en iyisi ve en huzurlusuydu.

Öncelikle şu detaya değinmeliyim ki, Voi markasının çıkış mottosu sağlıklıve organik yiyecek, içecek algısını insanlara benimsetmek ve fit olan ürünlerin de tadının güzel olabileceğini göstermek. Haliyle zaten Voi’nin herhangi bir şubesine giderken kriterimiz şahane bir akşam yemeği yemek veya lezzetli bir kokteyl içmek olmamalı. Voi aslında tam da arkadaşlarla sade ama sağlıklı bir kahvaltı, güzel bir tatlı-kahve ikilisi veya akşamüstü atıştırmalığı ihtiyacına hizmet eden bir mekan. Menüsünü oluşturan çavdarlı sandviçler, birbirinden farklı salatalar, bagel, tartine, glutensiz ve az kalorili tatlı üretimlerinin yanı sıra özel demlenen kahve çekirdekleri ile hazırladıkları onlarca çeşit kahve alternatifleri, smoothie ve frappe seçenekleri ile herkese fresh bir tadım sunuyor.

Gelelim şimdi Voi Central yani Etiler şubesinin detaylarına… Voi’nin İzmir şubelerini henüz deneme fırsatı yakalayamamış olsam da, Bağdat Caddesi ve Teşvikiye şubelerinde dikkatimi çeken detay mekanın küçük oluşuydu. Yani aslında Voi benim gözümde hep küçük ve samimi kahve dükkanıydı ama bu Etiler şubesi bu tanımı yıkıp geçmiş. İyi ki de geçmiş. Mekan Etiler metro istasyonuna çok yakın; ara sokağa sapıp aşağıya doğru bir 200 metre gidince tam da kaybolduğunu düşündüğünüz anda Voi tabelası ağaçların arasından kendini size gösteriyor. Instagram story’lerinden görmüştüm evet ama yine de yerini ve girişini gözümde öyle canlandırmamıştım. Kaldı ki dayanamayıp ilgili çalışanlarına hemen sordum: “Burayı nereden buldunuz!” Bu soruyu çok soran oluyor belli çünkü hemen detaylarıyla açıkladılar. O bina yıllardır terkedilmiş halde duran bakımsız iki katlı bir villaymış, tamamen saklı geniş de bir bahçesi olunca hemen gözlerini dikmişler. O villa ve özellikle bahçesi detaylı bir tadilattan sonra harika bir kafeye dönüşmüş.

Kapıdan girince sizi çok büyük olmayan ama hoş bir alan karşılıyor. Burada da masalar var ve bence özellikle bilgisayarınızı alıp çalışmaya gelmek için uygun bir alan. Alt katta ise önce soğuk ve yağmurlu havalar için kapalı bir kış bahçesi var. Ama şubenin asıl özelliği olan devamındaki bahçesi, farklı konseptlerdeki masaları, tasarımı, tam ortadaki büyük sobası ve sol köşede kalan şömineli peluş koltuklu alan tam bir harika. Çok soğuk ve yağmurlu havalarda bahçede açıkta oturmak çok mümkün olmasa da baharın gelişiyle o bahçenin harika olacağı şimdiden belli.

Menü her zamanki Voi Coffee Company menüsüyle oldukça benzer. Eat & Enjoy bölümünde karşımıza Tartine, Omlet, Bagel, Bowl ve her zamanki gibi günün kurtarıcısı Fit tatlılar çıkıyor. Genel olarak Voi’nin fit tatlılarındaki şeker-yağ dengesine bayılırım, ne kadar doğru bilemem ama bana gerçekten sağlıklı ama lezzetli bir tatlı yiyormuşum hissi verir. Bu sefer tatlı favorim Yaban Mersinli Tart oldu, kesinlikle denemelisiniz. Drink & Enjoy bölümünde ise leziz kahveler, çay ve smoothie çeşitleriyle hizmet veriyor. Daha önce gittiyseniz dikkatinizi çekmiştir, uzun mu uzun bir kahve menüsü var o yüzden her seferinde farklı bir çeşidini denemeye çalışırım. Sarı rengini zencefilden alan Golden Latte ve Matcha severleri mutlu edecek Blue Matcha Latte favorilerime ilk sıradan giriş yaptı.

O keyifli dekorasyonlu bahçede vakit geçirmek, leziz bir kahvaltı yapmak veya güzel bir öğle yemeği molası vermek için en yakın zamanda Voi Central’i denemelisiniz. Tebrikler Voi Coffee Company ve teşekkür ederiz. Umalım ki bahar gelince o bahçede yer bulmak kolay olsun 🙂

Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Beyoğlu ve Nişantaşı’ndan Kahve Mekanları