Kutlamaları kendimi bildim bileli çok sevdim ve hiç sebep aramadım bir şeyi kutlamak için. Durduk yere, öylesine yapılan kutlamalar hep daha saf, daha doğal göründü gözüme. Tabii kutlamanın her türlüsü güzel, o ayrı. Benimle aynı tutkuyu paylaşan iki güzel insanla tanıştım sonra: VoilàGurme’nin kurucuları, aynı zamanda iki çocukluk arkadaşı Aybers Soycan ve Erdem Karapınar’la. Hayatın her anını, zor zamanları dahi kutlayalım diyerek çıkmışlar yola ve bunca zaman kendi kutlamalarında hazırladıkları tabakların çok sorulup, çok ilgi görmesiyle, VoilàGurme’yi yaratmaya karar vermişler. Gelin, tatlı sohbetimize ortak olun…

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: Instagram / @voilagurme

Merhaba! Ben sizinle tanışma fırsatı bulmuş şanslılardanım. 🙂 Ama bir de sizinle henüz tanışmamış olanlar için, kendi yolculuklarınızdan biraz söz edebilir misiniz?

Aybers: Herkese merhaba! Çok naziksiniz, biz de sizi tanıdığımız için çok şanslı hissediyoruz. Ben İstanbul doğumlu bir Egeliyim. Baba tarafım 7 kuşak İstanbul, anne tarafım İstanköy, Bodrum, Nazilli… Bir kaptan kızı olarak 5 yaşındayken İstanbul’dan Kuşadası’na taşındık. Ortaokulu bitirene kadar Kuşadası’nda, liseyi İzmir Türk Koleji’nde yatılı olarak okudum. Sonrasında İngiltere’de İşletme-Risk Yönetimi bitirdim ve İstanbul’a döndüm. Farklı sektörlerde kurumsal hayatı tecrübe ettim. Üniversite hayatım boyunca aklımın bir köşesinde hep girişimcilik vardı. Erdem’le hep yaratıcı fikirlerimiz oldu fakat bir türlü cesaretimizi maddi manevi toplayamadık ve bizim fikirlerimizi hayata geçirmiş başka insanları izleyip, ahlanıp vahlandık. Ama sonunda ‘Voilà’. 🙂

Erdem: Merhaba! Ben de İstanbul doğumlu bir Egeliyim. 3 kuşak İstanbulluyuz, gerisi ise tam bir kültür mozaiği, ama bizim de Aybersler gibi kökenimiz Ege’ye, Girit’e dayanıyor. Ben 2 yaşındayken Kuşadası’na taşındık. Liseye kadar Kuşadası’nda okudum. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik, Bahçeşehir Üniversitesi MBA bölümlerini bitirdim. Ben de Aybers gibi hizmet sektörü ve satış alanında sektörlerinin lideri, kurumsal firmalarda çekirdekten yetişerek yönetici pozisyonlarında çalıştım, halen de çalışmaktayım. İlkokul sıralarından beri Aybers ile hep fikirler üretirdik, doğru yer ve doğru zamanda, sonunda: “Voilà”!

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: Instagram / @voilagurme

Şimdi VoilàGurme’ye gelelim… Öncelikle neden ‘Voilà’? Hemen ardından da, çıkış noktanız ne oldu diye soracağım. Nasıl başladı VoilàGurme’nin hikayesi?

Birçoğumuzun bildiği üzere Voilà, Fransızca “burada, işte bu” anlamına geliyor ve aslında uluslararası kabul görmüş, gündelik hayatta bile kullanılan bir kelime. Hatta genelde, gastronomiyi anımsatıyor. Kendi yolculuklarımızı anlatırken bahsettiğimiz üzere bugüne kadar birçok fikir geliştirdik ancak bir türlü gerçekleştiremedik. Voilà ise, yıllar sonra hayata geçirdiğimiz ve bize “budur” dedirten ürün ve marka olduğu için, biz de “Voila” demeyi tercih ettik.

Biz ilkokul birde aynı sıralarda okumaya başlayan ve geçen 27 yılda da paylaşma ve cömertlik paydasında birleşmiş çok yakın iki dost olarak, çevremizde birleştirici ve bir araya getirici karakterlerimizle yer aldık. İlkokul sıralarında müsamere veya doğum günü kutlamalarına ön ayak olduk, bugünlerde ise özel günleri ve hatta zorlu günlerin dahi hep kutluyoruz. Bu organizasyonlarda ise birlikte yaptığımız eşlikçi tabaklarımız her zaman dikkat çekti ve her şey o soru ile başladı: “Bu tabakları nereden satın alıyorsunuz?”. Bu soru üzerine göz göze geldik ve “madem bu kadar iyi görünüyorlar, o zaman bunu herkesle paylaşmalıyız” dedik ve uzun çalışmalar sonucu bugünkü formuna dönüştürerek Voilà dedik. Kutu içeriklerimizi oluşturarak, mutfağımızı bizimle aynı heyecanı paylaşan profesyonel şefimize emanet ettik.

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: Instagram / @voilagurme

VoilàGurme’nin felsefesinden ve motto’sundan da biraz söz etmek istiyorum. Çünkü ben sizleri tanıdığım ve güzel enerjinizi hissettiğim an, ‘evet, VoilàGurme’nin coşkulu karakteri işte buradan geliyor’ diyebildim. Hayatı bir kutlama olarak görüyorsunuz ve bu yarattıklarınıza doğrudan yansıyor bana göre. Biraz da sizden dinleyelim…

Voilà’nın mottosu: “Kutlamaya bahane ara”. Biz her zaman bardağın dolu tarafını görmeyi ve mutlu olmayı seçen, etki edebileceği her problemin çözümünde aktif rol oynayıp, çözüm odaklı tutum benimseyen iki dost olarak, sahip olunan her anın, her şansın ve her değerin kutlanması gerektiğine inanıyoruz. Elbette hayat inişli çıkışlı; biz hayatın inişlerini dahi “hadi kutlayalım” diyerek yumuşatıp, kabullenerek, aslında kutlama felsefesini zaman zaman bir eğlence, zaman zamansa teselli ve motivasyon platformuna oturtuyoruz.

Örneğin en popüler kutlamalarımız doğum günü, yılbaşı, terfi, yeni bir aşk, yeni bir eve taşınma olabilirken, aynı zamanda işten çıkarılma, sevgili tarafından terk edilme, para kaybetme, bir hayal kırıklığı, kötü geçen bir iş günü de olabiliyor! Özetle: “sevgilimden ayrıldım” diye sizi arayan bir arkadaşınıza “hadi bana gel, bunu kutlayalım” demenin büyük bir teselli ve motive edici yanı olduğuna inanıyoruz. Çünkü bugünün zorlukları, yarının “iyi ki”lerine dönüşebiliyor. Aynı zamanda kutlamak için kalabalığa ihtiyaç duymaya gerek yok. Bazen evde tek başınıza bile, sadece sağlıklı olmayı, güzel müzikleri işitebiliyor olmayı, en sevdiğiniz mumları yakıp ayaklarınızı uzatarak kutlamak bile çok anlamlı değil mi? Ek olarak: Kutlamalarda kahkaha da gözyaşı da serbest! 🙂

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: Instagram / @voilagurme

En leziz bölüme geldik: Özenli ve heyecan verici kutularınızdan bahsedeceğiz şimdi! Bir gurme, VoilàGurme’nin kutularını denemek istediğinde onu ne gibi seçenekler bekliyor?

Gurmelerimizi, Kutlama Kutusu 1 – 2 ve 3 olmak üzere 3 farklı boyutta, kutu boyutlarına göre gramaj olarak değişkenlik gösteren 7 çeşit peynir, 4 çeşit şarküteri, çerezler, mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan, göze ve damağa hitap eden, doyurucu ve lezzetli eşlikçi kutuları bekliyor. Müşterilerimizi, müşteriden önce gusto sahibi gurmeler olarak görüyor ve en küçük kutlama kutumuzda dahi, gurmelerimizi dolu dolu peynir ve şarküteri lezzetleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız, gurmelerimizle ticariden önce cömertlik ve paylaşıma dayalı bir gönül bağı kurmak olduğu için bu özenimizi kutularımıza da yansıtmaya çalışıyoruz.

Gurme demişken, sizin ‘gurme’ tanımınızı merak ediyorum. Sizin için ‘gustolu biri olmak’ ne demek?

Gurme, “ağzının tadını bilen, yiyecek içecek uzmanı” olarak tanımlanıyor. Bizim içinse hem ağzının tadını, hem doya doya yaşamayı, hem de kutlamayı bilen, yiyecek içecek uzmanlığını hayatının diğer alanlarına da uygulamayı tercih eden kişiler anlamına geliyor. Gustolu biri olmak da, bu tercihlerini rafine zevkleriyle bütünleştirenleri temsil ediyor.

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: İrem Bali

Kutularınızı çok ince ve kaliteli detaylarla tamamlıyorsunuz: Elma marmelatınızı bahçenizden topladığınız elmalar ile kendiniz yapıyorsunuz örneğin. Ya da kutularla birlikte ev yapımı ekmeğinizi hediye ediyorsunuz. Detaylarını sizden dinleyelim mi?

Kutularımızda bahçemizden topladığımız elmalarımızla yaptığımız, karanfil ve tarçın notaları baskın, leziz elma marmelatımız bulunuyor. Ev yapımı ekmeğimizi ise hediye olarak sunuyoruz. Elma marmelatı küflü peynirlerimizin üzerine sürülüp pate yapıldığında, ekmeğimiz ise keçi büş peyniri ile muhteşem bir uyum sağlıyor. Bir yandan da yeni oluşturacağımız kutularımız için, şefimiz yeni reçeteler denemeye devam ediyor.

Peynir ve şarküteri ürünlerimiz ise büyüdüğümüz topraklar olan Ege’nin en seçkin mandıralarından günlük olarak temin ediliyor. Bu sayede hem yerli üretime destek vermiş oluyor, hem de gurmelerimizle samimiyete dayalı paylaşımımızı sağlayan en uygun fiyatlandırma seçeneklerimizi sunabiliyoruz. Bir detay daha: kutlamalarımızda dinlediğimiz çalma listelerimizi de Spotify @voilagurme hesabımız üzerinden gurmelerimizle paylaşıp göze, damağa olduğu kadar kulaklara da hitap etmeye çalışıyoruz. 🙂

VoilàGurme
VoilàGurme | Fotoğraf: Instagram / @voilagurme

VoilàGurme çok kısa zamanda birçok gurme ile buluştu ve bahsettiğiniz üzere samimiyet, paylaşım ve cömertlik üzerine, alışverişten ziyade bir kültürün oluşumuna hizmet ediyor gibi görünüyor. Siz Voila’nın hedefi ve vizyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Çok kısa zamanda gördüğümüz ilgi bizi çok mutlu etti. Daha da önemlisi, gurmelerimizin kutlamalarına eşlik ederek aldığımız samimiyet dolu geri dönüşler bizi motive ediyor. Hayalimiz, VoilàGurme’yi kutlama kutuları ile sınırlı tutmayıp, gusto sahibi kişilerin en kapsamlı gurme platformu haline dönüştürmek. Aynı zamanda paydaşlarımıza, yerli üreticimize ve ülkemizin zenginliklerine kazan-kazan ilkesiyle fayda sağlamak.

Son olarak, her girişimcinin geçtiği gibi sizin de geçtiğiniz veya geçmekte olduğunuz zorlu yollar vardır elbet. Kendi yaratıcı fikirlerini henüz hayata geçirmemiş, belki cesaretini toplamakta zorlanan okuyucularımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı? Sizin samimiyet ve ilham dolu yolculuğunuz onlara da ışık olacaktır, eminim…

Kurumsal hayatlarımızda 10 senenin üzerinde tecrübelerimiz olsa da, girişimcilikte biz de henüz yeniyiz. Sanırız günümüzde birçok kişi, muhteşem fikirlere sahip olup, nasıl, ne zaman ve kimlerle yapacağını bilemediği için fikirlerini hayata geçirmekte zorlanıyor. Tıpkı bizim de tecrübe ettiğimiz gibi. Bizim metodumuz, fikrimizin, kendi hayatımızda hali hazırda uyguladığımız, inandığımız ve aşkla yaptığımız bir ürünü paylaşmak, bunu en güvendiğimiz kişilerle yapmak ve eğitimlerini aldığımız bilimsel metodlar üzerine kurmuş olmak – ancak hepsinden önce samimiyet. Aksi ispat edilene kadar, biz de aynısını önerebiliriz! 🙂

Çok teşekkürler!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @voilagurme

İlginizi çekebilir: Gamze Türker’den Şarküteri Tabağı