Yılın en keyifli ve renkli dönemi olan Noel keşke daha uzun sürse diye düşünenlerden misiniz? Noel ruhunu bütün bir ay boyunca yaşamanın yanı sıra tüm yıl hissedebileceğiniz bir mekân arıyorsanız artık yeni durağınız: Belgrad’daki Vuk’un Noel Köşesi! 

Vuk’un Noel Köşesi | Fotoğraf: Yaprak Civan

Aralık’ın gelmesi ile dünyanın dört bir yanında sokakları, alışveriş yerlerini, kafe ve restoranları saran yılbaşı ruhu; yılın en renkli ve coşkulu zamanı. Her yerden yükselen zencefilli kurabiye, sıcak şarap ve çikolata kokusu, kurulan ahşap Noel pazarları ve neşeli müzikler… Bunlara kim hayır diyebilir bilmiyorum. Peki ya Noel ruhunu bütün bir ay boyunca yaşamanın yanında tüm bir yıl hissedebilmenin mümkün olduğu bir yer söylesem? İçinizi bir heyecan kapladıysa rota belli: Vukov božićni kutak yani Vuk’un Noel Köşesi!

Belgrad’ın İlk Noel Mağazası

Vuk’un Noel Köşesi
Vuk’un Noel Köşesi | Fotoğraf: Yaprak Civan

Belgrad’da TC Galerija Alışveriş Merkezi’nin giriş katındaki Vukov božićni kutak (Vuk’un Noel Köşesi), Belgrad halkına peri masalı yaşatma amacıyla kurulmuş nefis bir Noel mağazası. Belgrad’ın ilk ve tek Noel konseptli dükkânı olarak, Noel ruhunu tüm bir yıla yaymak isteyen ve her detayına ayrı önem verilmiş bu büyüleyici mekân, hem çocuklara hem de yetişkinlere bir masalın veya Noel filminin ana karakteri gibi hissettirmeyi çok iyi başarıyor. Vuk’un Noel Köşesi, organizatör ve sertifikalı Noel uzmanı Vuk Tomić’in çocukluk hayallerinin gerçeğe dönüştüğü bir yer. Kendisinden daha sonra bahsedeceğim fakat öncesinde bu masalsı mekândan bahsetmek istiyorum. 

Noel ile alakalı şeyleri seven herkesin ilgisini çekebilecek Vuk’un Noel Köşesi’nde ziyaretçileri ilk olarak Kurşun Asker kostümlü satış elemanları karşılıyor. Eşsiz yılbaşı süslemeleriyle bezenmiş dev Noel ağaçları, dükkânın tavanında adeta atlı karınca gibi dönen geyik figürü daha mekâna adım atar atmaz insanı büyülüyor!

Vuk’un Noel Köşesi | Fotoğraf: Yaprak Civan

Noel ağaçları, nadir yılbaşı süslemeleri, çok çeşitli dekorasyonlar ve ampullerin bulunduğu Vuk’un Noel Köşesi’ndeki süslemelerin özel yanı, her birinin rengârenk el işçiliği olması. Dükkanda gördüğünüz her parça Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya ve İtalya gibi farklı ülkelerden özenle seçilip getiriliyor. Tamamen ahşaptan yapılmış ayıcıklar ve Kurşun Askerler’in yanı sıra, Almanya ve Polonya’dan getirilen parçalar özellikle dikkat çekiyor. (İlk el yapımı ve el boyaması cam toplar önce Almanya’da sonra Polonya’da başlıyor. Bu gelenek hâlâ her iki ülkede de devam ediyor ve günümüzde cam Noel süslemelerinde her ikisi de öncü durumda.) 

Vuk’un Noel Köşesi
Vuk’un Noel Köşesi | Fotoğraf: Yaprak Civan

Belgrad’ın tek Noel konseptli dükkânı toplamda sekiz farklı tematik bölüme ayrılıyor: Ballet Garden, Elf on the Shelf, Candy Land, Frozen Gold, Miracle Forest, Neon Show ve Christmas at Home. Kategori isimlerinden, mağaza içinde ne var ne yok aşağı yukarı anlamak mümkün. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan bu mağazada, bugüne dek olan en favori yılbaşı süslemesini bulacağınıza eminim! Geleneksel top süslemeler, elfler, orman perileri ve balerinler gibi geleneksel ve vintage parçalar ile Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndan fırlamış şekerlemeli, donut’lı ve cupcake’li figürler…

Çeşitli ülkelerden getirilen klasik Noel ağaçlarının yanı sıra, sizi peri masalında olduğunuza kolaylıkla ikna edebilecek hareket eden bir Noel ağacı da yer alıyor burada. Kırmızı, yeşil ve altın rengi gibi geleneksel renkler her ne kadar mağaza geneline yayılmış olsa da dekorasyonda dinamik bir etki yaratan mavi, mor ve pembeler de dört bir yanda! 

Minik bir not: Kadın gücünden doğan, etkileyici el işçiliğine sahip çevre dostu mumlar üreten Belgradlı marka Ketlimóns’un mis kokulu, kış ve Noel temalı mumlarına göz atın mutlaka!

Noel Lezzetleri

Vuk’un Noel Köşesi
Vuk’un Noel Köşesi | Fotoğraf: Yaprak Civan

Noel ruhunun olmazsa olmazı sıcak şarap ve sıcak çikolata! Vuk’un Noel Köşesi, her ne kadar Noel dükkânı olarak hizmet verse de birkaç masasıyla kafe görevi de üstleniyor. Sıcak çikolata çeşitleri ile kahve, sıcak şarap ve Noel temalı tatlılar bulunuyor menüsünde. Bir film sahnesi gibi dekore edilmiş bu masalsı ortamda oturup bol krem şantili, marshmallow’lu lezzetli bir sıcak çikolata içmek yalnızca Noel sezonunda değil, tüm bir yıl mümkün Vuk’un Noel Köşesi’nde! Üstelik birbirinden güzel Noel konseptli cup’lardan satın almak isterseniz dükkan raflarına göz atmanız yeterli. 

Minik bir not: Limitli masaya servis yapıldığı için yoğun sezonda sırada bekleme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Buna göre hazırlıklı olmanızı öneririm! 

Sertifikalı Noel Uzmanı Vuk Tomić

Gelelim Belgrad’da peri masalı yaşatan Vuk Tomić’e. Vuk, Belgrad medyasında bilinen isimlerden. Sebebi, yaklaşık 20 yıldır her Noel’de Voždovac’taki (Belgrad’da bir mahalle) aile evini benzersiz bir şekilde süslemesi, büyüleyici ışıklandırmalarla donatması. Pek çok insanın fotoğraf çekilmek için ziyaret ettiği ev, 2005 senesinde “Belgrad’da En Güzel Dekore Edilmiş Ev” ödülünü dahi almış. (Gittik gördük: Şu anda maalesef evi yıkmışlar, yerine başka bina dikiliyor.)

Vuk, çocuk yaştan itibaren evlerinin çatısına çıkarak adeta örümcek gibi tüm binayı yaklaşık bir haftada süslüyormuş. İş hayatında yıllarca etkinlik ve organizasyon yöneticisi olarak çalıştıktan sonra işini bırakmış ve hayalleri için kollarını sıvamış. En büyük zaafı Noel ve ışıklandırma olduğu için aydınlatma dekorasyonu yapan “Sijalica(Sırpça ampul demek) şirketini kurup özellikle Noel temasıyla hizmet vermeye başlamış. 

Çevresindekiler her ne kadar “Noel ağacı mı süsleyeceksin?” diyerek Vuk’un asıl işinin bu olacağına inanmaya zorlansa da şirketi kurduktan sonra bir yıl içinde 200’den fazla Noel ağacı süslemiş. Hyatt Regency Belgrad’ın Noel süslemeleri ve Belgrad’ın Noel periyodunda en ilgi çeken kafelerinden Kralja Petra’daki Kafeterija Magazin 1907 onun elinden çıkma mesela! 

Yıllarca süslenen aile evi, onlarca ağaç ve dükkân süslemesi derken, Vuk Tomić en sonunda Belgrad’ın ilk Noel mağazası olan Vuk’un Noel Köşesi’ni açarak Evde Tek Başına filmindeki Duncan’s Toy Chest gibi bir mağazaya sahip olma hayalini de başarıyor!

Zimska Bajka

Zimska Bajka | Fotoğraf: Belgrade Waterfront

Zimska Bajka yani Belgrad’ın Winter Wonderland’i, Vuk Tomić’in en büyük projelerinden biri. Amaç Avrupa’daki Noel pazarlarını Belgrad’a getirmek. Belgrad her ne kadar Balkanlar’ın en büyük şehri olsa da ne yazık ki burada Noel ruhu hayli zayıf. Bu sebeple şehrin en büyük Noel pazarı olarak Zimska Bajka’ya büyük görev düşüyor! 

Savski Park içindeki Zimska Bajka göz alıcı ışıklandırmalara ve rengârenk süslemelere sahip. Bunların hepsi Vuk ve ekibi tarafından yaklaşık 12 günde tamamlanmış. Güzel kokuların yükseldiği gastronomi noktaları, bolca fotoğraf çekilmek isteyeceğiniz alanlar, buz pateni pisti ve etkinliklerin düzenlendiği bir sahne yer alıyor Zimska Bajka’da. Eski Yeni Yıl’a kadar olan süreçte hemen hemen her gün konserler veya Noel temalı film gösterimleri düzenleniyor. 

Sırbistan nüfusu ağırlıklı olarak Ortodoks olduğu için, ülkede Eski Yeni Yıl da kutlanıyor. Bu sebeple Noel ve Yeni Yıl ruhu Belgrad’da daha uzun sürüyor! Aralık ayından Ocak ortasına kadar olan periyotta Belgrad’ı ziyaret ediyorsanız Vuk’un Noel Köşesi ile Zimska Bajka’yı da görmenizi öneririm. Zaten ikisi arasında yürüyüş mesafesi yalnızca beş dakika!

Kapak Fotoğrafı: Yaprak Civan

İlginizi çekebilir: Yaprak Civan’dan Nicoletta Ceccoli