Tayland, dünya genelinde en güzel mimarı tapınaklara ev sahipliği yapması ile mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında ön sıralarda yer alıyor. Şimdi bahsedeceğim gizemli tapınak biraz gözlerden uzak kalmış ve terk edilmiş hissi uyandıran bir tapınak olmakla birlikte; mimari yapısıyla kendisine hayran bıraktırıyor ve sanki bir ejderha tarafından ele geçirilmiş gibi duruyor. Bu tapınağın adı: Wat Samphran.

Konum

Wat Samphran Tapınağı
Wat Samphran Tapınağı | Fotoğraf: Cultural Heritage Online

Wat Samphran Tapınağı‘nı gizemli yapan, bu tapınağın ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmemesi. Buddha heykeli dahil olmak üzere çarpıcı heykellerle ve türbelerle dolu bu tapınak hakkında bilinen şey ise: 80 metre yüksekliği ve 17 kattan ibaret olması. Tarihi tapınak, ilk kez 1985 yılında kayıtlara geçmiş. 

Bangkok’tan 40 km uzakta yer alan tapınak, gözlerden uzak olmasıyla bizlere terk edilmiş hissi veriyor. Tapınağın zirvesine, en tepeye ulaşmak için merdivenleri kullanabilirsiniz veya yürümeyi tercih ederek, tünelden de zirveye ulaşabilirsiniz. Yani zirveye giden yol ejderhanın içinden geçiyor! Ve en sonunda karşınızda tüm şehrin o mükemmel manzarasını buluyorsunuz.

Wat Samphran Tapınağı
Wat Samphran Tapınağı | Fotoğraf: Flickr

Eğer bir gün Bangkok’a gider ve Wat Samphran’ı görme şansınız olursa, buraya toplu taşımalarla veya taksiyle ulaşabilirisiniz. Tapınağın çalışma saatleri 06.00-18.00 arası ve giriş tamamen ücretsiz. Bir zorunluluk yok; ama dilerseniz tapınak için kırmızı kurdele ya da portakal çiçeği çelengi bağışında da bulunabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: NTV

İlginizi çekebilir: Selin Mutafoğlu’dan “Pattaya ve Bangkok”