Who Am I – Kein System Ist Sicher, kendini kanıtlamak isteyen bir hacker grubunun yaptıkları eylemler sonucunda bulaştıkları belayı akıl dolu bir incelikte anlatan, gözlerinizi bile kırpmadan izleyeceğiniz harika bir yapım.

Who Am I
Who Am I

Minions ve The Transporter Refueled gibi reklamı sıkça yapılan, belli kesimlerce de beklenen filmlere karşın bu haftanın en güçlü, sinematografik değeri en yüksek yapım Who Am I – Kein System Ist Sicher.

Who Am I
Who Am I

İlk bakışta her ne kadar eski yapımlara göndermelerle doldurulmuş sıradan bir aksiyon gibi görünse de en azından benim gördüğüm kadarıyla film aksiyonun yanında daha derin mevzulara da temas ediyor. Gerek hikayesi, gerek karakterleri gerekse de senaryosundaki ince zekasıyla izleyiciye 102 dakika boyunca temposu hiç düşmeyen bir macera sunmanın yanı sıra duyduğumuz, bildiğimiz fakat deneyimleyemediğimiz bir dünyanı bize –küçük abartılarla da olsa– tattırıyor. Fakat bunların yanında bana kalırsa asıl mevzu gücün insanı nasıl değiştirdiğine dair dokunuşu.

Who Am I
Who Am I

Zira bir hackerın sahip olduğu yeteneklerin aslında büyük bir güç olduğunu anlaması üzerine inşa edilmiş bir yapım. Ve belki de en önemlisi, filmin geek kavramına yüklediği anlamlar. Kalıplaşmış olarak geek kavramını insanların aklına dünyadan kendini soyutlamış ve sanal dünyada kendine kimlik arayan/bulan kişileri getirtiyor, hani bugün ezik olarak da nitelendirilen bir grup insanlar topluluğu. Fakat filmdeki bilgisayar dahilerinin özgüveni, gerçek dünyadaki etkinliği göz önünde bulundurulduğunda artık o eski kalıpların dışına çıkıldığı gösteriliyor. Bu noktada gücün rolünü de vurgulayan film her ne kadar sinema tarihinde büyük rolü olan yapımlardan olmayacaksa da en azından belli bir kalite düzeyinin üstünde seyrediyor.

Haftanın en güçlü ve izlemesi en keyifli olan Who Am I – Kein System Ist Sicher filmini izlemek için Başka Sinema gösterimleri de seçenekler arasında, unutturmadan.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: İzi Deventurero’dan “İnceleme: Alman Sineması