Konum

Son dönemin popüler destinasyonlarından biri olan Galataport’a muhakkak yolunuz düşmüştür. Gerek yeme içme gerekse mağaza ve aktiviteleriyle İstanbulluların uğrak mekanlarından biri haline gelmiş durumda. Daha önce birçok kez İstinye şubesine gittiğimiz YADA Sushi’nin de ikinci mekanını açtığını Galataport’a açtığını duyunca apar topar uçaktan inip ayağımızın tozuyla mekana koştuk. Deneyimlerimize başlamadan önce önemli bir bilgi aktarmak istiyorum size. Restoran, bütün insan kalabalığının olduğu hat üzerinde değil; o yüzden gidince göreceksiniz ki o kalabalığın ve koşuşturmanın içerisinde kendisini çok sakin ve huzurlu bir lokasyona konumlandırmış. Avluda bulunan merdivenlerden bir üst kata çıkıyorsunuz ve kendinizi çok sevdiğiniz, ailenizden biri olarak gördüğünüz YADA Sushi’nin kollarına bırakıyorsunuz.

Menüsüne imza lezzetlerin yanı sıra yeni lezzetler de eklenmiş. Bütün hepsini deneme fırsatımız olmasa da denediklerimizin tümü ayrı ayrı fenomen olmaya aday bizce. Önden her zamanki gibi aperatif lezzetlerle başladık. Edamame zaten YADA’ya gittiğimizde olmazsa olmazımız. Yanına ise Popcorn Shrimp, Sake Nigiri ve Crab Ball söyledik. Popcorn shrimp, tempura karidesin frenk soğanı ve acılı sarımsaklı mayonez ile lezzet bombardımanı oluşturması ile geliyor. Kısacası muhteşem üçlü.

YADA
YADA, Crab Ball- Edamame-Dynamite Schrimp | Fotoğraf: Caglar Inceoglu

Crab Ball olarak menüye eklenen lokum gibi lezzet ise ahtopot, deniz tarağı ve kalamar birleşiminin üzerinde avokado kombinasyonu olarak servis ediliyor. Başlangıçların assolisti ise sake nigiriydi. Masaya bir gelişi, lezzetin bir sunumu vardı ki sanırsanız Zeki Müren dumanlar arasında sahneye çıkıyor. Lezzetine zaten kelimeler kifayetsiz kalır. Bu lezzetimiz ise somon bazlı olarak servis ediliyor.

bb339743-2b56-4080-91c5-878a5620479d
YADA, Sake Nigiri | Fotoğraf: Pelin Zorlu Inceoglu

Başlangıçlarımızı tamamladıktan sonra yaklaşık on yıllık sevgililerimizi yani Ebi Snow ve Volcano sushi’lerimiz söyledik. Yazının başında bahsetmiş olduğumuz imza lezzetler, işte bu iki arkadaş oluyor. Japon mutfağını sevmeyen insanları bile kendine aşık edebilecek kadar lezzetliler. On porsiyon sipariş verseniz de gıdım bıkmazsınız. Son olarak ise kapanışımızı Crispy Red Chicken sipariş vererek yaptık. Acı-tatlı dengesi çok güzel bir şekilde ayarlanmış. Ne ağzınız yanıyor ne de tatlımsı tadı sizi bayıyor. Kısacası 10 numara bir tavuk.

fa41d686-fc39-4063-af24-8d0cda31af18
YADA | Fotoğraf: Pelin Zorlu Inceoglu

Son olarak ambiyansa da değinmek gerekir ki; akşam saatlerinde açık alanı çok güzel bir ambiyans yaşatıyor insana. İş sonrası günün yorgunluğunu atmak ve hafta sonu güzel vakit geçirmek isterseniz bir an önce rotanızı Galataport’ta bulunan YADA Suşhi’ye çevirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Gidecek olanlara şimdiden afiyet olsun!

Kapak Fotoğrafı: Pelin Zorlu Inceoglu

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’da Uzak Doğu Restoranlarının Peşinde