Şehre yakın kaçış rotaları oluşturup, yalnızca birkaç saat yol giderek her şeyden uzaklaşmış gibi hissetmeyi çok seviyorum. Bu anlamda Yalova güzel bir alternatif. Üstüne üstlük burada birçok nitelikli mekan da açılmış. Biz de günübirlik gidip bu mekanlardan ikisini keşfediyoruz. Keyifli bir gün oluyor!

Botanic Sera | Fotoğraf: Naz Kavas

Yalova, İstanbul’dan 94 km uzaklıkta. Yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bir yol gittikten sonra Yalova’ya varmış oluyorsunuz. Feribotla gitme seçeneği de var ki; saatlerinizi uydurabilirseniz gayet mantıklı bir seçenek diyebiliriz. Şehre bu kadar yakın olup; bir yandan da farklı ve güzel mekanları barındırması itibari ile uzun süredir radarımdaydı Yalova. İşlerimizi ayarlayıp Hafta içi bir gün kaçtık ve rotamızda olan iki mekanı keşfettik.

theMagger Banner
Advertisement

Yalova Mekan Önerileri

Botanic Sera

Botanic Sera | Fotoğraf: Naz Kavas

Botanic Sera, bir bitki & seramik & kahve dükkanı. İçeri girdiğinizde gözlerinize inanamayacağınız denli farklı ve kendine has bir yer. Ben burayı Berlin’deki büyük kahve dükkanlarına benzettim. Kocaman bir alanı var. Bir Kısmında seramik workshoplarının yapıldığı masa ve oluşturulan eserler, orta kısımda satılan çeşit çeşit büyük, küçük bitkiler, en sağ tarafta ise ufak ve tatlı bir oturma alanıyla kahvelerin hazırlandığı bölüm…. Gerçekten çok fotojenik bir ortam oluşturulmuş. Pembe ve yeşil rengin hakimiyetindeki mekanda oturup kahve içip tatlı yemeden önce resmen bir sergi alanı geziyor gibi mekanın her yanını inceliyoruz. Satın alabileceğiniz bitkiler gerçekten harika. Fiyat olarak da İstanbul’dan epey farklı. Sadece bu bitkileri görmek ve almak için dahi buraya gelebilecekken, bir de seramik yapılan alanı keşfetmek büyük keyif. Fırından yeni çıkan eserler sergileniyor. Botanic Sera’nın Instagram hesabından workshop tarihlerini takip edip, katılım sağlayabilirsiniz. Her şey bir yana sadece o leziz tatlılar ve kahveler eşliğinde mekanın nabzını tutup, huzurlu saatler geçirmek için dahi burayı tercih edebilirsiniz. Botanic Sera, pazartesi hariç her gün 10:00-22:30 saatleri arasında açık.

Hidden Back

theMagger Banner

Hidden Back | Fotoğraf: Naz Kavas

Hidden Back, Yalova merkezde, çarşının içinde bulunuyor. Pek çok yeme-içme mekanının bulunduğu çarşının içinden geçip Hidden Back’e geldiğinizde yanılıp ön kısımdaki masalarda oturmayın. Muhakkak içeri girin. İçerde gizli bir vaha var diyebiliriz. Biraz yürüyünce kapılar kocaman bir bahçeye açılıyor, iç Kısım ise çok şık, modern ve beyaz rengin hakimiyetinde son dönemin popülerleşen dekoratif öğelerinden nişlerle ve heykellerle dolu bir coffeeshop ambiyansında. Gerçekten sürprizli bir mekan diyebiliriz. Şahsen bugüne kadar yediğim en iyi kremalı tavuklardan birini burada yediğimi söyleyebilirim. Kendilerini Lokal bir yemek alanı olarak da tanımlayan mekan bir coffeeshop olmanın da ötesinde; ancak ben kahve-tatlı veya kruvasan keyfine geldim derseniz, girişteki iştah açıcı tatlılardan birini seçin ve o harika bahçesinde oturup deneyimleyin. Yemek menüsünde Salatalar, makarnalar, ana yemekler, pizzalar ve tatlılar var. Tatlılar arasında en sevilen seçenekler, Karamelli ıslak kek, brownie ve cheesecake çeşitleri. Her gün 09:00-01:00 arasında açık olan Hidden Back’e Yalova’ya gelen herkes uğramalı bana kalırsa!

Hidden Back | Fotoğraf: Naz Kavas

Bonus: Biz gittiğimizde kapalı olan; ancak şuan tekrar açılan Garden Life Ristorante’yi mutlaka bu rotaya ekleyin. Burası enfes bir bahçesi olan bir İtalyan restoranı. Biz uğradık, bahçeyi görüp kapalı olduğunu fark ederek dönmek durumunda kaldık; ancak yalnızca bu restoran için tekrar Yalova’ya gideceğim. Özellikle Trüflü Makarna ve pizza çeşitlerini fazlasıyla merak ediyorum!

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Leyla

theMagger Banner