Bizi dönüşüm içinde bırakan bu yıla, yaşama anlayış katan bir yazar olan Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Günahın Üç Rengi” kitabıyla başladım ve ardından Dünyanın Uyanışı, Ben Orada Değildim Üstelik Siz de Yoktunuz kitaplarıyla devam ettim. Bu kitapların bendeki izini sizinle paylaşmak istiyorum.

Günahın Üç Rengi, Gülseren Budayıcıoğlu

Günahın Üç Rengi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları arasında okumadığım tek kitaptı. Onun kitaplarını genellikle hayatın dönüm noktalarında okuyorum. Hepimizin hayatında olan bu noktalar adeta bir doğum sancısıyla geçerken onun sözcükleri durumu anlamamızı sağlıyor ve dingin bir kavrayış başlıyor.

Günahın Üç Rengi kitabının sonuna doğru yaşamın, bağlantılarıyla ne kadar şaşırtıcı olduğu bir kere daha ortaya koyuluyor. Sanki evrendeki her şey birbirine bağlı, her şey ve herkes birbirinin enerjisi ve yörüngesi ile ilerliyor; tıpkı boşluksuz bir uzay gibi… Kitapta varolan karakterler uzak açılar gibi görünse de, onların bir duygusunda, bir tavrında insan mutlaka kendini buluyor.

Bir diğer temel fark ediş ise Gülseren Budayıcıoğlu’nun her kitabında işlediği “kader motifi” konusu. Hayatımızda tekrar eden motifleri incelemeye başladığımızda aynı zamanda bir psikolog olan Gülseren Budayıcıoğlu’nun tarif ettiği durumu analiz edip anlayabiliyoruz. 

Kitabı satın almak için tıklayın.

Dünyanın Uyanışı, Şengül Boybaş

Kendini bulmak demişken, Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı kitabı tam olarak da bunun yolculuğu anlatıyor aslında; bir varlık serüveni… Her ne kadar dizisiyle bağlantılar kurarak okusam da, kitaptaki varlık süreci, insanın kaderiyle ilişkisi, insanın dünya ile ilişkisi çok farkındalıklı işlenmiş diyebilirim. Sözcüklere inanan biri olarak, sözcüklerin bende bir okyanus etkisi yarattığını da söyleyebilirim. Toprak ve tarih ile yoğrulmuş bu hikaye, kendi yolculuğunuza ayna tutacak sorular doğuruyor. Kitapta beni en çok etkileyen mottolarsa şunlar oldu: “İşinde değil, içinde terfi et!” ve “Yaşamın içinde korku olabilir ama korkunun içinde bir yaşam asla!”

Kitabı satın almak için tıklayın.

Ben Orada Değildim Üstelik Siz de Yoktunuz, Burak Aksak

Beni başka bir yolculuğa çıkaran kitap ise Burak Aksak’ın “Ben Orada Değildim Üstelik Siz de Yoktunuz” kitabı oldu. Kitabı okurken her hikayede kendi yaşantınızın bir köşesinde mutlaka gördüğünüz bir çaresizliği hatırlıyorsunuz. İçimdeki ses; “Evet ya, doğru!” diye tekrarlıyor kitabı okurken. Hüzün kırığı hikayeler bunlar, bir kabul süreci. Bazen bir diyarda bazen de günümüz İstanbul’unda geçen öyküler sadece bir kalbi anlatıyor, bir kalbin dünyadaki anlarını…

Kitabı satın almak için tıklayın.

Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inandığım enerji evreninde, okuduğum, öğrendiğim, izlediğim her şeyin birleştiğine inanıyorum. Sanırım benliğimizde biriken ve bizi inşa eden şeyler, tam olarak da bu birleşimler. Sözcük evrenimdeki bağlantılardan bütünlükler… Hayata katkısı olsun! 

Kapak fotoğrafı: Instagram / @piratestealingbooks

İlginizi çekebilir: BiblioMagger’dan Kitap Önerileri