Daha fazla seyahat etmek, keşfetmek, dünyaya ve çevremizdekilere iyi gelecek tercihler yapmak… Kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmek adına sürekli çalışıyor olsak da günümüzün hızlı değişen dünyasında güvende hissedeceğimiz yeni yollara, alternatif çözümlere ihtiyaç duyuyoruz.  Tam da bu sebeple artık gündelik sohbetlerimize yeni keşfettiğimiz çağdaş sanatçılar, merak ettiğimiz filmler, konuk olduğumuz şef sofraları kadar bizi güvende hissettirirken daha fazla hayal kurmamız için teşvik eden farklı yatırım yolları da dahil oluyor. O zaman bugünden geleceğe doğru yatırım alternatiflerine yakından bakmaya ve kendi hayat tarzlarımızı en çok yansıtacak yeni yatırım yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

Yatırım Dünyasında En Çok Konuşulanlar | Fotoğraf: Roberto Junior – unsplash.com

Amerikalı başarılı yatırımcı John C. Bogle, bir cümlesinde yatırımda iş hayatında çalıştığınızdan fazlasını kazanabileceğinizi ifade eder. Bu ifade, çalışma hayatında önceliğine tutkularını ve hedeflerini koyarken kendini gerçekleştirmek, daha iyi bir hayat tarzına ulaşmak isteyenlere farklı yatırım yollarını keşfetmeleri için göz kırpar. Tutkularımızı ve hedeflerimizi desteklemek için yeni adımlar attığımız bu dönemde biz, bir kişisel gelişim yolunun da yatırımdan geçtiğine inanıyoruz. Tam da bu sebepten ötürü dünyanın yatırım alanında hangi alternatifleri konuştuğunuzu araştırıyoruz!

Yatırımda Gündemi Takip Etmek Neden Önemli?

Güncel yatırım alternatiflerini takip etmek yatırımcılara gelecekteki fırsatları erken fark etmek, yatırımın potansiyel risklerini azaltmak, yatırım portföyünü genişletmek gibi uzun vadede kazançlı sonuçlar getirebilecek ön görüler sunuyor. Uzmanlar, yeni yatırıma başlayacak kişilerin veya yatırım portföyünü genişletmek isteyenlerin uzmanlar ile çalışmasının önemini altını çizerek vurguluyor.

Bugünün Yatırım Stratejileri

Geçtiğimiz sene uzmanlar, 2022’de artan enflasyonların 2023 yılı yatırımcılarına sabırlı ve seçici olmalarının önemini gösterdiğini belirtmişti. 2023 yılında yatırım trendleri için belirlenen stratejilerde belirsiz bir ekonomik durumda uzun vadeli kazançlar sağlamak adına daha çeşitli yatırım yapmak, yatırımları elde tutmak ve gelişmekte olan piyasalara dikkat etmek ön plana çıkmıştı. 2023 yılının ilk altı ayına özel yapılan güncel değerlendirmelere bakıldığında ise piyasa dalgalanmalarının yüksek olduğu yeni bir rejimin başlama ihtimali dikkat çekiyor. Altı aylık analiz raporu, 2022 yılının sonunda enflasyonlara dayalı belirlenen “sabırlı ve seçici” yatırım stratejisi ile paralellik gösteriyor.

2023’ün Öne Çıkan Yatırım Fikirleri

Yenilenebilir Enerji Kaynakları | Fotoğraf: Karsten Würth – unsplash.com

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Gündelik hayatımızda etkilerini daha fazla görmeye başladığımız iklim krizi, yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecek için önemini gösteriyor. Özellikle tüketici davranışlarının sürdürülebilir ve temiz bir enerjiye kaydığı gözlemlenirken yenilenebilir enerji kaynakları 2023 ve gelecek için yatırım fikirleri arasında ön plana çıkıyor. Devlet teşviklerinin, elektrikli araç pazarlarında rekabetin artması ve fosil yakıtlara bağlılığın azaltılmasının istenmesi yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırım alanında ivmesini hızlandırıyor. 2023 yılında yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları üzerine gerçekleşen konuşmalar arasında pil depolama, elektronik araçlar, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi seçenekler sıkça karşımıza çıkıyor.

Etki Odaklı Yatırımlar | Fotoğraf: Joel Muniz – unsplash.com

Etki Odaklı Yatırımlar

Özellikle iklim krizinin etkileri ile daha popüler etki odaklı yatırımlar, sosyal ve çevresel yarar sağlarken finansal bir kazanç bekleyen yatırım türlerini kapsıyor. Etki odaklı yatırımlar; iklim krizini veya kuraklığı teknolojik çözümler ile azaltma gibi konulara odaklanabiliyor. Bu yatırımlar, yatırımcılar ve tüketiciler ile kurduğu şeffaf iletişimden dolayı güvenilir bir ortam sağlarken uzun vadeli yeni bir kazanç yolu olarak görülüyor. Bu noktada sizler için hazırladığımız Sürdürülebilir Yatırım Rehberi’ne mutlaka göz atın.

Yapay Zekâ | Fotoğraf: Steve Johnson

Yapay Zekâ

Artan teknolojik gelişmeler, yapay zekânın gelecekte sağlık, finans, ulaşım ve daha birçok sektörde etkin bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Yapay zekâ ile tüketici davranışlarının daha hızlı saptanabileceği, sağlıkta yeni çözümler geliştirilebileceği, şirketler için daha verimli stratejiler belirlenebileceği düşünülüyor.

Alternatif Yatırımlar | Fotoğraf: Nick Pryde

Alternatif Yatırımlar

Söz konusu yatırım olduğunda çoğu zaman aklımıza hisse senetleri ve tahviller geliyor olsa da yatırım dünyası 2023 yılında birçok alternatif yatırım seçeneğini de konuşuyor. Alternatif yatırımlar dendiği zaman; özel sermaye, risk sermayesi, riskten korunma fonları, yönetilen vadeli işlemler, sanat ve antika yatırımları gibi geleneksel varlık kategorilerine girmeyen yatırım yolları konuşulurken altın, emlak gibi yatırımlar da sıklıkla gündemde yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Odea’dan Sanat Yatırımı  

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili | Fotoğraf: Monstera Production – pexels.com

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili

Bono ve Tahviller, yatırım tercihleri arasında güvenli yollardan biri olarak kabul ediliyor. Bono ve tahvil; her bütçeye ulaşılabilir bir tercih sunduğu için yeni yatırımcılar ve ön görülebilirliği yüksek olduğu için portföyüne güvenilir yollar da eklemek isteyen yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Bonolar, maksimum on iki aylık bir vade seçeneği sunduğu için kısa dönemli yatırımlar arasında yer alırken devlet tahvilleri bir yıl ve bir yıldan uzun vadeli yatırım araçları arasında yer alıyor.

Geleceğin Yatırım Stratejileri

Kazançlı yatırımlar yapabilmek için geleceğe yönelik stratejiler belirlemek önem taşıyor. Uzmanlar geleceğe yönelik stratejileri belirlerken potansiyel değişimleri ön planda tutarak risk analizlerini hesaplıyor. Swing Analisti Cory Mitchell’a göre geleceğin yatırım alternatiflerinde ekonomik aktiviteler, devletlerin politikaları ve market katılıcımları önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden de geleceğin yatırım stratejilerine odaklanırken gündemi takip etmek ve uzmanlar ile çalışmak önem taşıyor. Morgan Stanley’nin uzmanları ise otomatikleşen dünyaya uyum sağlayacak teknolojik yatırımları, sağlık sektörünü ve sürdürülebilir enerji kaynaklarını gelecek için yakından takip ediyor.

Yatırım Dünyasının Radarındakiler yazımızda dünyanın yatırım hakkında en fazla konuştukları hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. İçeriklerdeki bilgiler konusunda konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz. Yatırım hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

***

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

Kapak Fotoğrafı: AbsolutVision – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Odea’dan Yatırımda Çeşitlilik